Menü

Patricia Carli İstanbul’da

Patricia Carli İstanbul'daBeş – altı yıl önce Sanremo festivaline genç bir İtalyan kızı «Nonoleta» adlı bestesiyle katılmış, birlikte söylediği Gigliola Cinquetti ile ikinciliğini kazanmıştı. İşin ilgi çekici tarafı, besteci – şantöz Patricia Carli’nin İtalyan olmasına rağmen, festivale Fransa adına katılmasıydı. Uzun, siyah saçlı kızın bestecilik tarafı pek az kadında rastlandığı için hemen dikkati çekmişti. Ayrıca ince sesinin hoş bir ahengi vardı. Lakin plak listelerine Patricia değil de, Gigliola girdi ve şarkı bu küçücük İtalyan kızına maloldu.

Patricia yılmadı. Meşhur olmaya ahdettiği ülkeye, Fransa’ya dönünce tekrar çalışmaya başladı ve başından geçen hazin bir aşk macerasını hikaye eden şarkısı üstelere giriverdi. Şantöz, sevdiği erkeğe «Yarın evleniyorsun,» diyordu. Bu cümleyi söylerken de sanki o anı yaşıyormuş gibi ağlıyor, haykırıyor, plak biterken son defa ümitsiz, kırgın bir sesle feryat ediyordu.

İstanbulluların sevgilisi Patricia Carli ilk şöhretini elde ettiği sırada, yurdumuza birkaç konser için gelmişti. Onu havaalanında karşılamaya gidenlerin hemen hepsi önce büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. Bekledikleri güzel sesli Patricia Carli bu muydu? Fakat esmer, kısa boylu, kalın bacaklı, uzun saçlı Patricia, ertesi akşam sahneye çıktığı zaman. herkesin fikrini değiştirmesini bildi. Hüzünlü bir ifadeyle söylediği şarkılarında, kah sevdiği erkeğin ihanetine kızıyor, kah onu affedeceğini söylüyor, yanaklarından gerçek göz yaşları süzülüyordu. Şantöz İstanbul’da kaldığı süre içinde bir doktora aşık olduğu ve doktorla sık sık Boğaz gezintileri yaptığına dair söylentiler de dolaştı, durdu.

Patricia Carli İstanbul'daPatricia Carli bundan sonra İstanbul’u birkaç kere daha ziyaret etti. Her gelişinde de değişik maceralar yaşadı.

Önceki sene gelişinde Patricia Carli, havaalanında gayet neşeliydi. «Artık hiç bir erkekle münasebetim kalmadı, sahnede de ağlamayacağım,» diyordu. O yıl «Özlerim İstanbul» adlı bir plak dolduran Patricia Carli’nin geçen kış evlendiğini duyduk, ama geçtiğimiz hafta altıncı defa İstanbul’a gelen Patricia’nın yanında Leo Mıssır adlı bir plak prodüktörü vardı. Söylentilere bakılırsa Mıssır, Patricia için eşini, çocuklarını terketmiş. Şu günlerde çifti Boğaz’da el ele, kol kola görmek mümkün.

Sanatçı uçaktan iner inmez Haşim İşcan’ı sordu. Kendisine öldüğü söylenince gözleri dolu dolu oldu, bir şey söyleyemedi.

Patricia Carli bu defa yurdumuza 15- 20 gün kalmak için gelmiş. Kadıköy yakasındaki bir gece kulübünde programa çıkıyor. Önümüzdeki hafta da Fransa’ya dönecek. Bu arada İstanbul’da Türkçe sözlü bir de plak dolduracak.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-35-sayisi)

01.09.2015 10:27

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:54

    Melis Çiftçi

    Dedemin hotelinde kalmışlardı İstanbul'da. Sağol ya adresing valla sagol anılarım nasıl canlanıyor..