Menü

Pierre Cardin’e Büyük İlgi

YERLİ moda showlarından sonra nihayet yaz mevsiminin ortasında ünlü Fransız modacısı Pierre Cardin’in de showunu seyrettik.

Dünya modasına imzasını atan Cardin, Batılılar Giyim Sanayii’nin davetlisi olarak Enternasyonal Manken ve Bale Grubu’yla beraber ülkemize gelerek İzmir ve İstanbul’da dört defile düzenledi.Tekrar mini eteği dünya modasına sokmaya çalışan Cardin, miniyi daha da göze batar şekilde lanse etmek için özellikle çok uzun boylu ve en fazla 38 beden Amerikalı mankenleri tercih etmiş, ekibine bir tek Fransız almamıştı.

Genç kızların boylarından başka özellikleri olmamasına karşılık, gene çoğu Amerikalı olan erkek mankenlerin yakışıklılığı defileleri seyreden kadın – erkek herkesin nefesini kesti. Sevimli yüzlü, levent yapılı delikanlılar, yürüyüşleri, gülüşleri ve giydiklerini değerini vererek taşıyışlarıyla uzun süre seyredenlerin aklından çıkmayacaktır herhalde.

Cardin’in showunda ilginç bir olay da aslen Romanyalı erkek balerin Gigi’nin adını vererek kurduğu bale grubuydu. Defile kadar ilgi çekici modern bale gösterileri, gerek İzmir’de Efes Harabeleri’nde, gerekse İstanbul’daki gösterilerinde alkışlarla tekrarlattırıldı.

Tiyatroyu modanın devamı sayan Cardin, modanın dışında büyük bir sanat anlayışına sahip olduğu için 1970 yılında Espace Cardin’i kurup büyük gösteriler düzenlemeye başlamıştı. Ekibinde bale grubunun bulunması da, defileyi süsleme açısından çok, bir sanat olayını izleyenlere sunmaktan ileri geliyor. Gigi Grubu, sadece bale gösterileri yapmak için de turnelere çıkan ve dünyaca tanınıp alkışlanan bir topluluk.

Moda, tiyatro derken şimdi de gazino patronluğuna da el atan Cardin, dünyaca ünlü Fransa’nın Maksim Gazinosu’nu mayıs ayının ilk haftasında satın almış bulunuyor.. Bu konuda kendisine sorulan soruları, «Nasıl ki, tiyatro modanın bir devamı ise, güzel bir yerde yemek yemek de bunların devamıdır. Maksim için daha düşünecek vaktim olmadı. Herhalde çok değişik ve enteresan şeyler yapacağım» şeklinde cevaplandırdı.

Ünlü Fransız modacı Cardin’in modellerini çizerek yarattığı giysiler İzmir ve İstanbul’da ilgi gördü.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-28-sayisi)

03.10.2020 13:31

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar