Menü

Rossana Podesta Geri Döndü

«Ağa Düşen Kadın» ve «Trovalı Helen» filmleri ile ün yapan güzel artist, bir süreden beri ortalıkta görünmüyordu, eşi ile arası da açıktı. Şimdi tekrar aile düzenini sağlıyan Rossana Podesta, beyaz perdeye döndü ve kocasının prodüktörlüğünde «Çıplak Saatler» isimli yeni bir filme başladı.MEMNUN — Uzun bir ayrılıktan sonra «Çıplak Saatler» isimli film ile tekrar beyaz perdeye dönen Rossana Podesta hayatından memnun. Eski formundan ve vücut güzelliğinden hiçbir şey kaybetmediğini ispat etti. Konusu Alberto Moravia’nın bir romanından alınan filmin prodüktörlüğünü eşi yaptığı için de canla başla çalıştı.

YILLARCA kamera karşısında rol yapmaktan bıkmıştı. Hele, o çeşit çeşit tarihi kıyafetleri giymekten öylesine yılmıştı ki, artık tarih kelimesini bile duymak istemiyordu. Evinde, kocasıyle ve işleriyle meşgul olup sakin bir hayat sürmek, beyaz perdenin «Güzel Helena» sına pek cazip gelmişti. Ona kalsa, ömrünün sonuna kadar da evinin işlerinden başka hiçbir şeyle ilgilenmiyecekti…Önce Meksika’Iıların 1953′ te çevirdikleri «La Red» (Ağa Düşen Kadın) filmiyle şöhrete ulaşan tanınmış İtalyan yıldızı Rossana Podesta, birdenbire parlamış, İtalyan sinemasının birinci sınıf artistleri arasına girmişti. Fakat nedense, filmciler, ona hep tarihi filmlerde rol veriyorlardı. Genç yıldızın masum çehresi ve kibar davranışlarıyle tarihin ünlü kadınlarını rahatlıkla canlandırabildiği kanaatindeydiler. Yalnız, her şeyin bir

haddi olacağını hiç akıllarına getirmemişlerdi. Günün birinde Rossana Podesta da diğer birçok meslektaşı gibi sinema aleminin yeknesak hayatından bıkıverdi. Tanınmış komediyen Marco Vicario ile evlendikten sonra da İtalya’nın sakin bir köşesine çekildi…Şimdi ise genç yıldız tekrar beyaz perdeye dönmenin verdiği heyecan içinde çalışıp didiniyor. Yıldızın eşi Marco Vicario da aktörlükten bıkıp film prodüktörlüğü yapmaya karar verince, Rossana da kocasına yardımcı olabilmek amacıyle kollarını sıvadı. Bu filmin başarı kazanması için, Rossana ile Vicario’nun müşterek çalışmaları gerekiyordu. Bir süredenberi dargın yaşıyan karı – koca, bu filmi çevirmek için karşı karşıya gelince aralarındaki soğukluk kayboluvermişti…

Marco Vicario’nun bu ilk filmi «Les Heures Nues» (Çıplak Saatler) adını taşıyor. Alberto Moravia’nın bir romanından sinemaya adapte edilen filmde, evlilik hayatında saadete ulaşamamış bir kadının bir başka erkeği sevmesi ve bu yüzden çektiği ıstırap anlatılıyor. Konusu başından sonuna kadar denizde, plajda ve açık havada geçen kordele, Rossana’nın meslek hayatında da önemli bir dönüm noktası olacak. Genç yıldızın rol arkadaşları Philip Leroy (kocası rolünde) ve Keir Dullea (sevgilisi) de filmin başarılı olması için çalışıyorlar.Yıldızın eşi ise yıllarca kamera karşısında çeşitli kılıklara bürünmekten pek bıkmış. Filmde kendisinin de rol alması kabil olduğu halde, ta Amerika’ya gidip Actor’s Studio’dan aktör seçmeyi kamera karşısında rol yapmaya tercih etmiş. Vicario, «Artık benim için aktörlük oldu,» diyor.

Rossana Podesta ise, mesleğine dönmekten memnun. Hele bu film sayesinde yuvasının yıkılmasını da önleyebildiği için saadetten uçuyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-38-sayisi/)

02.01.2021 00:53

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar