Menü

Şenay ve Şerif Yüzbaşıoğlu Apollonia’da

ÖNÜMÜZDEKİ ayın ilk yarısında müzik dünyasının gözleri bir defa daha Atina’ya çevrilecek. 5-14 temmuz arasında dünyanın dört köşesinden, tabii Türkiye’den de Atina’ya gidecek şarkılar, 1971 Appolonia’sında ilk üç dereceyi paylaşabilmek için kıyasyıa mücadele edecek, ülkelerinin bayraklarını yarışmanın yapıldığı tarihi Mermer statta göndere çektirebilmek için var güçlerini ortaya koyacak…

1971 Apollonia Müzik Festivali’nde bu yıl Türkiye’yi «Yüzbaşıoğlu» ailesi temsil edecek. Şenay Yüzbaşıoğlu, eşi Şerif Yüzbaşıoğlu’nun bestesi olan «Benim Olursan» la 1971 Apollonia’sına katılacak. Doğrusu hoş bir tesadüf… Geçen yıl da Apollonia’da Türkiye’yi bir sanatçı aile, «Alagözler» temsil etmişti.Yüzbaşıoğlu ailesiyle, haberi duyduğumuzun ertesi günü bir plak stüdyosunda konuştuk. Şerif Yüzbaşıoğlu, stüdyoda, bir bira firması için reklam müziği hazırlıyordu. İnsan bir uluslararası yarışmada milletini temsil görevinin kendisine düştüğünü duyunca, ne kadar şöhretli, ne kadar profesyonel olursa olsun sevinç içinde yüzer değil mi? Oysa Şerif Yüz- başıoğlu pek neşesizdi. Sebebini şöyle açıkladı:

– «İnsan yıllarca müzik tahsili yapar, sonra gün getir bir festivalde yaptığı ufak bir beste finale kalır. Ama o zaman kimsecikler müziğe yaptığınız hizmeti göz önünde bulundurmaz ‘Hile’, ‘Şike’ diye bağırıp, çağırmaya, dedikodu yapmaya başlarlar. Atina, bestemin Türkiye’yi temsilen finale kaldığını bildirdiği zaman ne kadar sevinmiştim. Ama birdenbire alıp, yürüyen bu dedikodular sinirlerimi altüst etti, bende neşe diye bir şey bırakmadı…»Şerif Yüzbaşıoğlu’nun sözlerini o sırada stüdyoya giren Şenay kesti: «Sanat dünyasında olağan şeylerdir bunlar Şerif,» dedi. «Üzülmekle, kendini harap etmekle bu dedikoduların önüne geçemezsin ki…»

Şenay’ın sözleri havayı yumuşatmaya kafi gelmişti. Bundan faydalanarak konuyu dedikodulardan alıp, festivale kaydırdık, Şerif Yüzbaşıoğlu iddialı konuşmaktan kaçınmakla birlikte bestesinden ümitli olduğunu da saklamadı:

– «İki yıl önce Apollonia festivalinde Perhaps One Day adlı bir başka bestem finale kalmıştı. Şarkıyı finalde Ajda Pekkan okudu. Aradan iki yıl geçtiği için kendi bestemi şimdi rahatlıkla eleştirebiliyorum. O şarkının iki eksiği vardı. Bir defa parça Türk havası taşımıyordu, sonra sözleri İngilizce idi. Bu defa sanıyorum daha olumlu intibalarla döneceğiz. Şenay’a da çok güveniyorum. Sanıyorum onun katkısı da büyük olacak.»Şenay ise eşiyle aynı fikri paylaşmıyor bu konuda. Genç şarkıcı festival konusunda şunları söylüyor:

– «Apollonia her şeyden önce bir beste festivali. Beste üzerinde yapılan bir festivalde şarkıcının katkısı pek fazla olmuyor. Bana sorarsanız Şerifin bestesi için ‘çok güzel’ derim. Beynelmilel bir jürinin bu eseri beğeneceğini ümit ediyorum. Ben de görevimi yapmaya, yani bu şarkıyı en iyi şekilde söylemeye gayret edeceğim.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-24-sayisi)

07.10.2020 19:15

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar