Menü

Sema Özcan Sıkıntılarından Kurtulunca Mayosunu Giydi

Bundan aylarca önceydi… Sema Özcan’la bir röportaj için Dormen Tiyatrosunun kulisinde daracık bir odada buluşmuştuk. Konuşurken, bir şey aklıma takıldı. O güne kadar hiç bir gazetede, hiç bir dergide Sema Özcan’ın mayolu resmini görmemiştim. Eu konuda sağda solda «Vücudu güzel değil, ondan çektirmiyor,» şeklinde laflar duymuştum. Kendisine bunu söyleyince güldü ve, «Ben denize çoğunlukla bikini mayoyla girerim. Her halde vücudum söyledikleri gibi güzel olmasa cesaret edemezdim,» dedi. «Peki niye mayoyla resim çektirmiyorsun?» deyince de hemen cevabı yapıştırdı:

Sema Özcan Sıkıntılarından Kurtulunca Mayosunu Giydi– «Ne yani… Bugün ‘Vücudu çirkin’ diyecekler, ben aksini isbat etmek için mayoyla resim çektireceğim. Yarın ‘evlenemez’ diyecekler, onları yalanlamak için alelacele evleneceğim. Öbür gün başka bir şey diyecekler, ben onları yalanlamak için ne gerekiyorsa onu yapacağım. Olur mu böyle şey?»

Olmazdı tabii. Olmazdı ama bizim de gazetecilik damarımız tutmuştu, ne yapıp edecek, muhakkak Sema’nın mayolu resmini çekecektik. Malum, kaçan balık büyük olur hikayesi… İş, inada binmişti bir kere…

«Bekleyen derviş murada ermiş» derler. Bizim beklediğimiz fırsat da 1968 yılının temmuz ayında İstanbul’dan kilometrelerce uzakta bir adada, Marmara adasında ortaya çıktı, İstanbul’da kotarıldı, Yeniköy’de de muradımıza erdik!…

ADALARDAN BİR YAR GELİR BİZLERE

Sema Özcan Sıkıntılarından Kurtulunca Mayosunu GiydiSema Özcan, Dede Film hesabına Nuri Sesigüzel’ie başrolünü paylaştığı «Kan Suyla Temizlenir» filminin çekimi için Marmara adasına gitmişti. Sema Özcan için «Nuri Sesigüzel’le filim çevirmeyi istemiyor» denemezse de, bu konuda öyle pek «arzulu» olduğu da söylenemezdi. Sonra Sema’nın prensiplerinden biri de (Tiyatro arkadaşlarının çevirdiği Pembe Kadın hariç) filim çalışması için İstanbul dışına çıkmamaktı. Sonunda işin aslı anlaşıldı. Sema Özcan, ödenmeyen bonodan geçilmeyen filim piyasasında «peşin 15 000» liranın cazibesine dayanamamış ve prensibinden fedakarlık etmişti. Ekip Marmara adasına gitti. Bir, iki gün çalışıldı ve olaylar birbirini kovaladı…

Bizim kulağımıza gelen söylentilere göre olaya, ekipte bulunan Nedret Güvenç’in İstanbul’a dönüşüne, filmin prodüktörü Mahmut Dedehayır tarafından izin verilmemesi sebep olmuştu. Sema Özcan, haklı gördüğü Nedret Güvenç’in tarafını tutmuş, o sırada araya giren Mahmut Dedehayır’ın hanımı, Sadiye Arcıman’ın, kendisi hakkında set elemanlarına söylediklerini duyunca da bahsi geçen o hanım artistle İstanbul’a dönmek istemişti. İki artist, bavullarını hazırlayıp aşağıya indikleri anda bir «gidersin – gidemezsin,» münakaşası başlamış ve sonunda iki artisti alan motor yola çıkmıştı. Motorda diğer filimciler de vardı. Yarı yolda Sema Özcan bir kahve içmek bahanesiyle motordan çıkarılmış ve o kahvesini içerken, motor onsuz yoluna devam etmişti. Önce buna çok kızan Sema Özcan, ısrar ve ricalara dayanamamış ve filme devam etmek için geriye dönmüştü. O gece yine bazı hadiseler çıkmış, hatta Ali Şen’le, Faruk Panter, herhangi bir olaya mani olmak için sabaha kadar Sema Özcan’ın kapısında nöbet beklemişlerdi. Münakaşa ertesi gün de devam etmiş ve sonunda Sema Özcan, bu şartlar altında çalışamayacağını belirterek İstanbul’a dönmüştü. Dönüş anında da bazı hadiseler çıkmıştı. Ekipten bazı artistlerin söylediklerine göre motor kasden geç hareket ettirilmiş. Sema Özcan’ın bindiği cip bozulmadığı halde, yolda kasden durdurulup «tamir» edilmişti. Sonunda çabalar fayda vermemiş ve Sema Özcan’ın dönmekte kararlı olduğunu anlayan yapımcı, ekibi, tası tarağı toplayıp İstanbul’un yolunu tutmuştu.

İSTANBUL, GÜZEL İSTANBUL

Sema Özcan Sıkıntılarından Kurtulunca Mayosunu Giydiİstanbul’da iki taraf tekrar karşı karşıya geliyordu. Prodüktörün ricalarına karşılık Sema Özcan’ın iddia ve isteği şuydu: O, olaylar devamınca iyi niyeti hareket etmiş, fakat karşı taraftan en küçük bir karşılık görmemişti. Onun için Marmara adasında söylediği sözü tekrarlıyordu. Filmi bırakmıştı, bunda da— kendine göre — yerden göğe kadar haklıydı. Buna rağmen sonunda ricalara dayanamadı ve «Ücretin ödenmeyen kısmının ödenmesi, kendisinden özür dilenmesi ve işin bir günde tamamlanması» şartıyle filme devam edebileceğini bildirdi. Prodüktör razıydı. Hemen ekip toparlandı ve filmin eksik sahnelerinin Sema Özcan’lı olan ve programa göre çevrilmesi kararlaştırılan kısımları bir gün içinde çekildi… Böylece filimci ler de kendilerine ait olan bir rekoru yenilediler!

VE İLK MAYOLU RESİMLERİ…

Sema Özcan Sıkıntılarından Kurtulunca Mayosunu GiydiTabii bu hadiseler Sema Özcan’ın sinirlerini iyice bozmuştu. Bu sıcak havada siniri bozulan insan n’apar? Ken dini Boğaz’ın buz gibi sularına atıp, serinlemeye, sakinleşmeye çalışır. Sema Özcan da öyle yaptı ve filmi bitirdiğinin ertesi günü mayosunu, havlusunu aldığı gibi plajın yolunu tuttu. Biz setteki olayları önceden öğrenmiştik. O sinir bozukluğu içinde Sema Özcan’ın her türlü tedbiri elinden bırakacağını bildiğimiz için hemen plaj plaj dolaşmaya başladık. İlk uğradığımız bir, iki plajda Sema yoktu. Üstelik iki giyinik edamın plajın içine girip herkesi dikkatle süzdüklerini görenler bize bir garip bakmaya başlamışlardı. O sırada aklımıza Sema’nın berberine telefon etmek geldi. Telefona çıkan ses, bize «Sema hanım şimdi çıktı, galiba Yeniköy’e gidiyor,» diyordu. Biz de hemen Yeniköy’ün yolunu tuttuk ve Sema Özcan’ı, elimizle koymuş gibi bulduk. Foto muhabiri arkadaş objektifini ayarladı. Sema Özcan’ın karşısına çıkıp «Merhaba» dedi. Sema’nın ilk tepkisi korku, sonra telaş oldu… Fakat, hiç mi hiç çaresi kalmamıştı. Kendi kendine «Bir sıçrarsın çekirge, iki sıçrarsın çekirge…» diye söylendi. Biz de ne olur, ne olmaz diye birkaç resim çektikten sonra, «Sema, nasıl olsa büyü bozuldu, ilk defa mayolu resimlerin çekildi. Bari poz ver de daha normal resim çekelim,» dedik.

Sonra… Sonrasını görüyorsunuz işte. Kapakta ve bu sayfalarda Sema Özcan’ın boy boy, poz poz «mayolu» resimleri… Böylece SES mecmuası bir «gazetecilik» daha yapıyor ve Sema Özcan’ın ilk mayolu resimlerini Türk basınında herkesten önce okuyucularına ulaştırıyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi)

31.08.2020 10:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:29

    Kaya Sinan

    sarışın afet resmen
  • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 17:55

    SERDAR KANIT

    gerçekten çok güzeldi kendisi