Menü

Selçuk Başar’a Barcelona Yolu

Daha Apollonia Festivalinin dedikoduları bitmeden Selçuk Başar – Ajda Pekkan İkilisi yeni bir festivale hazırlanıyorlar. Şimdiki hedef Avrupa’nın boğa güreşleriyle ün salmış yarımadası İspanya. İspanyollar geçtiğimiz günlerde gitarist besteci Selçuk Başar’a bir davet mektubu göndererek, Barcelona Müzik Festivali’ne katılmasını istemişler. Selçuk Başar’ın Barcelona’ya gideceğini duyunca kendisiyle görüştük. Bize festival hakkında şu bilgiyi verdi:

Selçuk Başar'a Barcelona Yolu– «Apollonia Festivalinden adımı duymuş olacaklar ki, Barcelona Festivali tertip komitesi benden orijinal bir beste ile festivale katılmamı istedi. “Ve Ben Şimdi” isimli bir beste yaptım. Eserimi okuması için de Ajda Pekkan’a rica ettim. Kabul etti. Şimdi birlikte çalışıyoruz. Bestemi bu ayın fisinden önce İspanya’ya göndereceğim.»

Barcelona Müzik Festivali’ne hemen hemen bütün dünya milletleri katılıyor. Bestelerin hepsi 20 eylülden önce ön jürinin eline geçecek şekilde İspanya’ya postalanacak. Beş kişiden kurulu ön jürinin başkanı, ünlü İspanyol besteci Ramon Vives. Finale 25 eser kalacak. Bunlardan beşi o yıl İspanya’da en çok tutan eserlerden, diğer yirmisi de dünya milletlerinin gönderdikleri bestelerden seçilecek. Ve 27, 28, 29 eylül günlerinde finale kalan yirmi beş şarkı ünlü Teatro Del Parque’ta yarışacaklar.

Selçuk Başar «Özleyiş» ten sonra ikinci bir melodiyle Türkiye’de ve Avrupa’da dikkatleri üzerinde topluyordu. Tabii Ajda Pekkan’la beraber. Kendisinden eseri hakkında bilgi isteyince, bize şunları söyledi:

– «’Ve Ben Şimdi’ adlı bestemi Barcelona Festivali için yaptım. Eser İspanyol halkının kulağına hoş gelsin diye de içine Türk motiflerinden ziyade, İspanyol motifleri kattım. Mümkün olursa İspanyolca söz de yazdırmak istiyorum.»

Selçuk Başar’ın ağzı «özleyiş» ten öylesine yanmış ki, güfteyi de kendisi yazmış. Her zaman yaptığı gibi müziği kısıtlamamak için sözü müziğe uydurmuş. Yeni bestesi eğer finale kalırsa aranjmanını da kendisi yapacakmış. Şarkıyı festivalde okuyacak Ajda Pekkan’ı da kendisi çalıştıracakmış.

Selçuk Başar'a Barcelona YoluBarcelona’ya bantlar iki şekilde gidecekmiş. Birincisi eserin piyano partisyonu şeklinde çalmışı, diğeri festivalde şarkıyı okuyacak solistin sesi. Banda şarkıyı okuyacak olan Ajda Pekkan ise Selçuk Başar’la birlikte çalışmaktan çok memnun. «Apollonia’da başarı kazandıktan sonra yeni bir festivale katılmayı çok arzu ediyordum,» diyor. «Selçuk beni Barcelona Festivali’ne davet edince öyle bir sevindim ki sevincimi anlatamam. Eğer Barcelona’da başarı kazanırsam, gözlerimi Sanremo’ya çevireceğim. Sanremo rüyalarımı dolduran bir isimdir.»

İşin orijinal yanı ise Ajda Pekkan’ın tıpkı Apollonia’da olduğu gibi festival hakkında hiç bir şey bilmemesi. Kim bilir belki bu da Ajda’nın özelliklerinden. Hiç bir şey bilmeden gidiyor, başarıyı kazanıp geliyor!

Atina’daki Appolonia Festivalinden sonra Barcelona Festivali gözlerimizin önüne şu gerçeği de seriyor: Hani filimlerde birbirlerinden ayrılmayan çiftler vardır. Laurel – Hardy, Üç Ahpap Çavuşlar, Dean Martin – Jerry Lewis, Rock Hudson – Doris Day gibi. İşte Ajda Pekkan’la Selçuk Başar da müzik dünyamızın böyle çiftlerinden. Atina’da biri beste yaptı, biri söyledi. Barcelona için de öyle… İnşallah bu beraberlikleri araşma kara – kedi girmez de Türk müzisyenlerinin adı Avrupa’ da da sık sık duyulur. «Özleyiş» in dedikodularının iyice alevlendiği şu günlerde buna öylesine ihtiyacımız var ki!…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-37-sayisi)

10.08.2019 22:45

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:23

  Sinem Selin

  barcelona barcelona mıymış o zamanlar :)
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 15:19

  AYDIN AK

  büyük bestakardı zaten barselonaya davetide bunu göstermişti o zamanlar
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 13:59

  AHMET SEZEN

  o güzel besteyide ajda pekka okuyabilirdi zaten.