Menü

Rolling Stones, Bee Gees ve Diğerleri

ROLLİNG STONES

Rolling Stones, Bee Gees ve DiğerleriStone’lar yalnız İngiltere’de değil dünyadaki bütün gruplar içinde Beatle’ları bir gölge gibi takip eden, hatta bir ara onları geçen tek topluluktur. Beşli, şöhrete Beatle’ların bestesi olan «I wanna be your man» ile ulaşmıştır. Rolling Stones’un melodileri oldukça zayıftır. Bu eksikliklerini çok sert bir ritimle örtmeye çalışırlar. Solistleri Mick Jagger’ in sesi bu sert ritmi, açık saçık sözlerle süsler. Sahnede çok hareketlidirler. Hayranları daha ziyade erkeklerdir. Stone’ lar da, Beatle’lar gibi kendi bestelerini okurlar. Mick Jagger ve Keith Richard İkilisinin yaptığı besteleri daima Stone’ lar çalarlar. Charlie’nin baterisinden çıkan sert darbeler, Keith’in gitarından dökülen acayip sesler ve Mick Jagger’in kendini paralarcasına söylediği şarkılar: İşte Rolling Stones budur.

MİCK JAGGER – Topluluğun solistidir. Bekardır. 1944’te İngiltere’nin Dartford bölgesinde doğmuştur. İktisat fakültesini bitirmiştir. Göz rengi mavi olup saçları kumraldır.

BRİAN JONES – Rolling Stokların ritm gitaristidir. Yeşil gözlü, sarı saçlı ve en yakışıklı Stone’dur. Doğum tarihi 1944 olup bekardır.

CHARLİE WATTS – Bateristtir. 1941 yılında İngiltere’de doğmuştur. Evli ve bir çocuk babasıdır. Saçları kumral, göz rengi baldır.

KEİTH RİCHARD – Solo gitarist Keith, 1942 İngiltere doğumludur. Bekardır. Ela gözlü, siyah saçlıdır.

BİLL WYMAN – Grubun ikinci evli ve çocuk babası elemanıdır. 1941 yılında İngiltere’de doğmuş, Stone’lara bas gitarist olarak girmiştir.

HOLLİES

Hollies İngiliz genç kızlarının hayranlığını kazanmış grupların en ünlüsüdür. Solist Graham’ın yumuşak bir sesi vardır. Diğer dört eleman ona en güzel şekilde hazırladıkları temiz vokalleri, iyi icralarıyle eşlik ederler. Hollies hiçbir zaman zirveye çıkamamış, fakat hiç bir zaman da başarı çizgilerinin altına inmemiştir. Ingiltere dışında pek tanınmazlar.

GRAHAM NASH – 2 şubat 1942′ de Blackpool’da doğdu. Grubun solistidir. 1,76 boyunda kumral, mavi gözlüdür. Topluluklardan Beatles’ı, kompozitörlerden Paul Simon’u sever.

TONY HİCKS – 16 aralık 1945′ te Nelson’da doğdu. 1.78 boyunda, kumral, mavi gözlüdür. Çay içmeyi, sinemaya gitmeyi pek sever. Beğendiği kompozitörler Lennon – McCartney’dir.

BEN CALVERT – 19 eylül 1944′ te Brierfield’de doğdu. 1.78 boyunda, mavi gözlüdür. Çay içmeyi, kızlarla dolaşmayı sever. Maria Callas ve Lolo’ya hayrandır.

ALAN CLARKE – 5 Nisan 1942′ de Salford’da doğdu. 1.76 boyunda kahverengi gözlüdür. Burt Lancaster, Buddy Hully ve Lennon – McCartney’i beğenir. Mini Cooper arabalarını bütün otomobillere tercih eder.

BABY ELLİOT – 8 aralık 1942’de Eumley’de doğdu. 1.83 boyunda, ela gözlüdür. Sevdiği şarkıcı Tom Jones, kompozitör Lennon – McCartney’dir. Pe- ters Sellers’in filimlerine gitmekten hoşlanır.

DAVE DEE, DOZY, BEAKY, MİCK, TİCK

Rolling Stones, Bee Gees ve DiğerleriDünyanın en uzun isimli grubu olan Dave Dee. Ve bugün İngiltere’nin dünyaya kabul ettirdiği grupların başında gelir. Dave Dee İngilizce diksiyonunun güzelliği, harikulade sesi, fiziğiyle yalnız İngiltere’nin değil, dünyanın da en çok sevilen şarkıcılarından biridir. Dave’i seyredenler, onun sahnede son derece hareketli olduğunu, sağa sola saldırdığını söylerler. Her konserinin sonunda seyircilerin içine atılıp üstü başı paramparça sahneye dönmesi Dave için artık oiağan şeylerdir.

DAVE DEE – 17 aralık 1943’te doğmuş. Asıl adı David Herman. Beatles ve Bee Gees hayran olduğu gruplar. Ayrıca koyu bir caz hastasıdır.

BEAKY – Asıl adı John Dymand. Grupta ritm gitar çalıyor. 1944 yılında doğmuş. Kahverengi sarılı, mavi gözlü sanatçı, hasta denecek şekilde Rolling Stones hayranıdır.

DOZY – 1944’te Enford’da doğmuş. Asıl adı Trevor Davies. Spor arabalara ve renkli gömleklere düşkünlüğü ile tanınır. Beatles, Dusty Springfield, Eila takdir ettiği müzisyenlerin başında gelir.

TİCK – Asıl adı Jan Amey. Grubun solo gitaristi. Klasik müzik hayranı olan Tick 1944’te doğmuş. Müzikal filimleri ve Bee Gees’i seviyor.

MİCK – Asıl adı Michael Wilson. Grupta bateri çalıyor. 1944 yılında doğmuş. Beatles ve Ray Charles hayranı.

MANFRED MANN

Rolling Stones, Bee Gees ve DiğerleriManfred Mann grubu şüphesiz ki, İngiltere’nin yetiştirdiği en efendi topluluktur. Hepsi evli, çoluk çocuk sahibi beş gencin kurduğu bu topluluk, hiç bir zaman bir Beatles, bir Rolling Stones kadar şöhret yapmamıştır. Fakat onlardan çok daha sağlam ve istikrarlı bir şöhret grafikleri vardır. Grubun en yakışıklı üyesi, İngiliz kızlarının «İdeal Erkek» seçtikleri iki çocuk babası Paul Jones topluluktan ayrılınca herkes Manfred Mann’in dağılacağını sanmıştı. Ama böyle düşünenler aldandılar. İngiltere’nin Oxford mezunu tek şarkıcısı olan Paul Jones, kendi yerine Mike D’abo isimli bir şantör buldu ve onun sayesinde Manfred Mann ayakta kaldı. Bugün şarkıları hala listelerde… Manfred Mann’in bestelerini umumiyetle ünlü folk şarkıcısı Bob Dylan yapar. Grubun hayli ölçülü bir vokali, Mike’in sade ve hoş bir söyleyişi vardır.

KLAUS VOORMAN – Bas gitar çalar. 26 yaşında ve Alman asıllıdır. Çok güzel resim yapar.

MİKE HUGG – Manfred Mann grubunun en eski üyelerindendir. 25 yaşında olan Mike’in arkadaşları arasındaki lakabı «ağırkanlı» dır.

MİKE D’ABO – Topluluğun solistidir. 24 yaşındadır. Benjamin isimli oğlunu ve kedisini çok sever. Aşırı romantik bir insandır.

TOM MC QUİNNES – 26 yaşındadır. Topluluğun en huysuz elemanıdır. Solo gitar çalar. Şu günlerde «Beat Dünyası» adlı bir kitap hazırlamaktadır. Çiçekler en büyük zevkidir.

MANFRED MANN – 27 yaşındadır. Org ve piyano çalar. Topluluğun şefi ve en yaşlı elemanıdır. Beatles hayranıdır.

BEE GEES

Bu yıl başlarında çıkan Bee Gees grubu, gîtarlı, orglu, baterili grup saltanatını yıkıp senfoni orkestralarının önünde söyleme modasını yaratmış bir topluluktur. Pop akımın kaliteli, hafif müziğiyle, bütün dünya gençlerini kısa zamanda kendilerine bağlamayı bilmişlerdir.

MAURİCE GİBB – 22 aralık 1948’de İngiltere’nin Manchester şehrinde doğdu. 1.77 boyunda, kahverengi saçlı ve ela gözlüdür. Topluluklardan Beatles’ı artistlerden B.B.’yi beğenir. Fotoğraf başlıca merakıdır.

ROBBİN GİBB – 22 aralık 1948’de doğmuştur. Maurice’in ikiz kardeşidir. 1.79 boyundadır. B. B., Beatles, Engelbert Humperdinck’i beğenir.

BARRY GİBB – 1 ekim 1947’de İngiltere’de doğmuştur. Maurice ve Robbin’in ağabeyidir. 1.82 boyundadır. Beach Boy s, Jane Fonda ve Tom Jones hayranıdır.

COLİN PETERSON – 24 mart 1948’de Avustralya’da doğmuştur. Sarı saçlı, kahverengi gözlüdür. Supremes, Liz Tayior ve Tom Jones’u beğenir. Motosiklet kullanmaktan son derece hoşlanır.

VİNCE MELOUNEY – 18 ağustos 1945’te Avustralya’da doğmuştur. Mavi gözlü, kumraldır. B.B., Engelbert Hurrv- perdinck ve Beatles hayranıdır; En beğendiği kompozitör Bach’dır.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

10.08.2019 22:39

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:27

  GÜLŞAH NAZAR

  ne olursa olsun beatles değiller :D
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:28

  FATMA ONUR

  rolling stones bir ara fırtına gibiydi hakkını vermek lazım :D
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 15:50

  AHMET SEZEN

  iyi gruplardı tabi ama beatles başkaydı :)