Menü

Sadri Alışık

Yeşilçam’a tiyatrodan geçen Sadri Alışık tiyatroya ise ilk adımı Eminönü Halkevi’nde oynadığı “Hisseli Şayia” ile attı ve sonra Raşit Rıza Tiyatrosu’nda profesyonel oldu. Daha sonra Faruk Kenç’in yönettiği bir filmle sinema oyunculuğuna başladı ve üçyüzün üzerinde film çevirerek Yeşilçam’ın aranılan aktörlerinden oldu. Sinemadan kazandığı çeşitli ödülleri bulunan Sadri Alışık “Turist Ömer” kişiliğiyle kendine özgü bir tip yaratarak çok sayıda film çevirdi ve show yaptı…

-Sinema dünyasında ”Baba Sadri” diye anılmanız ne zaman başladı ve nedeni neydi?-“Abi denildiği zaman birbirine karıştı bu ikisi. Bu tanımlamayı da halk, beni sevenler verdi. Bu yüzden de gurur duyuyorum.”

-Sanat yaşamınızda eşiniz Çolpan İlhan ve kayınbiraderiniz Attila İlhan ile çalışmalarınız oldu mu? Bu sizde daha değişik etkiler yarattı mı?

-“1959 yılında “Yalnızlar Rıhtımı” isimli filmde oynamıştık. Akrabalık değil bir sanatçı kişiliği daima ön planda idi.”

-Siz Yeşilçam’ın en köklü sanatçılarındansınız. Türk sinemasının dünü ve bugünü ile ilgili küçük bir eleştiri getirir misiniz?

-“Uzun… Dün kısacası, tamamen ticari maksatla yapılan filmler yerine bugün estetik yanı ve içeriği dikkate alınan filmler yapılmakta, tabii ki, çok ilerleme var.”

-Yıllar sonra “Kartallar Yüksek Uçar” dizisiyle sanat yaşamına tekrar döndünüz. Bu dönüşün nedeni dizi miydi? Yoksa başka nedenleri var mı?-“Ben mesleğimi bırakmadım ki. Yalnız sağlık nedenlerim ile ara vermiştim. (Trafik kazası ve göz ameliyatı olduğundan) Biraz biraz da gelen senaryoların bana uygun olmayışı bir süre ara vermeme neden oldu.”

-Katıldığınız davetlerde sizi sahneye davet ettikleri zaman nedense hep “Senede Bir Gün” adlı şarkıyı söylüyorsunuz. Bunun nedenini öğrenebilir miyiz?

-“Bu benden değil seyircinin arzusundan kaynaklanan bir olgu sanırım. Bir filmimde söylediğim bu şarkı onları çok etkilemiş olacak ki, anı tazelemesi biçiminde benden bu şarkıyı istediler üst üste gelişi de bir tesadüf oldu.”

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-11-sayisi/)

29.09.2020 16:04

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar