Menü

Rekortmen Yüzücü Nur Pahiya

BEŞ YILDA 74 Türkiye rekoru… 13 Ocak 1958’de İstanbul’da doğan Nur Pahiya’nın pisinlerdeki öyküsü bu…

Çocuksu davranışları ve minyon fiziği ile annesinden gizli havuza kaçmış afacan izlenimini veriyor.

«Nasıl başladın yüzmeye?» diye sordum. Gülüverdi. 10 yaşındayken Adalar Su Sporları Kulübü’ne gidip bir dolu yüzücü yetiştiren Golyo Çalmof’u bulmuş, «Yüzücü olucaam, Roksan Abla’yı geçiceem, kendimi de geçiceem…» demiş ve tutmuş sözünü.2 yıllık çalışma sonunda 200 metre serbestte 2.40 olan Türkiye Rekorunu 2.38’e indirmiş. Türkiye Şampiyonası’nın son gününde de rekorunu 2.32,3 ile yeniledi.

Avusturya Lisesi’nin birinci sınıfında okuyan ve ders yılını 2 dersten bütünlemeye kalarak kapatan Nur Pahiya, İzmir Koleji’ne gitmeyi tasarlıyor. Nedeni de, orada her gün 2 saat çalışmasına izin verilmesi imiş. Antrenörü Golyo Çalmof, «Eğer Nur, bugünkünden biraz daha çok çalışabilse adını en azından Balkanlar’da duyurur,» diyor. Nur’un aynı konudaki sözleri ise şöyle: «Daha 6 yıl kulaç atmaya niyetliyim. Ama bu arada Avrupa çapında bir derece yaparsam yüzmeyi hemen bırakırım. Tadı uzun zaman konuşulsun diye…»Çeşitli yarışlarda 74 rekor kıran Nur’un, 83 Türkiye Birinciliği var. Karşılığında 66 madalya ile 30 kupa almış. «Federasyon’dan 24 kupa daha alacağım var,» diyen Pahiya, kupa ve madalyalarını bavullarda saklıyormuş.

Konuşurken, sporun içinde kalarak yüzmenin dışına çıkmak istedim. «Hangi takımı…» dememe kalmadan, «N»yi çatlata çatlata «Fenerbahçe» cevabını verdi. Futbolculardan da Cemil’in hayranı imiş. Bunu da açıkladıktan sonra dudağını büzüp «Yeter abi, sıkıldım valla» deyip kalktı, koşar adım gidip kendini sulara bırakıverdi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-21-sayisi)

18.01.2021 20:54

Kategoriler:   Spor

Yorumlar