Menü

Roy Orbison’u Tanıyalım

Roy OrbisonMAHALLE arkadaşlarından teşkil ettiği ilk orkestrayı kurduğu zaman henüz 10 yaşındaydı. Kendisi kitar çalıyor ve şarkı söylüyordu. «The Wink Westernes» adını verdiği topluluk kısa zamanda dağıldı. Niye diye sorarsanız, sebebi basit: Roy daha çocuktu ve bir topluluğu idare edecek olgunluğa daha erişmemişti.

Roy Orbison 1963’te Texas’ta doğmuştu. Babası petrolcüydü ama müzik yönü hayli kuvvetli bir petrolcü… Hele kovboy şarkılarına bayılıyordu. Oğlunu da müzik alanına itmek için devamlı teşvik ediyordu.

Roy ilk başarısını 16 yaşında «Texas’ın en iyi şarkıcısı» seçilerek gösterdi. Bir yıl sonra da «Only the Lonely» isimli parçayı besteleyerek adını üstelere geçirdi. Artık Roy Orbison’un şöhreti her gün biraz daha artacak ve «Pretty Woman», «It’s Over», «Good Night», «Mean Woman Blues» gibi şarkıları dillerden düşmeyecekti.

Roy Orbison evlendiği zaman 21 yaşındaydı. Eşi Claudette çek anlayışlı ve şipşirin bir genç kadın. Roy yeni şarkıları üzerinde çalışırken nefes bile almaktan çekinir. Roy’un ilk tenkitçisi de odur. Beğenmediyse bunu açıkça söyler. Zaten Roy’un da istediği budur. «Ya bunu bana karım değil de dinleyicilerim söylerse, o zaman daha mı iyi olur?» der. Genç şarkıcının eşine düğün hediyesi de onun ismini taşıyan bir şarkısı oldu : «Claudette».

Orbisonların iki oğlu var: (Anthony 7) (Roy Dewayne 3). Aile Tennessee’de saray yavrusu bir evde oturuyor. Ev hakkında bir fikir verebilmek için sadece oturma odasının 27 metre boyunda olduğunu kaydedelim! Ortasında da kocaman bir yüzme havuzu var. Genç şarkıcı boş vakitlerini ya burada geçiriyor ya da uçakları ile meşgul oluyor. Sakın Roy’un bir uçak şirketi olduğunu sanmayınız. O sadece amatör.

ADRESİ — Memleket hasretinin susuzluktan önemli olduğunu söyleyen genç şarkıcı Roy Orbison’un adresi: c/0 «Monuments» 539 West 25th Street New York 1 U.S.A.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-25-sayisi)

31.08.2015 16:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:54

    Burcu Semiha

    belki ben tanımak istemiyoruuuum :P