Menü

Şenay Yüzbaşıoğlu Ölen Eşini Rüyalar Görüyor

İki yıl önce ölen Şerif Yüzbaşıoğlu’nun acısını hâlâ unutamayan Şenay, eşinin her gece rüyalarına girip, evlen artık diye tutturmasından şikayetçi görünüyor. Ama belki de bu şikayetlerden kurtulmak içip onun sözlerini dinleyip, geleceğini geçmişi kadar sağlamlaştıracak…İnsanoğlunun tüm canlılardan üstünlüğü olarak bilinen aklı gün geliyor ki bazı şeyleri çözmekte zorluk çekiyor. Bilimüstü çalışmalara girilse bile soru işaretleri arasında çırpınan birçok bilinmeyen gerçekler var. Mesela rüya görmek. Günün sıkıntısı veya mutluluğu ya da bilinç altında yerleşen bir olayı uyurken düşlemek genellikle fal gibi geleceğe yorumlanmaya başlanıyor. Hoş geleceği mi, geçmişi mi yansıtıyor daha bulamadık ya, incelemeler geçmişe dair kanıtlar koysa da rüyasını anlatan bir kişiye “Sabah gözüyle, hayırdır inşallah” gibi kelimelerle dinlemekte ısrar ediyoruz… Kaldı ki Şenay’ın anlattıklarını duyanlar daha bir şaşkınlık içerisinde yorum yapmaya çalışıyorlar.

Eşi Şerif Yüzbaşıoğlu öldüğünden beri daha yeni yeni kendisini toparlayan sanatçı son zamanlarda gördüğü rüyaların etkisiyle yeniden sıkıntılı günler geçirmeye başladı.

Çünkü anlattıklarına bakılırsa her gece rüyasında Şerif Yüzbaşıoğlu’nu görüyormuş. Bırakın görmeyi saatlerce onunla konuşup, ter içinde inleyerek, sayıklayarak uyanıyormuş. Ne konuştuklarına gelince ölen kocası “Bak Şenay’ım, müziğe sırtını dayaman gereken bir yerde aksine sırtını döndün. Elele verip bir şeyler yaptık, bir yerlere geldik. Ben ismimi bırakıp ayrıldım ama ne kadar yaşasa da senin yaşatman daha bir başka olur benim için. Bu küskünlüğü yalnızlığının vermiş olduğu bunalıma yorumluyorum. Evlenmelisin. Ulaştığın yerleri terkettirmeyecek, daha da yücesine erdirecek bir erkekle beraber olmanı, mutlu olmanı istiyorum. Sen bunlara layıksın. Dul ve sanatını unutmuş bir kadın olamazsın… Evlenmelisin…” diyormuş.Tabii Şenay’ın bir kabus olarak yorumladığı bu rüyalar psikologlara göre yalnızlığın ve iki yıldır eşinin yokluğuna alışamayışının bir belirtisi, müzik severlere göreyse ideal bir uyarıcı olarak yorumlanıyor.

Geçmişin veya bilinçaltı olayların tekrarı da olsa, geleceğin ilk müjdecisi de olsa Şenay’ın gördüğü rüyalar “Hayırdır İnşallah” sözcüğünün “İnşallah” kelimesini unutturacak kadar hayırlı görünüyor aslında…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-28-sayisi/)

14.10.2020 01:40

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar