Menü

Sadri Alışık Çolpan İlhan’la Başrolde

DAVETLİLER ziyafet sofrasında yerlerini almışlar, ev sahibesi, hizmetçinin taşıdığı yemekleri yavaş yavaş dağıtmaya başlamıştı. Biraz üzgün görünüyordu. Zira evin erkeği randevuya geç kalmıştı. Bu sırada kapı çalındı. Yeni alman hizmetçi kapıyı açmaya gitti:-«Sadri Bey evde mi?»

-«Hayır, henüz gelmedi, bekliyoruz. Bir arzunuz mu var?»

-«Sadri Beyle görüşecektim. Madem ki gelmemiş, selam söyleyin, haydi eyvallah!»Kapıdaki adam bu sözlerden sonra kahkahalar atarak içeri daldı! «Yahu, bir haftadır hala beni tanıyamadın mı kızım?» diyordu hizmetçiye… Hizmetçi, davetliler, Çolpan İlhan bile şaşırdı. Çünkü, Sadri Alışık’ı soran adam Sadri Alışık’tı. Yalnız kıyafeti, makiyajı epeyce değişikti… «Turist Ömer» filminde giydiği delik bir fötr şapka, yırtık ekose gömlek, kirli pantolon ve parçalanmış pabuçlar üzerindeydi. Sakalı uzamış, üstelik siyah boya ile suratı büsbütün karartılmıştı. Sadri, ziyafet sofrasının başına geçerken bir ayağını altına alıp iskemleye oturdu. Konuşmaya başladı:

-«Bu elbiseler benim velinimetim! Bunları «Turist Ömer» rolü için giyiyorum ve bunlar sayesinde bu apartmanda yaşıyor, hususi arabama biniyor, çoluk çocuğumu besliyorum. Bu elbiseyi giydikten sonra gene başrole çıktım, en ünlü jönler seviyesinde ücret aldım, milyonlarca seyirci «Helal Olsun Ağbiler» sözünü öğrendi. Hep «Yeşşe»ler, «Abidik gubidikler» sayesinde para kazanılmaz ya?» Şapkasını çıkarmadan masaya oturmuştu.-«Affedersiniz» dedi, «Turist Ömer dünyada, önünde şapka çıkarılacak saygıdeğer kişilerin çok az olduğuna inanmıştır. Siz, üstünüze alınmayın, adeti böyle.» Sadri Alışık, yerli film alanında espri şampiyonu… Gece yarılarına kadar masadakileri gülmekten kırıp geçirdi. «Ben bu espri uğruna babamı bile dinlemem. Yoksa, nükte gelince kullanmazsan küser, bir daha semtine uğramaz senin» diyordu. Buzlu rakısınıyuvarladı, üstüne de havyarı meze yaptı:

-«Çolpan’la karı – koca rolüne çıkıyoruz» dedi ve ekledi «Ama diğer karı – koca rolü yapanlar gibi değil… Sadece Turist Ömer filminde karı koca rolü yapıyoruz. Bu Türk filmciliğinde ilk defa oluyor. Daha önce ufak rollere çıkan karı-kocalar vardı, ama bizimki onlarınkinden çok farklı…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-49-sayisi)

26.12.2020 03:03

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 17:27

    SERDAR KANIT

    ilkler ustalara yakısırdı olda olmustu cok güzeldi. haberi buraya aktarınada teşekkur etmek lazım okumaya değer bu haber :)