Menü

Salih Güney Eşi Zeynep Tedü’den Boşanıyor

BİRBİRİ ardısıra devrilen yaprakların değil ama, değişen takvimlerin Salih Güney’in hayatında büyük bir yeri var. Salih Güney için yılbaşları sadece bir yılın gidip, yerine yenisinin geldiği bir gün değildir, onun hayatının kilometre taşlarında daima yılbaşları yatar. 1944 yılı başında (1.1.1944) doğmuştur Salih Güney… Uzun süre flört ettiği Zeynep Tedü ile 1.1.1968 gecesi evlenmeyi kararlaştırmışlardır. Nişan da yılbaşına çok yakın günlerde yapılmıştır (8.1.1968). Sonra iyi günler yaşanmış, yapraklar peşpeşe duvardan yere düşmüş ve 1968 yılbaşında evlenmeye karar veren çift 1971 yılbaşında da boşanmaya karar vermişlerdir. Evet, uzayıp giden söylentiler böylece söylenti olmaktan çıkmakta, «boşanma» gerçekleşmektedir. Peki ama sebep? Bu sebebi Salih Güney şöyle anlatıyor:– «Mutlulukla dopdolu bir 3 yılı geride bıraktık. Ebru adlı nurtopu gibi bir çocuğumuz var. Peki, niye ayrılıyoruz? Bakın mesela şimdiki hayatımızdan bir örnek vereyim size. Ben sabah erkenden sete giderken Zeynep uyuyor. Ben akşam yorgun argın eve geliyorum Zeynep o sırada tiyatroya gidiyor. O tiyatrodan eve geldiğinde bu sefer ben uyumuş oluyorum. Sabah erkenden kalkıyorum, Zeynep gene uyuyor. Yani gün oluyor ki karı-koca bir çift laf etmek bir yana, birbirimizi göremiyoruz bile. Tabii bu sebep değil. Bunun yanısıra ikimizde de bir birikim var. Eninde sonunda tatsızlıklar, münakaşalar başlıyacak. Uzun uzun düşünüp karar verdik. ‘Anlaşarak ayrılalım,’ dedik. Çocuğumuz var arada. Nasıl olsa aynı işleri yapıyoruz. Sık sık karşılaşıp dostça görüşeceğiz. Böylesi, bir beraberliği kavga gürültü sürdürmekten çok daha iyi gibi geldi bize.«Zeynep dünyanın en iyi insanıdır. Onu üzmek, kırmak, yaralamak istemem. Fakat yaşadığımız, içinde bulunduğumuz şartlar, çok iyi biliyorum, bir gün bu neticeyi doğuracaktı.

Onun için ayrılmayı bir an önce arzuluyor ve samimi söyleyeyim, acele de ediyorum. Anladığım kadarıyle Zeynep de aynı düşünceleri paylaşıyor benimle.»

Salih Güney ev aramaya başlamış bile. Ev tutar tutmaz annesini de yanına getirecek. Buraya kadar hep Salih Güney’i anlattık. Biz konuşurken Zeynep Tedü de yanımızda. Peki o ne yapacak, genç bir «dul» olarak hayatını nasıl tanzim edecek.– «Ben annemin yanında oturacağım, tiyatroya devam edeceğim» diyor Zeynep Tedü. «Ebru da annenin yanında kalacak. Salih’le de dost olarak kalacağız tabii.»

Evet, neresinden bakarsanız bakınız bu son derece «medeni» bir boşanmadır. iki genç sanatçı nasıl «anlaşarak» evlenmişlerse yine «anlaşarak» boşanmaktadırlar, iki parmakta taşınan alyansın birbirine bağladığı insanların bağlılığı bundan sonra da bir yönden devam edecek. Ebru ikisinin de çocuğudur ve biri için diğeri «eski eşi» olmaktan önce «çocuğunun anası», «çocuğunun tabası »dır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-3-sayisi)

31.01.2021 17:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar