Menü

Sean Connery’nin Nerede Olduğu Bilinmiyor

Sean Connery'nin Nerede Olduğu BilinmiyorSean Connery, son defa İspanya’da Brigitte Bardot iie «Snalako» isimli filmini çevirirken görülmüş, aktörün bu filmin çalışmaları sırasında çekilmiş saçı sakalı birbirine karışmış haldeki fotoğrafları, hayranlarının gazete ve dergilerde görebildikleri son fotoğraflar, olmuştu. Bu dedikodulu filim tamamlandıktan sonra aktör birden bire sırra kakadem basıvermişti. Eşi Diane Cilonte Avrupa’da filim çeviriyordu ve eşinin yanına gitmemişti… Tabii bu durum hemen türlü dedikodu’ara yol açtı. Günler, günleri kovalıyor ve sinema dünyasında James Bond filimleriyle isim yapan aktörün her hangi bir filim şirketiyle anlaşma yaptığına dair bir haber duyulmuyordu. Kimbilir belki de Sean Connery «Shalako» filminin yorgunluğunu üzerinden atmak için hiç kimsenin, hatta eşinin bile bilmediği bir yere gizlenmiş, olabilirdi. Belki de yeni bir senaryo üzerinde çalışıyordu.

Sean Connery'nin Nerede Olduğu BilinmiyorDerken hiç beklenmedik bir zamanda ve hiç akla hayale gelmeyen bir yerden Sean Connery’nin sesi çıkıverdi. Ünlü aktör, Amerika’da Pennsylvania eyaletinin Eckley kasabasında görülmüştü. Seksen altı bin nüfuslu bu küçük kasabanın göze batan herhangi bir özelliği yoktu. Civardaki madenlerde çalışan işçi ve mühendisler, nüfusun büyük bir ekseriyetini teşkil etmekteydi. Sean Connery’nin böyle bir maden kasabasını kendine dinlenme yeri olarak seçmesi ise akıl alacak iş değildi. Sonra gelen haberlerde aktörün ayağında çizmelerle, yüzü, gözü kömür içinde ve maalesef pek biçimsiz kıyafetlerle Eckley kasabasında dolaştığı bildiriliyordu.

Sean Connery’nin izi bulunmuştu ya, gerisi önemli değildi tabii. Bir kaç gün sonra bu küçük maden kasabası gazetecilerin istilasına uğradı. Ve ondan sonra Sean Connery etrafındaki esrar perdesi aralandı.

Sean Connery'nin Nerede Olduğu BilinmiyorSean Connery, bu kasabaya bir filim çevirmek için gelmişti. James Bond rolleri sayesinde şöhrete ulaştığı halde James Bond olarak kalmayı katiyen istemediğini belirten aktör konu ve yaratıcı tip bakımından James Bond filimlerine hiç benzemeyen değişik bir macera filminde rol almıştı. «Molly Maguires» adını taşıyan bu filim, 19. yüzyılın ikinci yarısında İrlandalı madencilerin çalışma şartlarını düzeltmek için giriştikleri mücadeleyi hikaye etmekteydi. Madenciler, aralarında bir dernek kurmuşlar ve toplantılara giderken tanınmamak için kadın kıyafetine girmeyi kararlaştırmışlardı. Bu sebeple onlara giyimlerinden ötürü «Molly Maguires» denilmekteydi. İşte Sean Connery de son filminde kadın kıyafetine giren madencilerin ele başısı Jack Kehoe’yi canlandırmaktaydı. İşin ilgi çekici tarafı madencilerin elebaşısını bulup yakalamakla görevlendirilen polis hafiyesini de İngiliz aktörü Richard Harris canlandıracaktı. Önce bu rol Sean Connery’ye teklif edilmiş, fakat James Bond’luktan artık yaka silken aktör, polis hafiyesi olmak istememişti.

Üstü başı kömüre bulanmış madenci rolünü Sean Connery hemen benimsemişti. Birçokları onun velinimeti sayılan James Bond’a karşı haksızlık ettiğini ileri sürdükleri halde aktör, kararından dönmeye hiç niyetli değildi. «James Bond olmaktansa sinemayı terk ederim,» diyordu. «Fakat katiyen bir daha James Bond rolüne çıkmam. Bu rol sayesinde sinemada şöhret yaptığımı, çok para kazandığımı da gizlemiyorum, ama son zamanlarda James Bond bana fazla hükmetmeye başlamıştı. Başkalarının beni James Bond olarak görmeleri bir tarafa, ben bile kendimi bu roman kahramanının havasına kaptırmıştım. Ama bu tehlikeden kendimi kurtardım.»

Sean Connery'nin Nerede Olduğu BilinmiyorSean Connery, madenci Jack Kehoe’ ye hayran kaldığını ve bu sayede meslek hayatının en başarılı oyunlarından birini oynadığını belirtiyor.

«Molly Maguires» filminde Sean Connery ve Richard Harris’e bir başka Ingiliz, Samantha Eggar eşlik etmektedir. Böylece üç şöhretli İngiliz, bir Amerikan filmi daha çevirmiş oluyorlar. «Korkunç Koleksiyoncu» filminin başarılı kadın artisti Samantha Eggar, İrlandalı Richard Harris ve İskoçyalı Sean Connery arasında hayatının en mutlu günlerini yaşadığını itiraf etmektedir. Yıldız, «Bu sayede İskoçlar’ın da, İrlandalılar’ın da kendilerine has özelliklerini öğrendim,» diyor. «Bu şöhretli iki aktör arasındaki ahenkli hava bana da tesir etti. Filim çalışmalarının dışında da onların yanında, çocuğumun hasretini duymadım, bilgilerinden faydalandım.»

Eckiey kasabası bugün için Amerika haritasında küçücük bir nokta… Fakat «The Molly Maguires» filmi tamamlandıktan sonra şüphesiz bütün dünya bu minik kasabayı tanıyacak…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-34-sayisi)

01.09.2015 10:59

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 20 Ağustos 2015 18:41

    Cansu Kaya

    bulunmuş mu merak ettim :D