Menü

Paul Newman Meslek Değiştirdi

Paul Newman Meslek DeğiştirdiYıllarca önce Joanne Woodward, en başarılı aktris olarak kazandığı Oscar heykelciğiyle fotoğrafçılara poz verirken, yıldızın eşi Paul Newman da sessiz sedasız bir kenara çekilmiş, diğerleriyle beraber karısının başarısını alkışlamıştı. O devirde, Paul Nejman, henüz istikbali belli olmayan, yakışıklı bir aktördü. Çok büyük şöhret yapması da mümkündü. Kısa bir süre içinde unutulması da… Fakat joanne Woodward için durum aynı değildi… Genç kadının Oscar kazanmış bir sanatçı olarak önünde şöhret yolları açıktı.

Fakat cevdeki hesap çarşıya uymaz» misali, tahminlerin tamamen aksi oldu. Paul Newman’ın şöhreti günden güne arttı. Fakat Joanne Woodward, evinde çocuklarıyla haşır neşir olmayı tercih ettiği için, günden güne daha az filim çevirmeye başladı. Ve nihayet kazandığı armağanlar unutuldu, ikinci sınıf artistler arasına düşüverdi.

Joanne Woodward için bu başarısızlığın hiç önemi yoktu. Çok sevdiği kocasının ve sayısı yarım düzineyi bulan çocuklarının günlük işleriyle meşgul olmak, genç kadına yetiyor hatta artıyordu bile… Ayrıca Joanne Woodward, filim çevirmek için kocasını ve çocuklarını bırakıp başka bir şehre, bir ülkeye gitmeyi de istemiyordu. Onun çevireceği filimler mutlaka stüdyoda çevrilmeliydi. Buna teknik bakımdan imkan olmayınca Joanne Woodward da meslek hayatını üçüncü, dördüncü plana atıp evinde oturmayı tercih etti.

Paul Newman Meslek DeğiştirdiFakat Paul Newman, karısının her şeye rağmen evde oturmaktan sıkıldığını, mesleğini tamamen bırakmayı bir türlü istemediğini hissediyor, fakat karısının derdine de bir çare bulamıyordu. Nihayet onun bu derdine bir çare buldu. Karı – koca beraber filim çevireceklerdi. Böylece birbirlerinden ayrılmalarına lüzum kalmayacak, üstelik rekabet meselesi de karı – kocanın arasını açmayacaktı. Paul Newman, rejisörlükte şansını deneyecek, başrolde de karısını oynatacaktı. Böylelikle hem karı-koca beraber çalışmış olacaklar, hem de karısı eski şöhretine ulaşmak imkanını elde edebilecekti.

Paul Newman Meslek DeğiştirdiKırk üç yaşındaki Paul Newman son yıllarda polisiye filimlerde, kovboy filimlerinde oynamaya başlamış ve bu filimler onun şöhretine pek bir şey kazandırmamıştı… Yıllar geçtikçe yüzündeki o çocuksu ifadenin kaybolması da aleyhine oluyordu. Zira kadın seyirciler Paul Newman’ın o çocuksu yüzünü beğendikleri için filimlerini sabırsızlıkla bekliyorlardı. Ama, aktör yaşlandıkça hayranlarının sayısı da azalmaya başlamıştı… Paul Newman biraz da bunu düşünerek rejisörlük fikrini iyice benimsedi. Joanne Woodward’ın yıllarca önce filme çekme hakkım satın aldığı «A Jest Of God» (Tanrının Bir Jesti) isimli romanı bir kere daha dikkatle okudu. Joanne Woodward, romandaki evde kalmış genç kız tipini başarıyla canlandırabilirdi. Filmin başrolünde de James Oslen oynayacaktı.

Joanne Woodward, başlangıçta bilhassa filmin aşk sahnelerinde hayli güçlük çekti. Fakat Paul Newman, karısındaki bu tutukluğun hemen farkına varıp karısının rol arkadaşı James Olsen’e bu rolün nasıl oynanacağını gösterdi. Filmin çekimi halen devam ediyor ve Joanne Woodward yeniden filim çevirme imkanını elde ettiği için hayatından çok memnun. Paul Nevvman’a gelince… Yeni bir işe giriştiği ve üstelik karisiyle beraber çalışmak imkanını bulduğu için o da en az karısı kadar mesut.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-5-sayisi)

11.08.2019 00:13

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:19

  Burcu Semiha

  odamın duvarında resmi vardı paulun
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 17:43

  SERDAR KANIT

  paul newman gerçeği inkar edilemez tabi
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 17:44

  HALİT KUMRU

  oyunculuğunun güzel olduğu kadar insani duygularıda güzeldi hayır kurumlarına yardımları bunu gösterir