Menü

Red Skelton Beyazperdeye Küstü

Red Skelton Beyazperdeye KüstüŞöyle canı gönülden, kasıklarını tura tuta gülmek isteyen sinema seyircileri yeni çevrilmiş komedi türündeki filimleri seyrettikleri zaman neye uğradıklarını şaşırıyorlar. Zira mesele bol bol gülmek için gittikleri filim çoğu zaman canlarını sıkıyor, «Aman şu filim bir bitse de işkenceden kurtulsak,» diye söylenmekten kendilerini alamıyorlar.

Gerçekten bugün «komedi» türünde çevrilen filimlerin çoğunda, o eski komedi filimlerinin havasını bulmak güç. Bir zamanların Charlie Chaplin, Harol Lloyd gibi güçlü komedyenleri bir yana, Laurel – Hardy, Bob Hope ve Red Skelton gibi salon komedilerinde büyük başarı göstermiş aktörlerin filimlerine benzer filimler çevrilmiyor. Onların yerine sinemada çeşitli filim türlerinde şöhret yapmış aktör ve aktrisler, şanslarını bir de komedi filimlerinde denemek istiyorlar ve tabii sonuç çok kötü oluyor.

Red Skelton Beyazperdeye KüstüBu arada sinemanın gerçek kahkaha kralları diye anılan Bob Hope ile Red Skelton ise Hollywood’dan ve hayranlarından uzakta kalmayı tercih ediyorlar. Bob Hope, son yıllarda cephedeki Amerikan askerlerini eğlendirmeye çalışmaktan ve bir de Oscar gecelerinde davetlileri güldürmekten başka bir işle pek uğraşmıyor.

Sinema seyircilerinin yıllardan beri hasretini çektikleri bir başka ünlü komedyen de Red Skelton… Türk sinema seyircilerinin «Nesimaçi» adıyla tanıdıkları Red Skelton, İkinci Dünya Savaşı ve savaş sonrası yıllarında sinema seyircilerinin kahkaha ihtiyacını fazlasıyla giderebilmiş, başarılı bir sanatçıydı. Bugün ise Hollywood’dan ve kameralardan hortlak görmüş insanların dehşeti içinde kaçmaya bakıyor.

Ünlü komedyen Red Skelton, eşi Georgia ile Palm Springs’deki villasında günlerini kitap okumakla, bahçeyle uğraşmakla geçiriyor ve bir tek filim çevirmesi için yapılan teklifleri bile üzerinde düşünmeden geri çeviriyor. Hollywood’dan öylesine nefret etmiş ki, Hollywood’un göbeğinde bir zamanlar büyük mali fedakarlıklara katlanarak yaptırmış olduğu villasına dahi adımını atmıyor. Hatta bu villayı kiralamak isteyenleri de sırf bir daha oraya gitmek zorunda kalmamak için geri çeviriyor. Red Skelton’un Palms Springs’deki evine gitseniz, evin içinde onun Hollywood’daki günlerini hatırlatan bir tek eşyaya, kazanmış olduğu armağanların bir tekine dahi rastlayamazsınız. Bir zamanların ünlü komedyeni Red Skelton, tıpkı hafızasını kaybetmiş bir ruh hastası gibi hayatının Hollywood’da geçen bölümlerini hatırlamak istemiyor.

Red Skelton Beyazperdeye KüstüRed Skelton, geçenlerde Palm Springs’deki evinde bir Amerikalı gazeteciyle konuşurken Hollywood’dan kaçmasının sebeplerini şöyle özetledi:

– «Hollywood, kabiliyetleri yokeden, sinirleri mahveden, insanları ölüme sürükleyen dehşet verici bir yerdir. Holywood’da çalıştığım günleri aklıma getirdiğim zaman nedense soğuk soğuk ter dökerim. Sinemanın beşkentinde kabiliteyinden çok, gösterişi, palavrası bol olanlar başarı kazanabilir. Burası sinemanın değil, entrikaların başkentidir.

Ünlü komedyen Red Skelton, seyircileri güldürme konusundaki üstün kabiliyetine rağmen, özel hayannda son derece mahçup, çekingen bir insan. Bu huyları yüzünden de Hollywood’da layık olduğu mevkie ulaşamamış. Araya bir de tek oğlu Richard’ın kan kanserinden ölmesi eklenince, Red Skelton Hollywood’dan iyice soğumuş.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-35-sayisi)

01.09.2015 10:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:55

    Lale Kamacı

    ya niye küstüüü :((((