Menü

Paul Newman Mutluluğun Sırrını Buldu

«Babacığım, bir dakika şu Melissa’ya bakar mısınız, benim en yeni elbisemi kirletmiş…»

– «Baba, o yalan söylüyor. Elbisesini ben kirletmedim, kendisi yapmış, suçu da benim üstüme atıyor.»

– «Baba bugün beni konsere götürecek misin?»

Paul Newman Mutluluğun Sırrını Buldu – «Baba sen ilk defa bir kız arkadaşını gezmeye götürdüğün zaman kravat bağlamış miydin?»

– «Baba, aşık olmak ne demektir?»

-«Baba büyüyünce ben anneme mi, yoksa sana mı benzeyeceğim?»

Ünlü aktör Paul Newman’ın kırk odalı evine günün hangi saatinde girerseniz girin bu ve buna benzer konuşmalar duyarsınız. Bazı kimseler çocuk gürültüsünden nefret ederlerken, Paul Newman bir anda dokuz çocuğun birden «baba, baba» diye üzerine atılmasından asla şikayetçi değildir. Hatta tesadüf bu ya, bir gün evin içini sessiz bulursa, çocukları etrafında fır dönmezlerse canı sıkılır, yorgun ve bitkin bir halde bir köşeye çekilip oturur. Çocukları yanında olmayınca ünlü aktör için hayatın ne tadı vardır, ne de tuzu.

Kırk üç yaşındaki aktör Paul Newman, ilk karısından olan üç çocuğu, şimdiki eşi Joanne Woodward’dan olan üç çocuğu ve eşinin ilk eşinden olan üç çocuğuyla mutlu bir aile hayatı sürüyor. Paul Newman’ların evinde değişik ana ve babaların çocukları birbirleriyle öylesine kaynaşmışlardır ki, hiç kimse bunların altısının «üvey evlat» olduğunu düşünemez.

Paul Newman Mutluluğun Sırrını BulduAmerikan sinemasının en yakışıklı aktörlerinden biri olan Paul Newman, stüdyodaki yorucu filim çalışmalarından sonra hiç etrafına bakınmadan, stüdyoda oyalanmadan arabasına atladığı gibi evin yolunu tutar. Bir an önce onlara kavuşmak için arabasını kalabalık caddelerde son süratle sürer. Eve gelince de yazımızın başında belirttiğimiz gibi çocukların her birinin «Baba» diye başlayan istek ve şikayetlerini büyük bir sabırla dinler, onlara gereken nasihati verir, bazen de onların yalvarışlarına yakarışlarına dayanamayıp yorgunluğuna aldırmadan oyunlarına katılır. Bazı akşamlar, çocuklarıyla öyle bir çocuklaşır ki, yemek saatini, randevularını bile unutur. Çocuklar, Paul Newman’ın bu davranışlarından çok memnunlar, ama Joanne Woodward zaman zaman kocasını aşırı derecede yumuşak bir baba olmakla itham etmekten de kendini alamıyor, «Benim babam da yumuşak bir erkekti,» diyor. «Ama çocuklarıyla bu derece lâubali olmazdı. Evimizde daima disiplinli bir hava hakimdi. Bakıyorum, bazan Paul, kendi çocuklarından daha da çocuk oluyor. O zaman da ben on çocukla uğraşmak zorunda kalıyorum. Tabiî çocukların en yaramazının da en büyüğü olduğunu belirtmeye hacet yok…»

Eşi yerden göğe kadar haklı. Amerikan sinemasının «Asi delikanlısı» Paul Nevvman, çocuklarının yanında oldu mu, yaşını, mevkiini her şeyi unutup çocuklaşıyor. Büyüklerle flörtten, gezmekten, giyim – kumaşdan konuşuyor, küçüklerin körebe, saklambaç, birdirbir oyunlarına katılıyor. Çeşitli muziplikler yapıyor. Bazen de onlara çeşitli yaramazlıklar öğretiyor. Aktörün şimdilik en büyük korkusu da büyük çocuklarının günün birinde evlenip kendilerine bir yuva kurmak istemeleri. Paul Newman’a kalsa, gelinleri, damatları da yanına alacak ve böylece aileyi daha da genişletecek, ama gençler babalarının bu neviden sözlerini duymamazlıktan geliyorlar.

Paul Newman Mutluluğun Sırrını BulduAktörün çocuklarıyla ilgili bir başka üzüntüsü de içlerinden hiç birinin ana – baba mesleğine rağbet etmemesi. Paul Nevvman sırf çocuklarına tiyatro sevgisini aşılamak için zaman zaman evde müsamereler tertipliyor, civardaki evlerde ne kadar çocuk varsa hepsini bu müsamerelere çağırıyor. Bunca işinin arasında çocukları için piyesler yazıyor, temsillerinin rejisörlüğünü yapıyor. Fakat onun bu didinmeleri, çırpınmaları boşuna. Çocuklar «baba mesleği» ne hiç itibar etmiyorlar.

Fakat Newman ailesinin en küçük fertleri hakkında kesin bir karara varabilmek için de vakit henüz çok erken. Küçük Melissa, minik parmaklarıyle gayet güzel piyano çalıyor. Küçük Melissa’nın piyano öğretmeni, Paul Newman’a ileride ünlü bir piyanistin babası olarak da şöhretine şöhret katacağını müjdeledi. İşte bu sözler, sanat aşığı babanın yüreğine birazcık su serpti. Ailede üçüncü bir sinema artisti bulunmasa bile şöhretli bir piyanistin varlığı genç babayı sevindireceğe benzer.

Paul Newman, yakınlarının çocuklar konusundaki tenkitlerine hiç aldırmıyor. «Çocuklarımı sevmeme, iyi baba olmama kimse itiraz edemez,» diyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-39-sayisi)

10.08.2019 23:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:40

    ÇAĞRI DEMİRBİLEK

    o zamanlar kolaydı tabi mutluluğun sırrını bulmak :D
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:44

    Sinem Selin

    Çocuk cok tatlı duruyoor