Menü

Richard Burton Liz’i Aldatıyor mu?

Önce, «Liz onu hiç bir zaman elde edemez,» demişlerdi… Ama tahminler tutmadı. Elizabeth Taylor, pek kolay olmasa bile Richard Burton’u elde etmeyi başardı. Dedikoducu ağızlar durur mu hiç? Başladılar bu sefer de, «Liz’in onu elinde tutmasına imkan yoktur,» demeye. Fakat yine mahçup oldular… Liz, Burton’u avucunun içine almasını bilmişti. Ve menekşe gözlü Liz, tıpkı yıllanmış şarap gibi kocasını her geçen gün biraz daha sarhoş ediyordu…

Derken günün birinde Roma basınında bomba gibi bir haber patladı: «Richard Burton, Florinda Bolkan adında yarı Brezilyalı yarı kızılderili bir yıldız adayıyla karısını aldatıyordu» ve bu «bomba haber» nedense onların mesut olmasını istemeyenlerin keyiften ellerini oğuşturmalarına sebep olurken, aşklarına gıpta edenleri de şaşkına çeviriyor, üzüntüye boğuyordu…

Bu iddia sinema alemini bir anda allak – bullak etmişti. Burton ismi İtalyan basınının ağzında adeta sakız olmuştu. Hakkında neler yazılıyordu neler… Ünlü aktörün Florinda Bolkan’la tam bir yıldan beri gizli gizli buluştuğundan tutun da, şimdiye kadar ilgilendiği kadınların isimlerine, Liz’in sinir krizleri geçirdiğine kadar… Hele adı geçen kadın, yani Florinda Bolkan yine bir İtalyan gazetesine beyanat verince artık sinema çevrelerinde Bur- ton’dan başka konu konuşulmaz oldu. Florinda bakın neier söylemişti: «Burton benimle çok ilgileniyordu. Ama hep gözden uzak yerlerde buluşuyorduk… Baş başa saatlerce konuşur, dertleşirdik. Kendisiyle 3 defa da yemek yemeye çıktım… Ne yalan söyleyeyim, çok sempatik, çok konuşkan velhasıl, çok hoş bir insan Burton… Her kadının gönlünde yatan ideal bir erkek arkadaş…»

Gerçi Florinda bu beyanatında «flört» ve «aşk» kelimelerini ağzına almıyordu ama, gazeteler bunu bir aşk macerasına bağlıyorlardı. Hani hakları da yok değildi. Burton’un şöhreti malûmdu. Adı çapkına çıkmıştı. Florinda ise seks kraliçeliğine namzet bir yıldızcıktı… Ateşle barut yan yana olur muydu hiç?

Richard Burton Liz'i Aldatıyor mu?Ne Richard Burton ne de Elizabeth Taylor İtalyan basınında yayınlanan bu yazıları tekzip bile etmediler. Yaptıkları tek şey gazetecilerden bucak bucak kaçmak oldu. Sanki yer yarılmış Elizabeth ile Richard Burton içine düşmüştü! Üstelik ünlü karı – kocanın o sıralarda mesleki bakımdan da durumları pek parlak değildi. Rejisör Tony Richardson, Richard Burton’u filim setinden kovmuştu. Liz filim çevirmiyordu.

Gazeteciler hemen iki olayı birbirine bağlayıverdiler. Richard Burton karısını aldatıyordu ve bu yüzden de mesleğine eskisi kadar önem vermiyordu. Sevgilisiyle sabahlara kadar dolaştıktan sonra elbette ertesi gün vaktinde filim setine gelemezdi. Kısacası dört yılda yaratılan Elizabeth – Richard Burton efsanesi temellerinden adamakıllı sarsılmıştı… Sarsılmıştı ne kelime, neredeyse yıkılacaktı.

Arası çok geçmeden Elizabeth Taylor’un Londra’da hastaneye yattığı ve bir ameliyat geçireceği haberi yayınlandı. Kimbilir belki de Elizabeth Taylor üzüntüden tedavisi imkansız bir hastalığa yakalanmıştı. Hastaneden yayınlanan bildiriden Elizabeth’in üst üste iki ameliyat geçireceği öğrenilince artık bütün dünyanın gözleri, ünlü çifte dikildi. Richard Burton’un, Elizabeth’i böyle kritik bir devrede üzmesini, bir yıldız adayını ona tercih etmesini hiç kimse doğru bulmuyordu. Hele Burton’un hiç konuşmaması herkesi çileden çıkartıyordu.

AÇIKLAMA MI, TEKZİP Mİ?

Nihayet geçen ay içinde bir Amerikan gazetecisi Burton’u konuşmaya razı edebildi. Bu beyanat bir bakıma İtalyan basınında çıkan yazıların tekzibiydi. Evet, Richard Burton, Florinda Bolkan adında bir yıldız adayı ile İtalya’da tanışmıştı. Hatta «Candy» isimli filimde de beraber oynamışlardı. İki meslektaş, filim çalışmaları sırasında bir kaç defa başbaşa verip dertfeşmişlerdi. Yemek de yemişlerdi. Ama bunda şaşılacak bir taraf yoktu ki… Zira Richard Burton konuşmasını çok seven bir insandı ve hele dinleyen güzel bir kadın olursa saatlerce susmak nedir bilmezdi. Fakat aktörün bu davranışından onun karısına ihanet etmeye hazırlandığı manası hiç bir zaman çıkarılmamalıydı. Richard Burton bir başka kadınla samimi bir şekilde konuşsa bile bunu ancak Elizabeth’i kıskandırıp onu. kendisine daha fazla bağlamak için yapabilirdi. Ünlü aktör bütün bunları söyledikten sonra da şöyle diyordu; «Ben ancak Elizabeth’i tanıdıktan sonra gerçek aşkın ne olduğunu öğrendim. Günün birinde karım beni sevmekten vazgeçerse ben mahvolurum. Seven bir erkek nasıl olur da başka bir kadınla ilgi kurabilir. Yuvasına bağlı, eşine düşkün bir erkeğin saadeti yuvasının dışında araması bence çok saçma bir şey…»

NETİCE

Tabii bütün bunlar aktörün ifadesi. Sözlerdeki gerçek payı ne dereceye kadar doğru, ne dereceye kadar değil bunu ancak kendisi bilir. Yalnız şu var ki Burton karısının üzerine her zamankinden fazla eğiliyor. Pahalı hediyeler, aşırı, ama çok aşırı bir ihtimam… Acaba bütün bunları işlediği suçu affettirmek için mi yapıyor?

Liz’in Richard Burton’u sevdiğine ve onu daima affedeceğine hiç kimsenin şüphesi yok. Yalnız yeter ki Florinda Bolkan meselesi Richard Burton’un ifade ettiği gibi basit bir arkadaşlık olsun… Eğer işin içine daha ciddî bir ilgi karışmışsa o zaman sinema dünyasının en mutlu çiftinin beraber geçirecekleri günlerin sayılı olduğuna inanmak gerekecek. Fakat her şeye rağmen Richard Burton’un, Elizabeth Taylor gibi bir kadını ikinci plana atmayı düşünebileceğine de inanmak zor. Hele aktör, «Ben ancak Elizabeth’e kendimi daha fazla sevdirebilmek için başka bir kadınla arkadaşlık kurabilirim,» dedikten sonra ve hele Liz’in de, Burton’un da «macera arayacak» yaşı epeyce geçtikleri de düşünülecek olursa.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-45-sayisi)

10.08.2019 23:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:44

    Lale Kamacı

    Aldatıyodur aldatıyodur. Aldatmayan erkek mi var hepsi aldatıyodur
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:45

    Alper Keskin

    Biz erkekleriz nasıl pislik varlıgız dimi lale :))