Menü

Samantha Eggar Cannes Birincisi

GENÇ aktör Terence Stamp, Cannes Film Festivali’nin sonuçlandığını öğrendiği zaman yanındakilere:

«Şam’ın armağan kazanmasına çok sevindim,» dedi. «Benim en eski arkadaşlarımdan biridir. Üstelik, ikimiz de aynı film sayesinde armağan kazandık.»Terence Stamp’in bu sözleri şaşkınlık yaratmıştı. Gazetelerde yayınlanan habere göre, Terence Stamp ile beraber armağan kazanan sanatçı İngiliz asıllı yıldız Samantha Eggar’dı. Armağan kazanan kişiler arasında Sam adında biri yoktu. Fakat durumun anlaşılması da zor olmadı. Son zamanlarda kendinden sık sık bahsettiren genç yıldız Samantha Eggar’a dostları ve yakın akrabaları «Sam» diyorlardı.Londra’nın Chelsea semtinde küçük bir apartman dairesinde eşi Tom Stern ile birlikte oturan Samantha Eggar bir bebek beklediği için Cannes Film Festivali’ne gidememişti. Onun armağanı kazanması, sinemaseverleri bir hayli şaşırttı. Samantha Eggar, Yunan asıllı bir İngiliz süvarisinin dört kızının en büyüğüdür. Küçük yaşta okul piyeslerinde oynayarak tiyatro merakını gidermeye çalışan Samantha’yı annesi iyi bir moda desinatörü olarak yetiştirmek istemişti. Fakat Samantha, yıllarca anne ve babasıyla mücadele edip Londra’daki tiyatro okullarından birine yazılmaya muvaffak oldu.Okulu bitirmek üzereyken Cecil Beaton’un yönetiminde «Landscape with Figures» (Şekilli Manzaralar) isimli piyeste oynadı. Piyesin baş aktörünün işini bırakması üzerine Samantha da bir süre tiyatrodan uzaklaşmak zorunda kalmıştı. Bu arada genç kız, İngiliz filmcilerinin tekliflerini kabul edip önce polisiye filmlerde rol aldı. Hemen her filminde bir cinayete kurban gidiyordu. Samantha o günlerden söz ederken: «Doğrusu kamera karşısında öldürülmek çok heyecan verici bir şey. Fakat ilerde birkaç da komedi çevirmek istiyorum. Seyircilerimin beni daha iyi tanımaları için her çareye baş vuracağım» diyor.İngiliz asıllı Samantha Eggar’ın kocası Tom Stern, iriyarı bir Teksaslı. Eşinin hatırı için Londra’ya yerleşmiş. Samantha: «Kocamın İngiliz tabiiyetine geçip Chelsea’da bir Teksas’lı gibi yaşamasını tercih ederim,» diyor. «Benim Hollywood’a alışmam çok zor olacak.»

Bir zamanlar İngiliz aktörü Albert Finney ile seviştiği ileri sürülen Samantha Eggar, Hollywood’da «The Collector» (Toplayıcı) yı çevirdikten sonra Maximilian Schell ile «Return From The Ashes» (Küllerden Dönüş) isimli bir polisiye filmde baş rolü oynadı. Şimdi de bebeğini dünyaya getirinceye kadar istirahat edecek. Genç kadın anne olduktan sonra tekrar film çevirmeyi düşünüyor ama artık komedileri deneyecek. Tabii rejisörler onu kandırmazlarsa…Samantha Eggar, kısa zamanda sinema dünyasında büyük başarı sağladığı için tiyatroya dönmeyi düşünmüyor. Genç kadının bu mesleği seçmesine Önceleri itiraz eden anne ve babası şimdi onun filmlerini kaçırmıyorlar. Asker baba da disiplinli bir çevrede yetişmesine rağmen kızının başarısıyla iftihar ediyor.

İngiliz asıllı genç yıldız, Amerikalı bir aktörle evli. Yakında çocuğu olacak. Bu yüzden Londradaki evinden pek ayrılmıyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-24-sayisi)

26.12.2020 04:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 15:41

    İrem Salur

    Hakketi ama benceee
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 18:15

    SEDAT VELİ

    sonuna kadar haketmişti çok güzel oyuncuydu gerçekten