Menü

Salih Güney Türk Sinemasının Prensi

TÜRK sinemasında — «şimdilik» — bilinen 3 kral var. Krallardan biri Yılmaz Güney. Yılmaz oyun gücü, senarycculuğu, rejisörlüğü ile almıştır krallığı. «Kral»ın başındaki «çirkin» lafıysa bir magazindir sadece. Prodüktörler cemiyetinde yapılan bir toplantıda ilk defa bir prodüktör tarafından söylenmiş, o gün bugündür de Yılmaz’ı izlemiştir.

Ayhan Işık… O da yılların kralıdır, bir anlamda sinemamızda en uzun egemenliği kuran yıldızdır. Krallığının gerekçesi, öncülüğüdür… Ve «Küçük Kral».. Yılmaz Köksal da son zamanlarda böyle anılır oldu Yeşilçam’da. Ve biten bir sezonla başlayacak yeni bir sinema sezonu arasındaki «zaman aralığı» bizleri bir Prens’le tanıştırdı. Prens, Salih Güneydir.SALİH GÜNEY

Salih Güney’in sinema için gerçekten iyi bir tipi vardı ama önce birçok hatalar yapıp şansları bir bir elinden kaçırmış, evlenip kendini toparladığında ise şans kapısını çalmaz olmuştu. Uzun bir mücadele devresinden sonra Salih Güney kendini toparladı, tam hamle yaptığı sırada eşinden ayrıldı. O zaman bir zamanların haşarı çocuğunu hatırlayanlar, «Eyvah,» dediler. «Şans tam yüzüne gülerken Salih yine eski yaşantısına dönecek, bu fırsatı da kaçıracak.»

Salih Güneyle hakkında bu tahminlerin yapılışından uzunca bir süre sonra konuştuk. Tahmin gerçekleşmemişti. Salih Güney «akıllı-uslu» yaşantısını bekarlığında da sürdürüyor, onunla bir filim çeviren şirket, hemen iki filimlik daha mukavele yapıyordu. Bunun sim neydi. Salih Güney bu soruya şöyle cevap verdi.– «Herkes hata yapar. Bir zamanlar benim de hatalı davranışlarım oldu. Marifet hata yapmamak değil. Hata yapmayan hiçbir şey yapamaz hayatta, ama yapılan hatalardan ders almak da şart. Ben dersimi fazlasıyla aldım. Şimdi filim çalışmam olduğu zaman tıpkı bir futbolcu hayatı yaşıyorum. Davetiyede yazılan saatten önce sete gidip işim tamamen bitince setten ayrılıyorum. İşimi de çok seviyorum.»

Salih Güney ki önünde, şimdilik, hepsi başrol olmak üzere tam 5 filimlik mukavelesi var. Sanşı bilhassa «Pamuk Prenses ve 7 Cüce» adlı filimde oynadığı «Prens» rolünden sonra açılmış, her tarafta büyük iş yapan ve milyonlarca seyirci tarafından seyredilen filim seyirciyle Salih arasında kuvvetli bir bağ kurulmasını sağlamıştı.Daha sonra gelen mektuplar üzerinde Hisar Film, Salih Güney’le bir filim daha yapmaya karar vermiş. Yine masal türü olan bu yeni filimde Salih yine Prens rolünde gözükecekmiş. Eh, bizim Yeşilçam’a da bu kadarı yeter zaten. Hemen Salih Güney’e de bir ad yakıştırmışlar. Ama laf aramızda unvan da boşa gitmemiş. Salih’in tipine de, yaşına da uyuyor «Prens» sıfatı.

Salih Güney gelecek günlere ümitle bakıyor, «Her gün. bir öncekinden daha iyi olacak,» diyor.

Ne diyelim, inşallah öyle olur…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-22-sayisi)

26.11.2020 02:07

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar