Menü

Selda Alkor Koma Halindeydi

BİR aylık Avrupa seyahatinde Almanya, Hollanda ve İngiltere’ye giden Selda Alkor, bu seyahatinden hasta olarak döndü. Şimdi Şişli’deki evinde yorgan döşek ateşler içinde yatıyor. Doktorların biri gidiyor, biri geliyor. Ve hepsinin de koydukları teşhis şu: Şiddetli soğuk algınlığı.O gün evine gittiğimiz zaman Selda Alkor yatakta yatmaktan sıkıldığı için salondaki koltuğun üzerine uzanmıştı. Rengi sapsarıydı. Bir hayli zayıflamıştı. «Kusura bakmayın çocuklar,» dedi. «Ayağa kalkamıyorum. Şiddetli bir baş dönmesi var. Ateş, nöbet öldürüyor beni. Londra’da üşüttüm galiba. Havanın açıklığına, bir görünüp bir kaybolan güneşe kanıp spor dolaştım. Berlin’e geldiğimde hafif kırıklığım vardı. Aldırmadım. Böyle olacağını bilseydim hemen doktora koşardım. Yeşilköy’de uçaktan inerken zangır zangır titriyordum. Bereket halam geldi karşıladı. Yoksa imkanı yok eve gelemezdim.»Güçlükle nefes alıyordu. Halası Fahriye Yen hanımın getirdiği üç tane hapı ılık su ile içtikten sonra, tekrar konuşmaya başladı. «Avrupa’da çok eğlendim, bir yıi çalışmanın yorgunluğunu çıkardım, ama bu hastalık tuz biber etki üzerine. Bütün neşesimi aldı.»

– «En çok nereyi beğendiniz?»

– «Hepsinin ayrı ayrı özelliği var, ama Almanya’yı, bilhassa Berlin’i çok sevdim. Rahat, geniş şehir, insana ferahlık veriyor. Amsterdam’da, Londra’da o havayı bulamadım. Sıkıldım.»– «Peki, şimdi ne yapacaksınız?»

– «Önce, “Yaşamak Ne Güzel Şey, adlı filmi tamamlıyacağım. Ondan sonra plak çalışmalarım var… Peşpeşe 3-4 plak dolduracağım… Plak doldurmak ne sahneye, ne sinemaya benziyor. İkisinden de daha kolay daha az yorucu… Yani yeni plak doldururken, bol bol dinlenme fırsatı bulacağım. Sonra da dinlenmiş ve zinde bir Selda Alkor olarak sahneyle perdeye döneceğim.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1969-tarihli-45-sayisi)

16.01.2021 20:55

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar