Menü

Salih Güney’den Şaşırtan Karar

Salih Güney, şimdiye kadar topu topu beş film çevirdi. Ve bu filmlerden sadece üç tanesi sinemalarda oynadı. Ama üç film Salih Güney’in tanınması kısa sinema mazisine rağmen, prodüktörler tarafından aranılan adam olmasma sebebiyet verdi…Sinemaya yakışan tipinin yanı sıra “beyaz perde” politikasını da iyi bilmesi başarısının bir başka sebebi. Salih Güney “büyük firmaların filminde oynıyacağım” diyor. “Ama bu demek değil ki,hiç küçük şirketlerin filmine gitmiyeceğim. Gideceğim elbette, ama benim için ölçü, paradan çok “kaliteli” film. Bundan böyle önüme çıkan her teklif aldığım firmanın filmini kabul etmiyeceğim. Çok sıkışırsam geldiğim yere dönerim, yerim tiyatrodur.”

Buğulu, soğuk bir gundü. Salih Güney’in teklifi kabul edildi ve Kumkapı’ya gidi İdi. Uzun yıllar İstanbul’da kendince yaşamış,pek zengin olmasada iyi bir hayat kurmuştu… Tiyatrosu vardı… Ve güzel kızlar hep etrafındaydı Salih Güney’in… O tarihlerde yerli sinema ile alay bile ettiği olurdu. Ve günlerden birinde Salih Güney’e bir teklif geldi. “Acaba Salih Güney biryerli filmde rol alır mıydı?..” düşündü taşındı ve aldı. işte, o günden sonra Salih’in hayatındaki değişiklikler başladı.Salih Güney’e bir sinema mecmuasının kapak yıldızlığını teklif etmişler. Ama kabul etmemiş. Çünkü, onların teklifini kabul ederse halkın kendisini önemsememesine, sinemaya şans eseri geçtiği sanmalarına engel olamayacakmış. “Bunun için de kabul etmedim onların teklifini. Türk beyaz perdesinde kendi bileğimin gücüyle başarı kazanmak kararındayım” diyor.

Salih Güney’in sinemaya geçişi pek tesadüfi olmamış. Bir aktör olmak, yerli sinemanın aranan yıldızı olmak ötedenberi amacıymış. Bunun için çok uğraşmış. Hatta bir ara umutları kırılmış, güzel bir hayal diye bakmış düşündüklerine. Sonra tekrar direnmeye karar vermiş. Akima koymuş sinemada başarı kazanmayı…“Bilmiyorum” diyor Salih Güney, “Bugüne kadar bir şey yapabildim mi?..

Yalnız başarılı olabilmek için yerli sinemanın pek kötü kuralları varmış. Onlara katiyen uymak istemiyormuş Salih Güney… Bileğinin hakkıyla, namusuyla kazanmak istiyormuş.

OKUMAK OKUMAKŞimdi film çekimlerinden kalan günlerini hep okumakla geçiriyormuş… Okumak, hayatın en güzel şeylerinden biriymiş… Boş kaldığı zamanlar,eğer okuyacak bir şey bulamazsa çıldıracak gibi olurmuş… Okumak, mutlaka bir şeyler okumak geçermiş içinden. Şimdiye kadar sistemli bir okuması olmamış. Ama bundan sonra okumasına bir düzen verecekmiş. Okuduklarından en fazla yarar sağlıyabilmesi için de şartmış bu…

Salih Güney, “bir de” diyor… ”Güçlü senaryolarda oymyacağım yalnız. Ve bir yılda çevireceğim film sayısı da yediyi geçmiyecek…”

(Alıntıdır. Bkz. Http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-489-sayisi)

03.01.2021 07:13

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:50

    Ayşe Bilgiç

    yaşlanınca daha bi karizmatik oldu sanki salih güney
  • Yayınlandı: 15 Temmuz 2016 17:54

    vuslat

    eski fotolarına bakınca kalbim duracak gibi oluyo . etkileyici biriymiş şimdi bile .tanışmayı isterdim kesinlikle