Menü

Patty Pravo Allak Bullak Etti

NİCOLETTA Strambelly 1948 yılının kasım ayının on ikisinde İtalya’nın ünü büyük Venedik şehrinde, gondollar ülkesinde dünyaya gelmişti. Sapsarı saçları, koyu kahverengi gözleri vardı. Nicoletta anne ve babasının ilk çocuğuydu. Bu yüzden ailesi üzerine titrerdi. Küçük Nicoletta ancak bir yaşına gelinceye kadar anne ve babası ile yaşadı. Bir yaşını doldurduğu gün Roma’da oturan anneannesi ve dedesi, torunlarını yanlarına aldılar.Küçük kızın anneannesi ve dedesi öyle pek zengin değillerdi. Fakat torunlarına sevgisi öylesine sonsuzdu ki. bir istediğini iki etmiyorlardı. Sarışın küçük kız daha dört yaşındayken bale dersleri almaya başladı. Son derece kabiliyetliydi. Güzel vücudu, zarif hareketleri ile ilerisi için ümit veriyordu. İyi bir balerin olabilirdi. Ama sabretmesi şartıyle. Fakat Nicoletta’da sabrın «S» si bile yoktu. Çok maymun iştahlıydı! Yedi yaşındayken baleden vaz geçti, piyano derslerine başladı. Benedetto Marcello Akademisi’ne yazıldı. Şaşılacak şey, küçük kız piyano için de büyüklerine, öğretmenlerine ümit veriyordu. Ama iki yıl sonra piyanodan da vaz geçti. Bu sefer gönlünde yatan arslan resimdi… Fakat anneannesi ve dedesi Nicoletta’nın piyano derslerine ara vermesini istemiyorlardı. Kızı zorla piyanonun başına oturttular. Günde sekiz saat piyano çalışmak Nlcoletta’ya ağır geliyordu, ama ne yapsın, zor oyunu bozmuştu!Yıllar yavaş yavaş geçiyordu. Nicoletta Strambelly sarışın güzeli, havalı bir genç kız olmuştu. 18 yaşındaydı, içinde bulunduğu hayattan nefret ediyor, bunalımlar içinde kıvranıyordu. Bu ruhi dengesizlik onun evini terk etmesine sebep oldu. Kendi hayatını yaşamak istiyordu.

Nicoletta bağımsızlığın tadını çıkarmak için günlerce sokaklarda dolaştı. Kader onu bir gün büyük bir plak şirketinden içeriye soktu. Birçok şarkıcının aksine Nicoletta Strambelly şöhret olmak için öyle uzun boylu mücadele etmedi. Plak prodüktörleri genç kızın değişik fiziğini, kalın, etkili sesini beğenmişlerdi. Bir ay sonra Nicoletta «Ragazzo Trieste» (Üzgün delikanlı) adlı ilk plağını doldurdu. Fakat plakta yazan isim Patty Pravo’ydu.Patty Pravo, yani Venedikli sarışın Nicoletta, kısa zamanda şöhrete erişti. Sahnede son derece rahat bir havası vardı. Elvis Presiey’varî hareketleri, değişik kıyafetleri, değişik sesiyle altı ay içinde İtalya’nın en gözde şarkıcısı oluverdi. Artık Patty dilediği gibi yaşıyor, hayatın tadını çıkarıyordu!

Patty Pravo bugün İtalya’nın en sevilen kadın şarkıcıların başında gelir. Evlendikten sonra şöhreti sarsılan Rita Pavone’nin durumu en çok onun işine yaramıştır. Halen şarkıcının altı long – play’i, sayısız plağı satışa çıkmış durumda. Patty’nin flörtlerinin ise bini bir para. Gün geçmiyor ki, genç kadın kendisine yeni bir erkek arkadaş bulmasın. Ne zaman durulup, evleneceğine dair sorulan sorulara ise, genç şarkıcının cevabı şu:– «Yirminci yüzyılda yaşayan her insan gibi benim de dilediğim hayatı yaşamaya ihtiyacım var. Evlendiğim zaman kocama sadık olmam, onun sözünden dışarı çıkmamam gerekir. Bir erkeğin emrine girmek ve onun emirlerini dinlemek içinse yaşım henüz çok genç. Bence insan kendini evliliğe hazır hissetmeden evlenmeye karar vermemeli. Ama hiç belli olmaz, aşk bu. Bir bakarsınız yarın evlenivermişim.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1969-tarihli-45-sayisi)

16.01.2021 20:31

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar