Menü

Perdeler Açılıyor

İstanbul’da sezonu ilk açan Fikret Hakan Tiyatrosu oldu. Geçtiğimiz yıl Hodri Meydan’da Klahon’un “Tarta Kuşu Juliet”ini nedense “Ve Bir Saksağandı Juliet” yaparak oynamayı tercih eden topluluk hayli başarısız bir dizi oyunun ardından sezon sonunu beklemeden perdelerini kapamıştı.Fikret Hakan Tiyatrosu bu kez aynı uygulamayı ters olarak işletti ve sezonu beklemeden Kenter Tiyatrosu’nda perdelerini yepyeni bir kadro ve yeni bir oyunla açtı: “Zorba”. Fikret Hakan ve Füsun Şahin’in (Erbulak) başrollerini paylaştıkları, konservatuvar öğrencisi gençlerin yardımcı rolleri üstlendikleri Nikos Kazanciakis’in bu ünlü yapıtını topluluk Kenter Tiyatrosu’nda 10 Kasım’a dek oynayacak. Daha sonra oyunun Kadıköy’de sahnelenmeye devam edileceğinden söz edilmesine karşın, hangi salonda oynanacağı şimdilik belli değil. Topluluk salon sorununu halledebilirse ikinci yapıt olarak büyük bir ihtimalle Eugene O’Neil’in “Karaağaçlar Altında”sını oynayacak. Yapıtı Müşfik Kenter sahneye koyacak.Bu yıl ilk kez 3.5 milyon lira yardım alan Orta Oyuncular perdelerini 29 Ekim’de “Hayrola, Karyola” adlı güldürüyle Küçük Sahne’de açacaklar. Çok ciddi bir rahatsızlık sonrasında yeniden sağlığına kavuşan Ferhan Şensoy’un yazıp yönettiği oyunu yine Şensoy’un Moliöre’in tek perdelik bir oyunundan çeviri, montaj yoluyla hazırladığı “İşkilli Memo” adlı güldürü izleyecek. Topluluğun önemli rollerde izlediğimiz konuk oyuncusu Zeliha Berksoy Orta Oyuncular’dan bu sezon ayrıldı. “Hayrola Karyola”da Orta Oyuncuların sahnesinde konuk oyuncu olarak eski bir tiyatrocu olan Nurhan Damcıoğlu’nu izleyeceğiz..Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu büyük bir şanssız sürpriz sonucu devlet yardımı alamayınca Claus Mann’ın “Mefisto”sunu yüksek masrafı nedeniyle oynamaktan vazgeçti. Kasım ayı içinde perdesini Necek Akra’nın H.Denker’den dilimize çevirdiği “Aş Bunlar Aş”la açacak olan topluluk nesiller arasındaki sürtüşmenin işlendiği bu yapıtın ardından Mell Dunn’un yazdığı, yalnız kadın oyuncuların rol aldığı “Kadınlar Hamamı”nı sahnesine çıkaracak. Her iki oyunu da Ali Poyrazoğlu sahneye koyuyor. Topluluk çalışmalarını bu yıl da Kenter Tiyatrosu’nda sürdürecek.Hadi Çaman ve Yedi Tepe Oyuncuları perdelerini önümüzdeki günlerde Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nde İstanbul Festivali’nde başarıyla sahneledikleri “Durdurun Dünyayı İnecek Var”la açacaklar. Füsun Önal, Hadi Çaman ve Yüksel Gözen’in başlıca rollerini üstlendikleri oyunun ardından topluluk, sahnesine çıkacak ikinci oyun henüz tamolarak saptanmadı.

Enis Fosforoğlu Tiyatrosundaki en dikkati çeken nokta geçtiğimiz yıl topluluğa katılan Suna Keskin’in beklenen şekilde öne çıkışı. Topluluğun adı artık Enis Fosforoğlu – Suna Keskin Tiyatrosu oldu!.. Tiyatronun ilk oyunu Erle Segal’ın filme de çekilen önlü yapıtı Kadın, Erkek ve Çocuk”. Aile ilişkilerinin işlendiği bu duygusal piyesi, Jacgues Duval’den Duygu Saraçoğlu’nun dilimize çevirdiği “Oyuncakçı Dükkanı” izleyecek. Topluluk bu sezon komedi ağırlıklı oyunlardan, duygusal yönü ağır oyunlara belirgin bir kayış gösterdi.Levent Kırca Tiyatrosu kasım ayının başlarında Hodri Meydan’da “Kadıncıklarda perdelerini açacaklar. Kadrosuna misafir oyuncu olarak Taner Barlas’ın da katıldığı topluluğun ikinci oyunu Tuncer Cücenoğlu’nun görevden alınan bir bürokratın ruh durumunu işlediği “Çember”.

Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü Tiyatrosu’nun hangi yapıtı oynayacakları henüz belli olmamakla birlikte, kolundan bir ameliyat geçiren Gazanfer Özcan’ın sezonun ilk oyununu alçılı kolla oynayacağı mutlak. Topluluğun eski oyunlarından birini yeni bir isimle oynamaları da büyük olasılık.Geçen yılın en başarılı topluluklarından olan Dostlar Tiyatrosu sezonu Ekim ayı içinde Kadıköy Bahariye Caddesi’ndeki eski adıyla Kafkas Sineması, yeni adıyla Moda Sineması’nda “Galileo Galilei”yle açacaklar. Hemen ardından da geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz Vasıf Öngören’in ünlü oyunu “Asiye Nasıl Kurtulur?”u sahnelerine çıkaracaklar. Oyunu Genco Erkal yönetiyor. Ve 1970-71 yılında AST’da Asiye rolüyle tanıdığımız Zeliha Berksoy’u Dostlar Tiyatrosu’nda Asiye olarak bu oyunda yeniden izleyeceğiz.Devekuşu Kabare Tiyatrosu büyük bir ticari başarıyla “Beyoğlu Beyoğlu”nu oynamaya devam ediyor. Hiç salon sıkıntısı çekmeden İstanbul’un ve Türkiye’nin her yanında oynanan güldürü şimdi de son olarak Gar Gazinosu’nun sahnesinde sergilenecek Deve Kuşu Kabare sezonda Haldun Taner’in yazdığı ve eski yıllarda oynadıkları “Ha Bu Diyar”ı sahnelemeyi planlıyor. Tabii yine 1000 kişilik Konak Sineması’nda!

Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ndeki sahnelerinde eski oyunları “Adem ile Havva”yı oynuyorlar.Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu perdelerini kasım ayının ilk haftasında Sıraselviler Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda E. de Filippo’nun yazdığı Ülkü Tamer’in dilimize çevirdiği “Filumena” ile açacaklar. Engin Cezzar’ın sahneye koyacağı oyunun başrollerini Gülriz Sururi ve Engin Cezzar paylaşacak. “Filumena” daha önce 1982-83 sezonunda İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından “Sevgilerin En Güzeli” adıyla oynanmıştı.

Kasım ayında perdelerini açacak bir diğer tiyatro da Kenterler. Sezonu “Savunma” ve “Arzu Tramvayı” gibi iki eski oyunla başlatacak olan topluluk İstanbul Festivalinde Yıldız Kenter’in tek başına oynadığı “Ben Anadolu”yu da sezon başında kısa bir süre sergileyecek. Sezonun ilk yeni oyunuysa Türkçe adı henüz kesinleşmemiş olan Bth Henley’in “Crime of the Hart” adlı yapıtı.Beş Kafadarlar Tiyatrosu Enis Fosforoğlu Tiyatrosu’nda (Kadıköy) Nedim Saban’ın George Orweil’den uyarlayıp yönettiği “Hayvanlar Çiftliği”ni sergilemeye başladı.

Tevfik Gelenbe Tiyatrosu “Gülme Komşuna” adlı güldürüyle gösterilerini sürdürürken, ikinci oyun olarak da bir Melih Vassaf yapıtı aramanın hazırlığı içine girdiler.

Hadi Buyur Tiyatrosu perdelerini, Kazım Eryüksel’in yazdığı “Şaban Yine Şaban” adlı müzikli güldürüyle açtı. Oyunu Oben Güney yönetti, müzikleriyse Reyman Eray hazırladı. İkinci oyun Can Kapyalı’nın “Rocky Niyazi” adlı toplumsal güldürüsü. Üçüncü oyunsa Andre Gille’in “Çulsuzlar”ı.Üsküdar Sunar Tiyatrosu’nda çalışmalarını sürdüren Bizim Tiyatro Mustafa Gezerin “Al Gülüm Ver Gülüm” adlı çocuk oyunuyla perdelerini açtılar. Şükran Yurdakul’un yapıtlarından yola çıkarak Zafer Diper’in oyunlaştırdığı “Kurtuluştan Sonra” ise topluluğun yetişkinler için sezonda Kenter Tiyatrosu’nda sunacağı ilk oyunu olacak.

Bakırköy’ün tek tiyatrosu Bülent Kayabaş – Ercan Yazgan Topluluğu Haldun Taner, Ferhan Şensoy ve Kandemir Konduk’un kabare türü oyunlarını bir araya getirerek oluşturacakları güldürüyle perdelerini açacaklar.Lale Oraloğlu Tiyatrosu “Alman Gelin”le Şehzadebaşı Kulüp Sineması’nda perdesini açtı.

Uluslararası Sanat Gösterileri bu yıl Şan Tiyatrosu’nun yanısıra Feriköy İdil Sineması’nda, yeni adıyla Komedi Tiyatrosu’nda da çalışmalarını sürdürecek. Şan Sineması’nda Haldun Dormen’in yönetmenliğini üstlendiği iki oyun var. “Eurovision 1999” ve Umur Bugay’ın yazdığı Şener Şen’in başrolünü oynayacağı “Ortadirek.”Her oyun için yeniden kadro kurulacak olan ve İstanbul seyircisine Dormen Tiyatrosu’nun eksikliğini hissettirmemek için açılan Haldun Dormen yönetimindeki Komedi Tiyatrosu’nun ilk oyunları, Feydau’dan Nisa Serezli’nin çevirdiği ve Haldun Dormen’in yöneteceği “Otel Paradlso.” Daha sonra düşünülen oyunlar, Tennesse Williams’ın “Cam Kırıklan” (konuk sanatçı Macide Tanır) ve Haldun Dormen’le Metin Serezli’nin birlikte oynayacakları “Run For Your Wife”. (Karın için Koş)

Devlet ve Şehir Tiyatrolarının repertuarlarım geçtiğimiz haftalarda verdiğimiz için tekrar etmiyoruz.

İYİ SEYİRLİKLER…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-5-sayisi/)

09.01.2021 13:41

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar