Menü

Rüçhan Çamay’ın 35. Sanat Yılı

SAHNEYE ilk adımını 1947 yılında Taksim Belediye Gazinosu’nda atan Rüçhan Çamay’ın elleri, artık mikrofon değil kalem tutacak…

Rüçhan Çamay uzun yıllar süren müzik yaşamına bir nokta koymaya ve bundan sonra hayatını yazmaya karar verdiğini söylerken bu konuda bakın neler anlatıyor: «Hayatımı yazacağım… Ancak hayatımı iki bölüm olarak kaleme alacağım. ‘Bilinçsiz’ olarak adlandırdığım 1968 yılına kadar olan yaşamımla, ‘Bilinçli’ olarak adlandırdığım 1968’den sonraki yaşamım, kaleme alacağım romanın iki ayrı bölümünü teşkil edecek. Bu romanın adı da, ‘İnsanca Yaşamayı Nasıl Öğrendim’ olacak…»

Rüçhan Çamay şu günlerde müzik yaşamını noktalayacağı anı düşünüyor. O günün tarihi ise 9 ağustos 1981 olacak. Rüçhan Çamay bu konuda şöyie konuşuyor:«Müzik yaşamım öylesine büyük mücadelelerle geçti ki, şimdi düşünüyorum da ben müziği sevmeseydim, kesinlikle böyle büyük bir mücadele veremezdim. Dün gibi hatırlıyorum. Bir çaya davet edildim. Israrla sahneye çıkmamı istediler. Ben de çıktım. Tanrım, öylesine büyük bir ilgi ile karşılaştım ki, gözlerime inanamadım. Gazino patronu bana iş teklifinde bulundu. Ancak beni «Rossani» adlı Hollandalı bir şarkıcı olarak tanıtacaklardı. Çünkü o zamanlar beğenilen yıldızların hepsi Avrupalıydılar. Bir Türk’ün başarılı olması henüz kabul edilemiyordu. Sonunda Hollandalı değil de Türk olduğumu açıkladım. Gazino patronunun yalanı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine beni «Yıldız şarkıcı» olarak değil, orkestra şarkıcısı olarak çalıştırmayı teklif ettiler. Umurumda bile değildi bu…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-29-sayisi)

03.10.2020 23:40

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar