Menü

Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nın Kıyafetleri

O SABAH Fenerbahçe Sosyal Tesisleri’nde hummalı bir çalışmadır başlamıştı. Garsonlar, yardımcıları etrafı temizlerken, masaları düzenlerken, diğer bir grup da bütün salonu grafon kağıtları ve balonlarla süslüyordu. Köşedeki masada ise Şerif Yüzbaşıoğlu ve Orkestrası tam tekmil oturmuş, kara kara düşünüyordu. Birden Özdemiroğlu oturduğu yerden ok gibi fırladı ve Arşimed misali, «Buldum, buldum!» diye bağırdı. «Çingene olacağım. Çaldığım enstrümanla, kemanla da çok güzel uyuşur bu kıyafet…»Atilla Özdemiroğlu daha sözünü bitirmeden, grubun genç bateristi Asım Ekren, Atilla’yı beş parmak geçecek şekilde havaya fırladı ve «Ben de buldum,» dedi. «Artık karşınızda denizleri haraca kesen bir kara korsan var.»

Bunca gürültü, şamata o akşam yapılacak kıyafet balosu içindi. Şerif Yüzbaşıoğlu düşünmüş, bir gün önce ise orkestra arkadaşlarına şöyle demişti:

– «Arkadaşlar. Bugüne kadar hep davetliler çeşitli kıyafetlerle gelir, bizler seyrederdik. Biraz da davetliler bizleri seyretsin bakalım. Yarın sabah oturup kıyafet balosu için kıyafet seçeceğiz.»Bütün grup kıyafetlerini seçmiş, hazırlıklara başlamıştı. Şerif Yüzbaşıoğlu ise hala arpacı kumrusu gibi düşünüyordu. Kendisine hiç bir kılığı yakıştıramamakta, bu arada, «Hocam şu kılığa gir, şu kıyafeti seç,» gibi uyarmalara da dudak büküyor, «Hadi canım sizde! O söylediğiniz kıyafet benim mütenasip (!) vücuduma uyar mı?» diyordu. Sonunda ağır ağır yerinden kalktı ve savaş kararı veren kumandan edasıyle, «Kararımı verdim çocuklar,» dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

– «Bundan böyle karşınızda müzisyen Şerif Yüzbaşıoğlu yok.. Bolu’nun meşhur ahçılarından Bol Kepçe Şerif var!»Ve bu kıyafet orkestra tarafından ittifakla kabul edildi, bol alkış ve aç karnına içilen viskiyle kutlandı…

O gece, Fenerbahçe Sosyal Tesislerine çeşitli kıyafetlerle gelen davetliler pistin hemen yanındaki orkestrayı tanımakta hayli güçlük çektiler doğrusu… Tanıdıktan sonra da bastılar kahkahayı. Tabii gecenin kıyafet şampiyonu, takma bıyık ve sakalıyla büyük sükse yapan Bolulu Bol Kepçe Şerifti.Fenerbahçe Sosyal Tesisleri’ndeki kıyafet balosu sabahın ilk ışıkları İstanbul’u aydınlatıncaya kadar devam etti. Herkes bol bol güldü, bol bol eğlendi, eğlence uğruna bol bol ter döktü, en çok terleyen de Şerif Yüzbaşıoğlu oldu. Sakın piyano ve orgun Yüzbaşıoğlu’nu terlettiğini sanmayın. Ünlü müzisyen o gece bıyığı ile sakalının hışmına uğradı. Sık, sık düşen bıyığı ile sakalını almak için koca vücudu ile defalarca yerlere eğildi ve yerine yapıştırmak için de tam 3 tüp uhu harcadı…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-36-sayisi)

24.11.2020 12:10

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar