Menü

Selda Alkor Esen Püsküllü’nün Nasıl Annesi Oldu?

Selda Alkor, son filminde makyajla kendi yaşının bir misli ihtiyarlatılıp, 40 yaşında bir anne rolüne çıkartıldı. Anne Alkor’un kızı rolünde de 19 yaşındaki Esen Püsküllü bulunuyor. Esen’in Selda’nın göğsüne başını koyarak öyle bir “Anneciğim…” deyişi, Selda’nın da, onun saçlarını eliyle okşıyarak “Canım yavrum, biricik kızım…” deyişi var ki, değme ana-evlat, bu sahneyi bu kadar başarılı canlandıramaz…Selda Alkor, Ülkü Erakalın tarafından çekimine yeni başlanan ”Katiller de Ağlar” filminde, üç nesilde bir kadını canlandırıyor. Önce uzun saçlı, şımarık afacan bir kız, sonra mutlu bir evliliğin götürdüğü, eşine bağlı bir hanımefendi. En sonunda da fedakar, çok iyi bir anne. Selda’nın filmdeki partöneri Ayhan Işık ta onun gibi…

Selda Alkor’un arkadan topuz yapılan ortadan ayrılan kumral saçları tebeşir tozuyla adamakıllı beyazlatılmış. Alnına boyadan çizgiler çekilmiş. Sırtında yaşlı kadınların omuzlarına aldığı siyah bir şal var. Esen’in kumral saçları omuzlarında uçuşuyor. Yoksul bir odada ana-kız kah tartışıyor, kah dertleşiyorlar…Selda Alkor’un bu ilk ihtiyarlığı değil. “Senede Bir Gün” de 60,”Kalpsiz” de de 50 yaşlarında ihtiyar kadın rollerine çıkarılmış ve bunları başarmıştı.Tıpkı Yıldız Kenter’in sahnede ihtiyar kadm rollerinde büyük başarı sağlaması gibi.

“Yaşlandığımda çok güzel bir anne olacağım. Aynaya bakınca bunu anlıyorum. Ama ihtiyarlığımda da böyle kalmak isterim. Yani sadece saçlarım ağarmış,ama yüzüm buruşmamış, böyle taptaze. Bu filmdeki rolümü çok beğendim. Nefis kısımları var. Fırsat buldukça yaşlı kadın rollerine çıkacağım” diyor Alkor.Bir yıldır birbirlerine küs kalan Selda Alkor’la Ayhan Işık, kan-kocarollerini üzerlerine alınca bu filmde mecburi barışmışlar. 16 yıl sonra ilk defa karşılaşan karı-koca rolünü o kadar güzel oynuyorlar ki, insan hakikisinden güç ayırıyor. Ayhan da üç ayrı çağın kalıbına giriyor burada’. İhtiyarlayınca bıyıkları beyazlaştırılıyor. Alnına bir kaç çizgi daha ekleniyor.

Rejisörün çok iddialı olduğunu söylediği “Katiller de Ağlar”filminde ayrıca Kenan Pars,Suzan Avcı, Gürel Ünlüsoy da oynuyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. Http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-522-sayisi)

03.01.2021 08:47

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:51

    Suzan Genç

    selda alkora bütün roller yakışıyor kadın tam bir oyuncu