Menü

Sefaletten Saadete Anthony Quinn

Sefaletten Saadete Anthony Quinnİtalya’da ortaçağlardan kalma Articoli Covrado kasabasının sakinleri sabahtan akşama kadar mahalle aralarında küçük çocuklarla koşmaca oynayıp onlarla dövüş eden, çocukların çeşitli oyunlarına katılan saçları ağarmış iri yarı adamdan bayağı çekiniyorlardı. Gerçi adam İtalyancayı ana dili gibi konuşuyordu ve beraber oyun oynadığı çocuklara karşı çok iyi davrandığı da bir gerçekti, ama yaşını başını almış bir adamın böyle sokak ortalarında çocuklarla oyun oynaması onun biraz da akıldan yana hasta olduğuna işaret değil de neydi?

Saçlarına ak düşmüş olan yabancının çevresindeki meraklı gözler hiç umurunda değildi. Sabahları gözlerini açar açmaz giyiniyor, doğruca soluğu küçük mahalle arkadaşlarının yanında alıyordu! Varsınlar kasabalılar ona deli desinlerdi, kaçak desinlerdi, hatta serseri desinlerdi, umurunda değildi. O günleri tam elli yıl hayalinde yaşatmıştı. Şimdi de bu hayallerini gerçekleştirmek fırsatını bulmuştu ya, artık hiç bir şey umurumda değildi.

Altmış yaşına yaklaşmış olan ünlü aktör Anthony Quinn, çocukluk günlerinde evini geçindirmek için çalışmak zorunda kalmış, oturduğu evin bulunduğu mahaldeki çocuklarla bir kere olsun şöyle doya doya oyun oynamamıştı. Küfretmeyi diğer çocukar gibi kendi akranlarından öğreneceği yerde, çalıştığı fabrikalarda babası yerindeki işçi arkadaşlarından öğrenmişti.

Sefaletten Saadete Anthony QuinnAnthony Quinn, geçmişteki sefalet günlerini çoktan unutmuş, uğradığı yenilgiler, haksızlıklar aklından çoktan çıkmıştı. Yalnız, çocukluk günlerinde arkadaşlarıyle oyun oynayamamış olmasını bir türlü aklından çıkaramıyor, onun kaygısız, mutlu bir çocukluk devresi geçirmesine fırsat bırakmayan kaderine de daima lanet okuyordu.

Geçenlerde «Santa Vittoria’nın Esrarı» isimli bir filim çevirmek için bu eski İtalyan kasabasına gidince Anthony Quinn, yarım asır sonra çocukluk hayallerini gerçekleştirdi. Bir kere bu kasaba, Anthony Ouinn’in çocukluğunu geçirdiği kasabaya her bakımdan çok benziyordu. Ünlü aktör, kasabaya geldiği gün mahale aralarında dolaşırken adeta kendi çocukluk günlerini yaşar gibi olmuştu. İyi bir şans eseri filim çalışmalarının başlaması da gecikince Anthony Quinn bu işe çocuklar gibi sevinmişti.

Sefaletten Saadete Anthony Quinnİtalyan asıllı eşi Jolanda Addolori ile evlendiği zaman, «Hayatımın ikinci gençliğini yaşıyorum,» diyen aktör Articoli Covrado kasabasının ele avuca sığmaz yaramaz çocuklarıyle arkadaş olunca, «Ben şimdi çocukluğumu yaşıyorum» demeye başladı. Kasabanın çocukları da bu yabancı Senyor’dan çok hoşlanmışlardı.

Anthony Quinn, filim çalışmalarına başladıktan sonra hayatının en önemli kararlarından birini daha verdi. Ünlü aktör, yıllarca ünlü bir yazar olma isteğiyle kıvranmış durmuştu. İşte şimdi yazı yazmak için eline mükemmel bir fırsat geçmişti. Bir filim senaryosu hazırlaması için Amerikalı filimcilerden teklif almış ve yaptığı denemeyi beğendirmiş, sipariş almıştı. Aktör gündüzleri çocuklar arasında geçirdiği tatlı saatleri pekala bir senaryo haline getirebilirdi.

Anthony Quinn, yazı yazmaktan şimdilik hiç sıkılmadığını, tam tersine bunun aktörlükten bile zevkli olduğunu söylüyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-44-sayisi)

10.08.2019 23:57

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:54

    Selim Kutu

    Anthony quinn napıcağını şaşırmış o zamanlar