Menü

Richard Chamberlain’in Kalbi Boş

RICHARD Chamberlain… Her rolün üstesinden gelen, her role uyum sağlayan, yaşına karşın jön niteliğini yitirmeyen, yakışıklı bir Amerikalı oyuncu…

Dünya kadınlarının en beğendiği sanatçılardan biri kabul edilen Richard Chamberlain, aşkı yalnızca filmlerinde yaşıyor. Özel yaşamında büyük şatosuna çekilip, tüm zamanını okumakla ve yeni senaryolar üzerinde çalışmakla geçiriyor. Richard Chamberlain’e sorarsanız, bir sanatçının tek aşkı mesleği olmalı. Bu yüzden kadınlardan uzak durmaya özellikle gayret ediyor. Oysa kadınlar her an onun peşinde… Chamberlain’ın belki de kentten çok uzak bir şatoda yaşamasının tek nedeni kadınlardan yeterince uzakta kalabilme duygusu.Aşktan kaçan sanatçının filmlerinde olağanüstü aşık rollerini nasıl başardığı tartışılabilir. Ancak tartışılmayacak konu, Amerika veya İngiltere’de hangi yönetmenin elinde zor bir senaryo varsa ilk teklif edeceği adın Richard Chamberlain olması.

Richard Chamberlain, 1961-65 yılları arasında çekilen ve ülkemizde gösterilmeyen «Dr. Kildare» dizisiyle üne kavuştu. Önemsiz rollerle başladığı sinemada, büyük Rus bestecisi Çaykovski’nin yaşamını konu alan «Yalnız Kalpler» adlı filmdeki olağanüstü kompozisyonu, onu unutulmazlar arasına kattı.

Richard Chamberlain’ı TV’mizde ilk kez başrolünü Gayle Hunnicutt’ la paylaştığı «Altın Kupa» adlı dizide izlemiştik. Geçtiğimiz yıl yayınlanan «Shogun», Chamberlain’ın ikinci çıkışı oldu. Dizinin yakışıklı Anjin San’ı öylesine tutuldu ki, sinema filmi olarak da çekildi ve dizi gibi büyük ilgi gördü.

Cuma günü biten mini dizi «Demir Maskeli Adam»da canlandırdığı iki kişilik, Kral 14. Louis ve kardeşi Philippe, onun oyun gücünün kanıtlarından yalnızca bir örnek… Alexandre Dumas Pere’in ünlü klasiğinden uyarlanan film 8 yıl önce çekilmişti.Bu yıl TRT’nin yayın kapsamına alındığı halde, sonradan yayından çıkarılan «Fırtına Kuşları» adlı dizi. Chamberlain’ın tüm dünyada flaş isim olma niteliğini sürdürüyor. Beğenmediği hiçbir rolü canlandırmayan sanatçının başarısını bu zor seçimine bağlamak doğru olmalı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-39-sayisi)

04.10.2020 17:59

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar