Menü

Portofinolu Milyoner Rex Harrison

Portifino postanesinin emektar telgraf memuru zorlukla doğruldu. Gözlüğünü düzeltti, sonra kolundaki saate baktı. Tam on iki saattir, telgraf masasının başından ayrılmamıştı. Dile kolaydı.

Portofinolu Milyoner Rex HarrisonPortofino, Portofino olalı beri, bu şirin turist cennetine bu kadar fazla telgraf gönderildiği görülmüş, işitilmiş şey değildi. Nerelerden telgraf gelmiyordu ki?… İngiltere Kraliçesiyle eşi bile bir tebrik telgrafı göndermişlerdi. İşin tuhafı bütün bu telgrafların hepsi aynı kişiye, Portofino’nun güler yüzlü milyoneri Rex Harrison’a geliyordu…

Yıllardan beri Portofino’yu ikinci vatanı olarak benimseyen Rex Harrison, martın beşinde altmış yaşına basmış ve bu vesileyle de dünyanın dört köşesinden ünlü sanatçıya tebrik telgrafları yağmaya başlamıştı. Dışardaki hayranları onu telgrafla tebrik ederken Portofinolular da Rex Harrison’un bir şato yavrusunu andıran villasına akın akın gitmişler, aktörü bizzat tebrik etmişlerdi.

Rex Harrison’un altmış yaşma girmesiyle Portofino adeta bir bayram havasına bürünmüştü. Yerli halk, açık hava gazinolarında gülüp eğlenirken, Rex Harrison’un villasında da karısı ve yakın dostları bir araya toplanmışlar, bu mutlu yıldönümünü kutluyorlardı.

Rex Harrison için altmışıncı yaş günü, meslek hayatının da önemli bir devresinin başlaması bakımından ayrıca bir değer taşıyordu. «My Fair Lady» (Bir Kadın Yarattım) isimli filmi çevirinceye kadar normal ücret alan, sıradan bir aktörken, bu filim Rex Harrison’un ücretinin astronomik olarak yükselmesini sağladı. Artık Rex Harrison’un filimlerinde sağladığı başarının bir tesadüf neticesi olmadığını, aktörün güçlü oyunu sayesinde armağan almaya hak kazandığını biliyorlardı.

Portofinolu Milyoner Rex HarrisonKırk yaşına kadar vasat bir aktör olarak İngiliz ve Amerikan filimlerinde rol alan Rex Harrison’a şans gençlik yıllarını geride bıraktıktan sonra gülmüştü. Harrison, çevirdiği filimlerden öylesine para kazanmıştı ki, artık filim çevirmese bile kazandığı milyonlarla ömrünün sonuna kadar gül gibi geçinip giderdi. Fakat, sinemaya karşı duyduğu büyük aşk, aktörün böyle bir karar vermesine imkan bırakmıyordu. Netekim «My Fair Lady» nin başarısına paralel olarak Rex Harrison’un çalışma hevesi daha da artmış, filim üstüne filim çevirmişti.

Liverpool’da doğmuş olan Rex Harrison, son çevirdiği «Dr. Dolittla» filmindeki başarısıyla servetini bir misli artırdı.

Boş zamanlarını Portofino’daki villasında karısı Rachel ile birlikte geçiren Rex Harrison’un sinemayı bırakmaya hiç niyeti yok. Yaşıtlarının bir çoğu gibi Rex Harrison da hayatının sonbaharını çalışarak ismini, dünya döndükçe hatırlatacak olan filimler çevirerek geçirmek istiyor. Hayata, Portofino’daki şato yavrusu villasında, eşi Rachal’in yanında veda etmek, beyazperdenin ihtiyar kurdunun en büyük arzusu.

Rachel Roberts ile 1960 yılında evlenmiş olan Rex Harrison, karısına son derece düşkün. Ona meslek hayatında daha fazla şöhret kazanması için de elinden geldiği kadar yardım ediyor. Karı – koca, şöhretlerinin günden güne artmasına rağmen aralarında en küçük bir anlaşmazlık çıkmadan müşterek hayatlarını devam ettiriyorlar. Portofino’nun altmışlık milyoneri, şimdi hayatının baharını yaşıyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-12-sayisi)

11.08.2019 03:20

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:45

  Şennur Özbek

  milyonere bak derdi yok tasası yok ooh
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 17:30

  NUR HAYAT YÜZEN

  ne güzel filmdi ama
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 17:31

  SUZAN İLERi

  ne para almı öyle ya
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 16:52

  HALİT KUMRU

  çok güzel para almış dünya sıralamasına girdiğine göre :D