Menü

Sean Connery Plajda Bile Silahlı

İNCE kesilmiş sandviç ekmeklerinin arasına peynir, domates ve salatalıklar dilim dilim kesilip konmuştu. Ayrıca yeni haşlanmış iki piliç, yaz meyvaları ve birkaç kutu bira piknik sepetini dolduruyordu. Genç kadın, sepetin üstüne iki peçete, küçük bir örtü, çatal bıçak ve birkaç da mukavva bardak koyunca hazırlık tamamlanmış oldu. Plaj çantasına mayosunu ve iki havlusunu yerleştirince, mesele kalmadı. Kendisi de sırtına hafif bir elbise giydi, hasır şapkasını da başına geçirdi ve bu kılıkta pencerede sevgilisinin arabasını sabırsızlıkla beklemeye koyuldu.

Çok geçmeden araba görünmüştü. İri yarı yakışıklı bir erkek direksiyonun başındaydı. Arabayı genç kızın evinin önünde sert bir frenle durdurdu, çevik bir hareketle dışarı atladı, evin kapısını çaldı.

Sean ConnerySevgililer, bu güzel yaz gününü şehrin banliyösündeki bir plajda geçireceklerdi. Genç kadın günlerden beri bu pikniğe hazırlanmıştı. Kimbilir belki de deniz kenarında sevdiği erkekle başbaşa otururken ilerisi için önemli kararlar alınabileceğini düşünüyordu. Fakat, daha arabaya biner binmez neşesi kaçtı. Şoför mahallinin yanındaki koltukta kocaman bir tabanca duruyordu. Erkek, kadının dehşetten büyümüş gözlerine alaylı alaylı bakarak hafif bir sesle mırıldandı:

«Eski Türkler silahlarıyla, atlarının üzerlerine titrerler ve yanlarından hiç ayırmazlarmış. Benim at yerine arabam ve kılıç yerine tabancam var. Silahımı yanımdan hiç ayırmam. Fakat tabanca senin neşeni kaçırıyorsa, gözünün görmeyeceği bir yere kaldırayım.»

Sean ConneryTabanca, ikisi arasındaki samimi havayı soğutmuştu. Buna rağmen plaja gittiler. Genç adam, kumlara uzanmadan önce tabancasını yere koydu. Onu gözünden ayırmaya hiç de niyetli görünmüyordu. Biraz sonra sevgilisi de tabancanın varlığına kendini alıştırmış olacaktı ki neşeli neşeli gülmeye başladı…

Son yıllarda pek moda olan Detektif James Bond’un maceralarının sonuncusu «Thunderball» filminde James Bond (Sean Connery), kendisine ilgi gösteren yerli kızdan (Christine Auger) şüphelendiği için onunla dolaşırken, hatta sevişirken tabancasını yanından ayırmamaktadır. İlk defa bir filmin aşk sahnesinde kocaman bir tabancanın da göze çarpması, önceleri tenkit edildi ama sonradan kanaat tamamen değişti. Çünkü silah gölgesi altında çevrilen aşk sahnesi birçok benzerinden çok daha romantik olmuştu.

James Bond filmlerinin ünlü yöneticisi Terence Young, silahlı aşk sahnesinin ilhamını eski Türklerden aldığını belirtiyor. Türklerin silah ve at düşkünlüğünü James Bond’a uygulayan yönetici böyle polisiye filmler yapımcılığında da yeni bir çığırın açılacağına kani.

Filmin kadın yıldızı Christine Auger, durumdan pek memnun değil. «Ben Türklerin tarihini bilmiyorum ama onların böyle her dakika silahlı dolaşmaları hoşuma gitmedi,» diyor. «Filmin çekimine başlamadan önce tabancayı bana gösterdiler, içi boştu ama ne de olsa heyecanlandım. Hele aşk sahnelerinde çok zorluk çektim. Tabanca aklıma takılmıştı, onu bir türlü unutamıyordum. Bence silah romantizmi öldürüyor.»

Filmin baş aktörü Sean Connery ise, durumdan Christine’in aksine, pek memnun.

Sean Connery«Böylece James Bond filmlerinin zamanla yeknesaklaşıp orijinalitesini kaybetmesi önlendi,» diyor. «Seyirciler tabancalı aşk sahnelerini seyretmek için kimbilir nasıl sabırsızlanacaklar. Eski Türklerin bu devamlı silah taşıma adeti benim hoşuma gitti. Karım Diane’nin kızmayacağını bilsem, özel hayatımda da silahımı yanımdan ayırmayacağım. Fakat işte kadınları ikna etmek zor oluyor. Silahın, kurşunun lafı bile onları ürkütüyor.»

Geçenlerde ölen lan Fleming’in aynı ismi taşıyan eserinden alınan «Thunderball» un bütün James Bond filmlerinin hasılat rekorunu kıracağı sanılıyor. Polisiye filmlerden hoşlanmayanların bile, tabancalı piknik ve sevişme sahnelerini seyretmek için bu filmi görmeye gideceklerini iddia edenler çoğunlukta.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-20-sayisi)

15.09.2015 12:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:24

    Anıl Dündar

    silah elinde ama yanındaki ateş ediyor :)))hehe
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 17:42

    MEHMET ŞEN

    adam rolüne pek fazla kaptırmış kendisini :D