Menü

Perihan Savaş Zor Günler Geçiriyor

BÜYÜK çoğunluğumuz çocukluk yıllarında kızamık geçirmişizdir. Bütün vücudumuz kırmızı lekelerle kaplanmıştır, öksürmüşüzdür, hapşırmışızdır, ateşimiz yükselmiştir ama, yine de birkaç gün içersinde ayağa kalkıp, oyun dünyamıza dönmüşüzdür. Hatta çoğumuz bu fırsatla 10-15 gün okuldan uzak kalacağımız için sevinmişizdir bile. Ama, gelin görün ki, çocukken kimi afacanlar için zevkli bile olan bu hastalık, ileri yaşlarda geçirilince hiç çekilmez oluyor… İşte Perihan Savaş ta bu talihsiz «kızamıkzede»lerden biri.İŞ İŞTEN GEÇTİ

Genç sanatçı ile aynı evde kalan yeğeni Hakan, birkaç gündür kızamıktan yatıyordu. Perihan Savaş önceleri pek önemsemedi bunu. Çocukken kızamık geçirdiği içir hastalığın kendisine bulaşmayacağını düşünüyordu. Ancak bir süre sonra çocukken geçirdiği hastalığın kıza mık değil, kızamıkçık olduğunu hatırladı ama, iş işten geçmişti bir kere. Birkaç gün sonra, gazinoda program sırasında fenalaştı ve sahneden aşağıya zorlukla inebildi. O gün bugündür, evde yorgan döşek yatıyor.Kendisini ziyarete gittiğimizde aile doktoru Fikret Özalp’ta muayeneye gelmişti. Perihan Savaş kolları, yüzü, boynu kıpkırmızı lekelerle kaplı, 40 derece ateşle bitap bir halde yatıyordu. Bizi görünce biraz gülümseyip doğrulmaya çalıştı, «Nedir bu başıma gelenler, tam da yeni bir sahne çalışmasına başlamıştım. Şimdi hem işim yarıda kaldı, hem de en az bir hafta yatmak zorundayım» dedi.

KIZAMIK ŞAKAYA GELMEZ

Aile doktoru sanatçının 3-4 günle ayağa kalkabileceğini ancak, 15 gün toplum içersine çıkmaması gerektiğini söyleyerek kızamığın tehlikelerini şöyle anlattı:«Kızamık hastalığı bütün yumuşak dokulara yayıldığı için vücudun dış etkilere ve diğer hastalıklara karşı direncini kırar. Böyle bir durumda en ufak bir soğuk algınlığı bile tehlikeli boyutlara varabilir. Bu nedenle Perihan’ın kendisini çok iyi koruması ve kesinlikle kendisine verdiğim süreden önce evden çıkmaya, hele çalışmaya kalkışmaması gerekir. Kızamık şakaya gelmez.»

Biz de çocukken kızamık geçirip, geçirmediğimizi hatırlamaya çalışırken, Perihan Savaş ve annesine «geçmiş olsun» diyerek ayrıldık.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-18-sayisi)

28.01.2021 17:05

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar