Menü

Sarayların Ressamı Rahmi Pehlivan’ın Şöhreti Dünyaya Yayıldı

”BİR BİLSEN nasıl tütüyor gözümde ana vatan.. Kısmet olursa sonbaharda Türkiye’ye gideceğim. İple çekiyorum günleri…” diyen “Saraylar Ressamı” Rahmi;

Sarayların Ressamı Rahmi Pehlivan'ın Şöhreti Dünyaya Yayıldı “Bunca yıl neden mi gitmedim Türkiye’ye?” diye sorumu tekrar ettikten sonra cevap verdi:

– “Memleketten ayrılırken “Milletlerarası sanat çevrelerinde büyük bir isim yapmadan, para şöhret sahibi olmadan ve 3 lisan öğrenmeden geri dönmeyeceğim” diye and içmiştim kendi kendime.. Şükür ki her üç niyetimi de fazlasıyla başardım şimdi. Gönül rahatlığı ile dönerim bir süre için vatanıma.

Londra’ya 5 günlük bir ziyaret için gelmişti Rahmi Pehlivanlı. İngiltere’ye ayak bastığının ertesi günü eski İngiliz Başbakanı Sir Alec Douglas Home’un portresini çizecekti. Otelinde karşılıklı konuşurken bana Türkiye’den 10 yıl önce ayrılmasından bu yana geçen hayatım şöyle özetliyordu.

– “Milletlerarası bir şöhret olmak,bir Türk ressamının da resim sanatının ünlü kişileri arasına girebileceğini ispat etmek için Türkiye’den ayrıldığımda cebimde 200 dolar (2 bin lira) kadar bir para vardı. Hayli sıkıntılı, meşakkatli günler geçirdiğim oldu.. Ama neticede milletlerarası sanat çevreleri, dünyanın ileri gelen müzeleri ve galeriler sanatımı takdir etmeye mecbur kaldılar. Bu gün tablolarımın fiyatı yaşayan diğer büyük ressamlarınkine yakın fiyatla, satılıyor. Santimetrekaresi 3 dolar (30 lira) a kadar…”

Sarayların Ressamı Rahmi Pehlivan'ın Şöhreti Dünyaya Yayıldı-“Son tabloma ne fiat verdiler biliyor musunuz? Söylesem Türkiye’de inanmazlar vereceğim miktara.. Ana madem merak ediyorsun, söyleyeyim son aldığım teklifi! Londra’daki Fine Arts (Güzel Sanatlar Galerisi) bu tabloma (elinde bir yağlı boya portre tutuyordu) 3 bin sterling (100 bin lira) ödemek istiyor… Henüz karar vermedim. İlkin belirteyim ki ben müze, galeri dışında kimselere tablo satmam…

Mesela halen üzerinde çalıştığım müteveffa Başkan John Kennedy’nin cenaze törenini takip eden devlet büyükleri tablom Washington Müzesi’ne gidecek. Orada teşhir edilecek ve devamlı olarak orada kalacak”

İki yıldanberi Rahmi’nin üzerinde çalıştığı 380 cm x 210 cm. ebadında olan bu dev resimde 36 devlet büyüğü görünmektedir.

43 yaşında esmer yakışıklı Türk ressamı Milletlerarası sanat çevrelerinde “Saraylar Ressamı” diye tanınıyordu.. Bu ünvanı almasına sebepde Rahmi’nin Tunus, Libya, Sudan, Kenya, Zambia, Nijerya, Hollanda, Habeşistan ve B. Amerika devlet başkanlarının, portrelerini yapması olmuştu.

Senede 5’den az 10’dan çok tablo yapmayan, AP’nin Ankara milletvekili Zühtü Pehlivanlının kardeşi olan Rahmi. “Hayatta vazgeçmeyeceğim iki şey vardır.” demekte ve “Biri annem, İkincisi taşıdığım Türk pasaportu” diye ilave etmektedir…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/7-gun-dergisinin-1969-tarihli-30-sayisi)

01.09.2015 09:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar