Menü

Polis Tiyatro Bastı

18 Mart günü saatler 18.00’i gösterirken Şişli Ümit Tiyatrouna gelenler bol sayıda polis tarafından karşılandılar. Şişli Kaymakamı Emniyet Amirliğine verdiği bir emirle VATANDAŞ TOPLULUĞU’nun sahnelediği Memed Türkkan’ın «BU OYUN OYNANMALI» oyununu yasaklanmıştı. Seyirciler Tiyatro salonuna sokulmuyor polis yasaklama için Tiyatro yetkililerine hiçbir gerekçe göstermiyordu. Tam bir orman kanunu uygulaması ile polisler sebep sorulduğunda «Emniyet Amiri bize emir verdi. Kaymakam bey bu oyunu yasaklamış.Bizim görevimiz seyirciyi salona sokmamak ve oyunu oynatmamaktır. Bir itirazınız varsa itiraz edersiniz. Koskoca kaymakam yasaklamış işte elbet bir bildiği vardır.» Ve uzun bir süre sonra olay anlaşılmış Türk Tiyatro tarihinde eşi görülmemiş bir nedenle Şişli Kaymakamı kendi yetkilerini sorumluluklarını ve kendisine yapılan başvurmayı araştırmadan oyunu yasaklamıştı. Kaymakamlığın yasaklama nedeni Kasımpaşa lisesi müdürünün Kaymakama yolladığı aşağıdaki yazıydı: Oyunun 18.3.1975 akşamı temsil ettirilmemesine tavassutlarımızı saygı ile arz ederim.

Oysaki VATANDAŞ TOPLULUĞU’nun Kasımpaşa lisesi ile hiçbir ilgisi yoktu. Toplulukta Kasımpaşa lisesinde okuyan tek bir öğrenci bile yoktu. Kasımpaşa lisesi müdürü bir vehime kapılmış bu vehim Şişli Kaymakamını da etkisi içine alarak oyun mesnetsiz bir nedenle kaldırılmış Tiyatro Polis kordonuna alınmış oyunun seyircileri polisle salondan çıkartılmıştır.Ertesi günü Topluluk yöneticileri basma şu ilginç bildiriyi veriyor ve Hukuk Müşavirleri ALTAN AKDENİZ ise Şişli Kaymakamı aleyhine görevi kötüye kullanma ve zarar ziyan davası açıyordu.

Şimdi Şişli Kaymakamı ile bir Tiyatro topluluğu mahkemeye düştü. Olayın ilginç gelişmesini izleyeceğiz…

VATANDAŞ TİYATROSU Topluluğu Memed TÜRKKAN’m yazdığı (BU OYUN OYNANMAM ALI) oyununu Şişli Ümit Tiyatrosunda haftada üç gün oynamak üzere afişe çıkarılmıştır.18.3.1975 günü saat 18.45 de ilk oyun oynanmasından bir saat önce oyunumuz Şişli Kaymakamının sorumsuzca ve kanunsuzca verdiği bir kararla yasaklanmış seyirciler polisle salondan çıkarılmışlardır. Oyunun yasaklanmasına neden başvurmanın tam metnini sunuyoruz.

VATANDAŞ TOPLULUĞU yeni oluşmuş Ticari bir kuruluştur. Kasımpaşa Lisesi ile hiçbir ilgimiz yoktur, ve içimizde Kasımpaşa Lisesindende tek bir öğrenci yoktur. Biz hukuken gereken hertürlü işleme başvuracağız. Bu arada 1975 Türkiyesinde «dedikodu» ile oyun yasaklayan bir kaymakamı ve hukuk anlayışını sayın Türk basınına ve aracılığınızla kamu oyuna şikayet ediyoruz.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1975-tarihli-28-sayisi/)

26.12.2020 19:43

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:45

    Eylül Arif

    şartlar ne olursa olsun sanatın önü her zaman kesiliyor
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 15:08

    NUR HAYAT YÜZEN

    değişen birşey yok hala tutum aynı devam ediliyor.