Menü

Semiramis Pekkan’ın Yeni Yolu

Semiramis Pekkan'ın Yeni Yolu

Son günlerde Yeşilçam’da Semiramis Pekkan adı etrafında yeni bir dedikodu ağı örülmüştü. Önce tiyatroya döneceği söylendi, İstanbul’da turnede bulunan AST’da bazı artistlerin ayrılmasıyle meydana gelen boş kadrolardan biri için Semiramis’e teklif yapıldığı iddia edildi. Çok geçmeden, «Şimdi Semiramis Kenter’leri mi, AST’ı mı seçeceğini düşünüyor,» dendi. Sonra nedense tiyatro söylentileri duruldu, bu defa Semiramis’ in Haldun Dormen’le kavga ettiği iddia edildi. Bu dedikodunun hemen ardından Semiramis’in abla mesleğini seçtiği ve yakında şarkıcılığa başlayacağı yayıldı. Biz de Semiramis Pekkan’ı bulduk ve hakkında çıkan bütün söylentiler hakkında onunla uzun uzun konuştuk. Sonunda edindiğimiz kanaat şu: Haldun Dormen’le kavga ettiği tam manasıyle yalanın kuyruklusu, tiyatro haberleri ise yalan değil ama yanlış, şarkıcı olacağı ise doğru.

Önce «Haldun Dormen» konusunu konuştuk. Semiramis de «his hayatının aktüalitesini» bir tarafa bırakıp işe taa başından başladı:

Semiramis Pekkan'ın Yeni Yolu

– «Fikret’le tanıştığım zaman 14 yaşındaydım. O yaşta, bir genç kız için yerli sinemanın yakışıklı ve şöhretli Fikret Hakan’ı çok cazipti tabii… Üstelik Fikret hayatımda beni ilk beğenen erkekti. Ona nasıl olduğunu anlamadan hemencecik bağlanıverdim. Bu beraberlik altı ay devam etti. Sonra Ekrem’le (Bora) karşılaştık. Onun sevmeye, aşık olmaya ihtiyacı vardı. Bense küçücük bir duldum. Himayeye, ilgiye, şefkate muhtaçtım. Ekrem bütün bunları bana fazlasıyle verdi. Zaten sevginin bu kadarını reddedecek kadın dünya üzerinde yoktur. Fakat bu sevgi, aşk uzun zaman devam etmedi. Sonunda efendice ayrıldık… Sonra bir, iki kısa süreli flörtüm oldu. Ve nihayet Haldun’la tanıştım.»

Semiramis bir süre bize Haldun Dormen’i anlattı. Ona göre Haldun Dormen «Mükemmel bir insan» dı, «meziyetleri saymakla bitmez» di, «her kadını mutlu edebilecek bütün vasıfları üzerinde toplamış, kültürlü bir sanatçı» ydı. Sonra konu evliliğe intikal etti. Semiramis önce, «Ben Haldun’la bunu düşünerek beraberlik kurmadım,» dedi, «Ondan herhangi bir şey beklemiyorum,» diye ekledi ve sonunda hem ağlarım hem giderim misali, «Ama o isterse ‘hayır’ demem,» diye cümlesini bağladı.«Laf lafı açar» derler ya. Evlilikten tiyatroya atladık ve Sem ramis’in sahneye çıkışının ertelendiğini öğrendik. Bildiğiniz gibi Semiramis, Yıldız Kenter’lerin oynayacağı «Hamlet» de Ofelya rolüne çıkacaktı. Eseri sahneye koyacak olan İngiliz rejisör bazı sebepler yüzünden gelemeyince «Hamlet» de tiyatronun bu yılki repertuarından çıkarılmış. Semiramis buna çok üzülmüş ama, «Beni bu şerefe layık görmeleri bile yeter. Ne zaman isterlerse emirlerindeyim,» diyor.

Semiramis Pekkan'ın Yeni Yolu

Son olarak yerli sinemanın başına dert olan şarkıcılık üzerine konuştuk. Semiramis 11 ekimde bir gece kulübünde sahneye çıkacakmış. Provalarına başlamış bile. İlk günler için 10 şarkı hazırlamış, zaman ilerleyince repertuarını genişletecekmiş.

– «Bugüne kadar teklifleri kabul etmiyordum. Sebep mi? Ablam… O bu işi en iyi şekilde yapıyordu. Sonunda piyasanın durumu beni de sahneye itti. Tabii ben de yaşamak için çalışmak zorundayım.»

Semiramis aksesuarından kıyafetine, jestlerinden janrına kadar Ajda’dan bambaşka bir «havada» olacakmış. Popüler ve hareketli Türk müziği şarkılarını orkestra eşliğinde söyleyecekmiş. Gecede 1500 lira alacakmış, 39 günlük mukavelesi varmış. Her şey iyi, güzeldi, ama mukavelenin 39 günlük oluşuna bir türlü akıl sır erdirememiştik. Ama onu da kapıda öğrendik. Kırkıncı gün «Ramazanmış» da…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-39-sayisi)

16.08.2020 00:13

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:41

    HÜSEYİN ALİM

    Semiramis pekkan'da ablası gibi güzel olunca yolu açık oluyo tabı dedikoduların ardı arkası kesilmiyor :D
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:46

    DAMLA GÜZEL

    ablası her zaman bir adım öndeydi işin gerçeği bu zamanında aşk hayatıda oldukça hareketli olan isimlerden