Menü

Richard Burton ve Liz Taylor’a Nazar Değdi

Richard Burton ve Liz Taylor'a Nazar DeğdiBir kimsenin işleri, bir kere ters gitmeye görsün. Artık aksilikler birbirinin peşinden gelir de gelir. Ta ki o şahıs bunalmcaya kadar. Sonra gene durum düzelmeye yüz tutar, aksiliklerin yerini güzel tesadüfler alır ve o şahıs hayatının buhranlı bir devresini atlatmış olur. Ancak bu buhranlı devrenin o şahsa vereceği zararın derecesini de önceden hesaplamaya imkan yoktur. Bazı hallerde peş peşe gelen aksilikler o şahsın mahvına sebep olabilir.

Bugünlerde işleri hep ters giden, aksilik arkasından aksilikle karşılaşan ünlü bir çift var: Elizabeth Taylor – Richard Burton. Bundan kısa bir süre öncesine kadar sinemanın taçsız kral ve kraliçesi sayılan bu ünlü çift hakkında yayınlanan haberler, eşlerden birinin bir sinema armağanı kazanmasından, ya da yekdiğeri için söylediği esprili sözleri nakletmekten veyahut da yeni filim projelerini açıklamaktan ileri gitmiyordu. Son günlerde ise gazete ve dergilerde bu iki şöhretin isimleri büyük puntolarla yer aldı. Haberler hiç de iç açıcı değildi.

Richard Burton ve Liz Taylor'a Nazar DeğdiÖnce Richard Burton’un Londra’da bir filîm setinden kovulduğuna dair kısa bir haber yayınlandı. Rivayete göre, Richard Burton, filim setine devamlı geç geldiği için rejisör ünlü aktörün işine son vermek zorunda kalmıştı.

Ertesi gün yayınlanan haberlerde ise Richard Burton’un, eşi Elizabeth’i rahat yaşatmak için çalışmak zorunda olduğunu söylediğinden bahsediliyordu. Ünlü aktör bir İngiliz gazetesine verdiği beyanatta işten çıkarılma olayına hiç dokunmamış, meslek hayatından, gelecekle ilgili projelerinden ve hayat felsefesinden söz etmişti. Ünlü aktör, dünyanın en güzel ve en ünlü kadınının eşi olmanın üzerine ağır sorumluluklar yüklediğini ve bunları karşılamak için de uzun bir süre çalışmak zorunda olduğunu söylüyordu. Çevirmekte olduğu filmin setinden uzaklaştırıldığına dair ise ağzından bir tek kelime çıkmamıştı. Gazeteciler de Richard Burton’un her zamankinden sinirli olduğunu fark ettikleri için bu konuyu kurcalamamışlardı.

Ancak herkes Richard Burton gibi yeri kolay kolay doldurulamayacak bir aktörün böyle meslek hayatında can sıkıcı bir duruma düşmesini, bir filmi yarım bırakmasını üzücü bir olay olarak yorumluyorlardı. Durum hakkında geniş bir açıklama da yapılmadığı için herkes Richard Burton hakkında aklına geleni söylüyor, kimi fazla içki içmesinden, kimi de kendini fazla beğenmesinden dem vuruyordu. Fakat ortaya atılan iddiaların hiç biri birer rivayet olmaktan ileri gidemiyordu.

Richard Burton ve Liz Taylor'a Nazar DeğdiÜnlü aktörün durumu henüz aydınlığa çıkmadan, dünya basını bir başka haberle çalkandı. Eiizabeth Taylor, önemli bir ameliyat geçirmek üzere Londra’daki kliniklerden birine yatmıştı. Genç kadının bir kadın hastalıkları mütehassısı tarafından muayene edildikten sonra ameliyatına karar verildiği belirtilmiş ancak ameliyatın mahiyeti hakkında bir açıklama yapılmamıştı. Yıldızın ameliyat edileceği gün, hakkında bir açıklama yapılması beklenirken Elizabeth’in üstüste iki ameliyat geçirdiği ve yıldızın bundan sonra anne olmasına imkan kalmadığı rivayetleri de ağızdan ağıza dolaşmaya başladı.

Elizabeth Taylor’un bir hafta içinde iki ameliyat birden geçirmesinin önemli sebepleri olabilirdi. Bazıları genç kadının rahim kanserine tutulmuş olduğunu ve bu sebeple doktorların önce rahimden parça alıp bunu inceledikten sonra kanseri tespit edince ameliyata karar verdiklerini iddia ediyorlardı.

Richard Burton ve Liz Taylor'a Nazar DeğdiBir başka rivayete göre ise, Elizabeth Taylor’un bir daha çocuk dünyaya getirmemesi için yumurtalıkları alınmıştı. Öteden beri bünyesinin pek de sağlam olmadığı bilinen yıldıza doktorlar yeniden çocuk doğurmasının hayatı için büyük tehlike yaratabileceğini ihtar etmişlerdi. Bu ihtarlara rağmen hayatında sevdiği tek erkek olan Richard Burton’a her ne pahasına olursa olsun bir evlat kazandırmak fikri yıldızın ölüme meydan okumasına yol açmış olabilirdi. Yıldızın hamile kalmasıyle beraber bazı ciddi tehlikeler ortaya çıkınca doktorlar kürtaj yapmayı, sonra da genç kadının bir daha anne olması imkanlarım ortadan kaldırmayı kararlaştırmış olabilirlerdi.

Sağlam görünüşüne rağmen Elizabeth Taylor hiç bir zaman kelimenin tam manasıyle sıhhatli bir insan olmamıştı. Üç çocuğunu da gayet güç şartlarla dünyaya getirmiş, her doğumda ölüm tehlikesiyle karşılaşmıştı.

Yıldızın şiddetli bir zatürreeden koma halinde uçakla hastaneye sevkedildiği günlerini her halde sinema meraklıları gayet iyi hatırlayacaklardır. O günlerde hayatından ümit kesilmiş, gazeteler, dergiler yıldızın ölmesi halinde yapacakları neşriyatı hazırlamaya koyulmuşlardı.

Richard Burton ve Liz Taylor'a Nazar DeğdiElizabeth, ölüm tehlikesini yenip hastaneden çıktığı zaman boğazında bir yara izi vardı. Bir ayağı da alçıdaydı. Ayrıca omurgasında da ciddi bir arızanın varlığından söz ediliyordu.

Doktorların ihtimamı ve devamlı bakım sayesinde Elizabeth hastalığı atlatmış, ayağa kalkmıştı, ama vücudu da zarafetini kaybetmişti. Aşırı derecede şişmanlamıştı. Filim çevirebilmesi için zayıflaması lazımdı. Ama zayıflamaya teşebbüs edince sağlık durumu sarsılmış, genç kadın yatağa düşme tehlikesiyle yüz yüze gelmişti.

Elizabeth Taylor, Richard Burton ile evlendikten sonra da hastahane kapılarından kurtulamadı. Eşiyle beraber yat gezisine çıktığı bir sırada Elizabeth birdenbire koltuk değnekleriyle dolaşmaya başlamış, fakat bu durumunun sebebi hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Ancak herkes Elizbeth Taylor’un çok zayıf bünyeli ve hastalıklı olduğunu biliyordu.

Geçenlerde ortalığı karıştıran iki ameliyat hikayesi de işte bütün bunlar yüzünden ayrı bir önem taşımaktadır. Acaba yıldızın zayıf bünyesi bu mahiyeti açıklanmayan ameliyatlara dayanabilecek mi?

Richard Burton ve Liz Taylor'a Nazar DeğdiHer türlü imkansızlığı yenerek, herkesin nefretini kazanmak pahasına birbirlerinden ayrılmayan ve evlendikten sonra da örnek bir çift meydana getiren beyazperdenin iki ünlü yıldızının durumu bu haliyle bütün dünyada ilgiyle takip edilmektedir. Gözler yıldız hakkında iyi bir habere rastlamak için gazete, dergi sütünlan arasında gezinirken, Richard Burton’un bundan sonraki tutumunun da ne olacağı merak ediliyor.

Eşinin yanından bir saniye bile ayrılmadığı bildirilen Richard Burton’un yuvasının saadetini gölgeleyen bu aksilikler ortadan kalktıktan sonra meslek hayatında her zamankinden daha büyük bir şevk ve hırsla çalışacağı tahmin ediliyor. Yalnız şu aksilikler bir düzelse, ünlü karı – koca tehlike bulutlarının dağıldığını gözleriyle görüp bir ‘oh’ çekebilseler…

Çocuklarına çok düşkün olduğu bilinen Elizabeth Taylor, Richard Burton’dan bir çocuğunun olmasını çok istiyordu. Genç kadının bu imkanı ebediyen kaybettiğini öğrenmesinin maneviyatı üzerinde yaratacağı tepki ne olabilir? Hastaneden çıktıktan sonra genç kadının tekrar filim çevirmeye başlaması mümkün olabilir mi yoksa, uzun bir dinlenme devresi geçirmesi mi gerekecek? Bu konuda şimdilik kesin bir şey söylemek imkansız. Yalnız sinemanın bu rakipsiz iki şöhretinin başlarına birdenbire çöküveren talihsizliklerin bir an önce ortadan kalkması temenni ediliyor. Bu arada gerek Elizabeth Taylor’un Mia Farrow ve Robert Mitchum ile çevirdiği son filim ve gerekse Richard Burton’un Johanna Shimkus ile çevirdiği son filmin ve ayrıca şöhretli karı – kocanın son defa beraber çevirdikleri «Boom» isimli filmin bütün dünyada gişe hasılatı rekorlarını kıracağı tahmin ediliyor. Galiba ünlü karı – koca hakkında yapılan tahminlerin gerçeğe en yakın olanı da bu.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi)

01.09.2015 10:24

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:52

    Belis Badem

    cok yakısıyorlardı
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:53

    Alper Keskin

    brad pitt angelina çiftine taş cıkarırlar bee :)