Menü

Pervin Par Atıf Yılmaz Aşkı Neden Bitti?

Erkeklere hiç güveni olmadığını söyleyen Pervin Par, aşklarında hüsrana uğramaktan artık bıkmış.

GENÇ kadının saçları rüzgarda, ayakları sulardaydı.

-«Erkekler mi?…» dedi. Ve, yüzünü buruşturdu.Bir an hareketsiz kaldı. Sonra acı acı güldü. Pervin Par eskimeye, ya da unutulmaya yüz tutmuş aşktan hatırlamak istemiyordu. Havuzun sularına gözlerini dikip, uzun uzun düşündü… Konuşup, konuşmamak arasında bocaladığı belliydi. Bir süre sonra söze başlıyan gene kendisi oldu.

-«Erkeklere artık güvenim kalmadı. İnançlarımı son noktasına kadar harcadılar. Düşünün, beni harcıyanlar üstelik hep sevdiğim erkekler oldu.

-«Hayatıma karışan erkeklerin yalnız üçü önem taşır. Bunlardan ilkini 13 yaşında tanıdım. Yirmi beş yaşlarında bir tüccardı. İlk aşkın getirdiği bir heyecanla sevişiyorduk. Derken nişanlandık. Sonra durum değişti. Beni başkalarıyle aldatmaya başlamıştı bile.Bunu hissediyor, fakat mutluluğumun akışını bozmamak için göz yumuyordum. Evlendik. Gene hiçbir şey değişmemişti. Kocam beni aldatmakta devam ediyordu. Buna rağmen seviyordum. Fakat bu durumda, beraber yaşamamız imkansızlaşıyordu. Evliliğimiz iki ay sürdü. Ayrıldık.

-«Sevdiğim 2. erkek Mahir (Özerdem) oldu. Onunla ‘Şahinler Diyarı’nın çekimi sırasında tanıştık. İlk gördüğümde kendi kendime ‘Bu uzun boylu adamla nasıl anlaşacağız?…’ diye sormuştum. Mahir de benim için ‘Amma da soğuk kız, karşımda nasıl oynıyacak’ demiş. Tabii her ikimizin de düşündükleri yanlış çıktı. Çılgınlar gibi sevişiyorduk. Artık kendimi mutlu bir kadın olarak hissetmeye başlamıştım. Her gün onun sevdiği yemekleri yapıyor, akşamları da sofrasını zevkle hazırlıyordum. Bundan daha güzel bir şey olamazdı benim için.Beş yıllık mutlu bir beraberlikten sonra ayrılınca, herkes şaşıp kaldı. Sebepleri nelerdi?… Neden birbirimizden kopmuştuk?… Evet birinci aşkımda olduğu gibi, bu İkincisinde de sebep aynıydı. Mahir beni aldatıyordu. Geceleri geç, bazan da hiç gelmediği oluyor, sofra başında saatlerce onu bekliyordum. O ise sabaha karşı geliyordu. Arabasında kadın saçları buluyordum. Onu kapıda karşıladığımda burnuma parfüm kokuları geliyordu. ‘Bu koku ne Mahir?’ diye sorduğumda, berberden geldiğini söylüyordu. Mademki beni başkalarıyle aldatıyordu, bunu hissettirmeyip, gururumu kırmamalıydı. Ondan bunu beklerdim. Bu beş yıllık beraberliğin bana, manevi yönden çok faydası oldu. Ama maddi bakımdan hayır… Gördüğünüz gibi artistlik hayatım için, yeniden bir mücadeleye girdim. Bütün bunlardan sonra gene de Mahir’e aşık olduğumu söyliyebilirim.«Atıf Yılmaz hayatımdaki son erkek oldu. Aslında bu beraberliğe ‘aşk’ demek pek doğru olmaz. Çünkü ona aşık değildim. Sadece beraberliğinden hoşlanıyordum. Atıf Yılmaz iyi bir insan, kültürlü bir rejisördü. Ama hiçbir zaman, rejisör olduğu için ona yaklaşmadım. Eğer böyle bir istismar yolunu düşünseydim, rejisörlüğünü yaptığı «Yarın Bizimdir» de, «Erkek Ali» de rahatlıkla ben oynayabilirdim. İstendiğim halde oynamaktan kaçındım. Atıf Yılmaz’la beraber olduğumuz süre içinde daha iyi düşünebilmeyi öğrendim. Onunla ayrılışımın sebebi bu defa içimdeki kuşku oldu. Aldatılma kuşkusu… İki defasında kadınlık gururum kırılmıştı. Birincisinde kocamı yanında çalıştırdığı kızlardan biriyle, dudak dudağa bile yakalamış, İkincisinde ise Mahir’i yabancı bir kadınla elele İstiklal Caddesinde görmüştüm. Bir üçüncüsüyle burun buruna gelmemek için öyle sanıyorum zamanında ayrıldım. Hepsi bu…» dedi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-38-sayisi/)

02.01.2021 00:48

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:04

    Şennur Özbek

    pervin fotolarda cok garip cıkıyor bi güzel bi çirkin