Menü

Pınar Afşar Babasına Kızıp Şöhret Oldu

«KONSERVATUVARA gitmek istiyordum. Babam Kerim Afşar engel oldu. Sanatçı olmamı istemiyor, ‘Pozitif bilimlerden birini seç, üniversite eğitimini tamamla. İleride zamanın çok, fakat üniversite için zaman yok, sanatçı olmak için öncelikle kafanı doldurmaksın. Boş kafa ile sanatçı olunmaz’ diyordu…»

Söze böyle girdi Pınar Afşar… 3 ay önce girdiği Yeşilçam’da önce «Firar» adlı filmde rol almış, hemen ardından TV için çekilen «Parkta Bir Sonbahar Günü» adlı dizide oynamaya başlamıştı.Hepsi bununla da bitmiyor elbette. Bilge Olgaç’ın yönettiği bir filme başlayacaktı Pınar Afşar bu arada. Ürgüp, Göreme ve çevresinde çekilecek olan bu filmden sonra bir müddet sinemaya ara verip, tiyatroya başlayacaktı.

«Sinema benim için çok yeni bir olay. Her çevirdiğim filmle diğerlerindeki başarımı aşacağıma inanıyorum. Sanatçı bir ailenin çocuğu olmamın bunda büyük etkileri var tabii…»Pınar Afşar, belirttiği gibi sanatçı bir ailenin kızı… Annesi Esin Afşar 12 yıllık tiyatro sanatçısı, şarkıcı ve besteci… Baba Kerim Afşar tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen…

Pınar Afşar da üniversite öğrencisi, sinema ve tiyatro oyuncusu. Şarkıcılık konusuna gelince genç Afşar şöyle konuşuyor:

«Bir film çevirdim, hemen sahne teklifleri gelmeye başladı. Ben şarkıcılığı şimdilik düşünmüyorum. Düşünsem bile sahneyi düşünmem. Annemin benim için sakladığı iki bestesiyle belki plakta da şansımı deneyebilirim.»1962 doğumlu Pınar Afşar’ın bir başka yönü de «En büyük, en güzel benim» diyen bazı sinema oyuncuları gibi düşünmemesi.

«Bu tür komplekslerim hiç yok. En güzel benim diyenlerle, soyunup dökünüp yatağa giren sinema oyuncularıyla benim bir yarışım olamaz, olmayacak da. Çünkü ben bacak göğüs gösterip, film çevirmek istemiyorum. Bu yüzden gelen tekliflere prensiplerim dışında ise hemen ‘hayır’ı bastırıyorum. Zaten babam tiyatroda oynamama izin verse film çevirmezdim. Tepki olarak artist oldum. Önce babam kızdı. Ama şimdi barıştık. Bana anlayış gösteriyor» diyor sinemanın genç umudu…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-29-sayisi)

27.11.2020 18:20

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar