Menü

Samsun, Basketbol Yarışından Çekildi

TÜRK basketbolunda, Anadolu’nun sesini duyuran bir takımdı Samsunspor. Deplasmanlı Türkiye Birinci Ligi’ne yükseldiklerinde, basketbolun yurt çapında daha bir yaygınlaşmasının bayraktarlığını yapacağı düşünülmüştü. İlk zamanlar, her şey düşünülenin paralelinde gelişiyordu. Ne var ki, giderek tersine dönen bir şemsiye gibi, önce maçları oynamamaya başlayan, bu nedenle daha Lig bitmeden haftalar önce küme düşen Samsunspor Basketbol Takımı, yöneticiler tarafından «Gücümüz bundan öteye yetmiyor» gerekçesiyle kapatıldı.

Samsunspor’un Basketbol Şubesi Kaptanı Fevzi Tombuloğlu, Kırmızı – Beyazlı kulüpte «Basketbola paydos» denilmesinin gerekçelerini şöyle anlattı: «Seyirciden elde edilen gelirleri, Basketbol Federasyonu İstanbul ve Ankara takımlarının çıkarları için harcıyordu. Daha İkinci Lig’de oynadığımız sıralarda, payımıza düşen 50 bin lira verilmemişti. Böylece maç gelirlerimizi elimizden çekip alan Federasyon, masrafları gerçekten ağır olan Basketbol Şubemizi suyu çekilmiş değirmene döndürdü. Biz de bu nedenle, daha fazla akıntıya kürek çeker durumda kalmamak için basketbol şubemizi içimiz kan ağlayarak kapatmak zorunda kaldık.»Evet… Artık Türk Basketbolunda Samsunspor diye bir takım yoktu. Samsunlu basketbol severler, özledikleri maçları kendi kentlerinde izleyemeyecekler bu spora eğilimli gençler ise, ister istemez kendi yağlarıyla kavrularak içe dönük bir çalışma yürütmek zorunda kalacaklardır.

FEDERASYONUN İSTANBUL BÜROSU YİNE BOYANIYOR

Futbol Federasyonu’nun, İnönü Stadı’nda bulunan İstanbul Bürosu, şu günlerde, göçebe çadırına benziyor. Nedeni de, daha önce yapılan onarım ve boyanın beğenilmemesi yüzünden, boyama işlemine yeniden başlanılması. Önceki boyamaya 100 bin lira harcanmıştı. İkincisine ise 500 bin lira gideceği söyleniyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-27-sayisi)

02.03.2021 02:39

Kategoriler:   Spor

Yorumlar