Menü

Raquel Welch’e Ölüm Tehdidi

Raquel Welch'e Ölüm TehdidiFilim çalışmalarının ilk haftasında herhangi bir can sıkıcı ya da endişe verici durum olmadı. Raquel Welch ile zenci rol arkadaşı Jim Brown, kamera karşısında gayet iyi anlaşıyorlardı. Özellikle aşk sahnelerinde iki şöhret son derece başarılıydı.

İspanya’da Almaria’da çevrilmesine başlanan «Yüz Tüfek» isimli filim, son yılların belki de en ateşli aşk filmi olacaktı. Filimciler bu tempoyla çalıştıkları takdirde iki üç ay içinde işlerini bitirip Amerika’ya dönebileceklerini ve filmin de kış mevsiminde sinemalarda gösterilebileceğini ümit ediyorlardı.

Fakat çalışmalar başladıktan on beş gün sonra, bir sabah Raquel Welch, oteldeki dairesinin kapısına kamayla iliştirilmiş bir tehdit mektubu bulunca durum değişiverdi. Mektup gayet sert ve tehditkar bir ifadeyle yazılmıştı. Raquel’in o zenciyle sevişmekten vazgeçmediği takdirde bu kamayla kalbinin deşileceği bildiriliyordu.

Raquel Welch'e Ölüm TehdidiRaquel Welch hemen mektubu alıp en yakın karakola gitti. Hayatının tehlikede olduğunu belirterek filim setinde ve kaldığı otelde emniyet tertibatı alınmasını istedi. Karakoldan sonra da doğruca filim setine gitmek üzere arabayla yola çıktı. Fakat arkasından bir arabanın kendisini takip ettiğini farkedince aklı başından gitti. Son süratle filim setinin bulunduğu semte vardığı zaman korkudan tir tir titriyordu. Gerçi yolda araba onu takipten vazgeçmiş ve ortadan kaybolmuştu, ama Raquel bir önceki olayın tesiriyle adeta paniğe kapılmıştı. Durum tekrar polise bildirildi ve bu defa filim seti polis kordonu altına alındı. Artık Raquel Welch polis muhafazasında setten otele, otelden sete gidip geliyordu. Ayrıca geceleri de odasının kapısında bir sivil polis bekliyordu.

Bütün bu tedbirlere rağmen Raquel yine de korkuyordu. Bir ölüm korkusuydu bu. Dünyanın her tarafından, özellikle Amerika’dan durmadan tehdit mektupları alıyordu. Yıldızın telefonu vakitli vakitsiz çalıyor, yabancı sesler ona Jim Brown ile filim çevirmekten vazgeçmezse sonunun kötü olacağını hatırlatıyordu.

Raquel Welch'e Ölüm TehdidiAmerika’da ırk kavgalarının en hararetli olduğu ve bu yüzden birçok ülkelerde de siyasî havanın gerginleştiği bir sırada bir zenci delikanlı ile bir beyaz genç kızın aşkını, üstelik son derece cüretkar aşk sahneleriyle süsleyerek anlatmak, gerçekten büyük bir cesaret işiydi. Geçen yıl, bir başka Amerikan şirketi de zenci delikanlı – beyaz genç kız aşkını ele alan bir filim çevirmişti, ama bu filimde ırk ayrılığı meselesi büyük bir ustalıkla ele alınmış ve seyircinin herhangi bir tepki göstermesine fırsat bırakılmamıştı. «Yüz Tüfek» filmi ise bunun tam tersiydi. Ayrıca, geçen yıl çevrilen filimde baş rolü Sidney Poitier’nin oynamış olması da meseleyi hafifletiyordu. Zira, Sidney Poitier, zenci olmasına rağmen en koyu ırkçıların bile çok sevdikleri aktörlerden biriydi. Sonra, sporcu Jim Brown’un ateşli aşk sahnelerinin yanında, Sidney Poitier’nin efendice hareketleri hiç ama hiç göze batmıyordu.

Raquel Welch, bir ara bu filmi çevirmekten vazgeçip Amerika’ya dönmeyi de düşünmedi değil. Fakat bu davranışıyle sinemadaki istikbalini de tehlikeye düşürmüş olacaktı.

Raquel Welch’in başının derde girmesine en çok üzülenlerden biri de Jim Brown oldu. Sert görünüşüne, sporcu tipine rağmen son derece duygulu, ince ruhlu bir erkek olan Jim Brovvn, Raquel’i nasıl teselli edeceğini, onu nasıl eğlendireceğini bilemedi. Tabii iki rol arkadaşının sık sık bir arada görülmesi de dedikoduların ve tehditlerin iyiden iyiye alevlenmesine yol açtı. Ama Raquel Welch, «Ben rolümü gerektiği şekilde oynadığıma inanıyorum ve bu bakımdan içim rahat,» diyor. «Rol arkadaşımla dostluk kurmama yeryüzünde kocam dahil hiç kimse karışamaz.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

10.08.2019 22:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:17

  VEYSEL KASAP

  Çağdaş ve özgür amerika film yıldızına ölüm tehtidleri yağdırıyor
 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:20

  ANIL KUŞÇU

  hey gidi amerika. kadına da helal olsun vazgeçmemiş
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 15:45

  MEHMET ŞEN

  güzelliği ile dünyaya meydan okuma dedikleri bu olsa gerek :D
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 10:25

  HALİT KUMRU

  güzel olduğu kadar atarlı bir hanımefendiymiş :D