Menü

Özdemir Nutku’nun Çağrısı

Ülkemizin en büyük sanatçılarından biri şu anda İzmir’de bir hastahanede. Çeyrek yüzyıla yaklaşan başarılı ve parlak aktörlük yaşamı içinde, birbirinden apayrı rollerde, ustalığını, yeteneğini içtenlikle alkışladığımız Müşfik Kenter, bugün tiyatroyu bırakmış ve daha da kötüsü büyük bir moral çöküntüsü içinde hastahaneye kaldırılmış durumdadır.Tiyatro tarihimiz içinde, böyle az yetişen, büyük yetenekli aktörlerimiz ya parasızlıktan, ya bir hastalıktan, ya aşırı yorgunluktan, ya ilgisizlikten ya da kıskançlıkların neden olduğu kargaşalıktan bir kenara atılmış ya da yitip gitmişlerdir. Bunların sorumluları kimlerdir? Yalnızca kendileri mi sorumludurlar? Toplumumuzun kültür yaşamı içinde, bu kültüre katkıları olan yazarları, sanatçıları, oyuncuları, yönetmenleri daha ne kadar harcamakta direneceğiz? Devlet bu sanatçıları daha nekadar unutacak? Bu yazarların, bu sanatçıların elinden tutmak sorumluluğunu devlet ne zaman yüklenecek?Müşfik Kenter’le yakın bir arkadaşlığımız olmadı; ama bir tiyatro adamı olarak onun büyük yeteneğini her oynadığı oyunda biraz daha çok keşfeden bir in san olarak bu büyük sanatçının, elbirliğiyle yeniden sahneye dönmesini sağlamak için hep birlikte elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bu bir gereklilikten de ötede bir şey: Bu bizim doğal yükümlülüğümüzdür. Bugüne değin toplumumuzun seyrek yetiştirdiği onun gibi sanatçılar yitip gittikten sonra dövündük durduk. Onlar aramızdan ayrıldıktan sonra sevecenlik duygularımız uyandı.

Dostlar, hepimiz yazarlarımızdan, sanatçılarımızdan sorumluyuz. Onlar bu toplumun en büyük temsilcileri, bu toplumun vazgeçilemiyecek simgeleridir. Onlarsız bir toplum olamaz!Müşfik Kenter tiyatroyu bıraktı! Müşfik Kenter, çok şey verdiği toplumun içinde kendini yapayalnız hissediyor… Ve Müşfik Kenter büyük bir ruhsal çökün tü içinde! Ona çeşitli açılardan yardımcı olabileceğimize inanıyorum. Doğal olarak, Kültür Bakanlığı ‘nın böyle bir sanatçının yeniden sahnelerimize kazandırılması için harekete geçmesi gerektiğine de inanıyorum.

Yitirilecek zamanımız kalmadı! Büyük bir yetenek yok olmak üzere! Hep birlikte onu çekip kurtaralım oradan. Müşfik Kenter yalnız olmadığını ve bu toplumun onun yanında olduğunu anlamalıdır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1975-tarihli-28-sayisi/)

02.11.2020 08:30

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar