Menü

Sanatseverler Derneği Ödülleri Verildi

Ankara Sanatsevenler Derneği 15 kasım akşamı yapılan “1973-74 Tiyatro Ödülleri” dağıtım töreni ve bir karma resim sergisi ile 1974-75 çalışma dönemine girdi.

Bu yılki çalışmalarını plastik sanatlar, edebiyat ve müzik dallarında sürdürecek olan Dernek, “Özel Sanatçı Günleri”, “Sergiler”, “Konuşmalar” ve “Açık Oturumlar” da düzenleyecek.Dernek salonlarında açılan sergi, üye 15 ressamın 27 yapıtından oluşmakta.

Ahmet Demir Yüce Rükzan Günaysu, Prof. İrfan Şahinbaş, Prof. Sevda Şener, Prof. Bedrettin Tuncel, Atila Sav ve Sevinç Sokullu’dan oluşan Yargıcılar Kurulu’nun “Ödüle Değer” ve “Övgüye Değer” olmak üzere iki seçeneği gözönünde tutarak yaptıkları ve mayıs ayında açıklanan “Tiyatro Ödülleri”nin dağıtım töreni Dernek Başkanı Fehmi Özçelik’in açılış konuşması ile başladı. Bu arada Bülent Ecevit ve bazı bakanların telgrafları okundu.

“En İyi Oyun Yazarı” dalında “Uçamayan Kuşlar Tutulur”la ödüle değer bulunan Aydın Ant, ödülünü almaya gelemedi. “Bağdat Hatun”la övgüye değer bulunan Güngör Dilmen de Ankara’da olmadığı için ödülünü alamadı.“Bu Hesapta Yoktu” ile “En İyi Yönetmen” olarak ödüle değer bulunan Nihat Akçan, törende hazırdı ve ödülünü aldı. “Maymun Davası” ile övgüye değer bulunan Asuman Korad, törene katılmadığından ödülünü alamadı.

“En İyi Kadın Oyuncu” dalında “Yanlışlık”taki oyunuyla ödüle değer bulunan Macide Tanır Almanya’da olduğundan; “Nalınlar”daki oyunuyla yine ödüle değer bulunan Sermin Hürmeriç de törende bulunmadığından ödüllerini alamadılar.

“En İyi Erkek Oyuncu” dalında iki sanatçı ödüle değer bulunmuştu: Haluk Kurdoğlu ve Sadrettin Kılıç. “Uçamayan Kuşlar Tutulur” ve “Şair Ruhu”nun oyuncusu Kurdoğlu ödülünü, yönetmenlerine ve tüm sanatçı arkadaşlarına teşekkür ederek aldı. “Maymun Davası” ve “Bu Hesapta Yoktu”nun oyuncusu Kılıç toplantıya gelememişti.“En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” olarak “403. Kilometre” ve “El Kapısı”ndaki oyunlarıyla ödüle değer bulunan Meral Niron ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” olarak “Yanlışlık”taki oyunuyla ödüle değer bulunan Saim Alpago, ödüllerini tepki ile karşılamışlardı. Saim Alpago, ödüller açıklandığında, ödüllerin bol keseden, bir sanat sevmezlik örneği ve tiyatro adabından yoksun olarak dağıtıldığını söyleyerek reddetmişti. Oyunu olduğu için törene katılamayan Meral Niron bir temsilci göndermişti. Niron’un temsilcisi, AST çalışanları olarak ödülü kabul etmeyeceklerini belirtti ve Yargıcılar Kurulu’nu suçlayarak, halkın değerlerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Aynı dallarda övgüye değer bulunan “Bu Hesapta Yoktu”nun oyuncusu Meral Üner Utku ve “Nalınlar” ile “Bu Hesapta Yoktu”nun oyuncusu Engin Şenkan törende bulunmadılar.“Bağdat Hatun”daki çalışmaları ile “En İyi Dekor-Kostüm” dalında övgüye değer bulunan Refik Eren-Hale Eren İkilisi ve “Bu Hesapta Yoktu” çevirisi ile “En İyi Çeviri” dalında övgüye değer bulunan Sevgi Sanlı törende hazır bulundular ve ödüllerini aldılar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sanat-dergisinin-1974-tarihli-107-sayisi/)

15.02.2021 20:22

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar