Menü

Rocky’nin Büyük Başarısı

Sırada Rocky-2 vardı. O da büyük ilgi gördü. Arkasından Rocky-3 beni zirveye çoktan götürmüştü bile. Artık aranılan, sevilen ve oldukça da büyük paralar kazanan bir aktör olup çıkmıştım. Ancak başka filmler de çevirmem lazımdı. «Zafere Kaçış» ve ünlü «Rambo»yu da bu düşünceden sonra gerçekleştirdim.

rocky

Rocky, bütün Amerika’da ve dünyada gişe rekorları kırarken, ben de Oscar ödülleri için sabırsızlanmaya başlamıştım. Filmim tam 10 dalda Oscar’a aday olarak gösterilmişti. Oscar sonuçları açıklandığı zaman, Rocky’nin başarısı bir kez daha kanıtlandı. Rocky, 3 dalda Oscar ödülü almıştı. En iyi oyuncu ve En iyi yazar dallarında Oscar ödüllerini ben alırken, filmin afişi de yılın en iyi afişi dalında Oscar kazanmıştı. Bu da büyük bir olaydı benim için.

Rocky serisi peşpeşe geldi

Rocky’den sonra çevirmeye başladığım Rocky-2 de büyük beğeni kazanınca, bu seriye devam etmeyi düşündüm. Daha değişik bir çalışma olan Rocky-3 beni zirveye çoktan götürmüştü bile. Artık aranılan, sevilen ve oldukça da büyük paralar kazanan bir aktör olup çıkmıştım. Aklıma binlerce fikir geliyor ve ben önce hangisinden başlayacağımı seçemiyordum.Rambo doğuyor

Önce, ilki yıllar önce çevrilen «Zafere Kaçış» adlı filmi tekrar beyazperdeye aktarmayı düşündüm. Bu film için de yönetmenle birlikte geniş bir kadro oluşturduk. Dünyaca ünlü pek çok isim, «Zafere Kaçış»ta rol aldı, Bu filmin başarısından sonra, yine yalnızca benim üzerime kurulu bir çalışma yapmak istedim. «Rambo»yu da bu düşünceden sonra gerçekleştirdim.Yeni bir kahraman geliyor

Bu kahraman, uluslararası boyutta olacaktı. Ancak bizim ülkemizin bütün değerlerini de iyice taşıyacak ve bütün dünyaca sevilecekti. İzleyiciye de değişik geleceğini düşünerek öncelikle kahramanım için ilginç silah modelleri çizdim. Bunlar sayesinde, en büyük tehlikeleri bile kolayca altedebilecekti kahramanım.

Sıra kahramanıma ad bulmaya gelmişti. İlk filmimdeki Rocky isminin uğuruna inandığımdan, ikinci kahramanımın da buna uyumlu bir isim taşımasını istedim. Ve ilk harfi yine aynı olan «Rambo» adını seçtim. Rocky filmi için çalışırken, kaslarımı geliştirdim ama Rambo daha sert görünüşlü, daha atletik yapılı olacağı için, hemen bir spor okuluna yazıldım. Kısa bir çalışmanın ardından, daha da kuvvetli vücuda sahip olmuştum.

Evliliğimi sona erdirmeye karar verdim

Filmin çekimleri için yurt dışına gitmemiz gerekiyordu. Karım Sasha, yine söylenmeye başlamıştı. Kavuştuğu rahatlık, bol para ve şöhret onu yine doyurmuyor ve giderek huzursuz bir kadın oluyordu, Rambo’nun çekimleri sırasında, çalışmalar biter bitmez, bu evlilik işine artık bir son vermek gerektiğine iyice inandım. Vardığım bu kararın rahatlığı içinde, Rambo’nun çekimlerini büyük bir başarıyla tamamladık. Film gösterime girdiğinde, inanılmaz bir sonuçla karşılaştık. Rambo, Rocky’nin de rekorunu kırıyordu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1986-tarihli-34-sayisi)

26.09.2020 18:05

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar