Menü

Serpil Çakmaklı Hayat Kadını Oldu

SİNEMADA yeni bir moda başladı… «Hayat kadınlığı» modası.. Önce Müjde Ar, ardından Sevda Karaca, şimdi de Serpil Çakmaklı ve Banu Alkan oynadıkları filmlerde «Hayat kadını» rolü ile kamera karşısına geçtiler.

VARAN 1

Yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı ve başrollerini Müslüm Gürses ile Serpil Çakmaklı’nın paylaştıkları «Sen Mutlu Ol Yeter» adlı filmde Serpil Çakmaklı hayat kadını oldu. Yılmaz Köksal, Kazım Kartal, Suzan Avcı, Neriman Köksal ve Süheyl Eğriboz’un rol aldıkları filmin konusu şöyle:Müslüm, İstanbul’da yaşayan zengin bir ailenin tek oğludur ve evlidir. Karısı doğum sırasında ölür… Bu olaydan sonra Müslüm büyük bir bunalıma düşer ve karısına çok benzeyen Gül (Serpil Çakmaklı) adlı bir kadına aşık olur. Ne var ki, Gül, hayat kadınıdır ve bu gerçeği Müslüm’den gizlemektedir.,. Olaylar ilginç bir şekilde gelişir.

Sahneden sinemaya transfer olan sanatçılar kervanına katılan Müslüm Gürses, bu filmle dördüncü kez kamera karşısına geçmiş oluyor… TV’deki «Alçaktan Uçan Güvercin» adlı diziyle adını duyuran Serpil Çakmaklı ise, «Hangi rol olursa olsun oynarım. Önemli olan rolümü hakkıyla oynamamdır» diyor.

VARAN 2

Yönetmenliğini Osman F. Seden’in yaptığı ve başrollerini Gökhan Güney ile Banu Alkan’ın oynadıkları «Günah Defteri» adlı film, şu günlerde İstanbul’da çekiliyor. Daha önce Antakya ve çevresi ile Adana’da çekilen filmde Banu Alkan, zengin olma hayalleri kuran ve sonunda «Hayat kadını» olan Anadolulu bir genç kızı canlandırıyor. Yılmaz Köksal, Kadir Savun ve Neriman Köksal’ın da rol aldıkları filmin konusu şöyle:

Aynı kasabada yaşayan Gökhan ile Banu, küçük yaşlardan beri birbirlerini severler… Ancak, Gökhan askere gidince, Banu zengin bir köy ağası ile evlendirilir. Banu, önce bu hayata alışamaz. Daha sonra İstanbul’a göç ederler. Kısa süre sonra kocası ölür… Öte yandan Gökhan askerden döner ve Banu’yu aramaya başlar… Banu, zengin olma hayalleri içinde «Hayat kadını» olmuştur. Gökhan da İstanbul’a gelir. Saz çalıp türkü söylemektedir. Bir gazino patronu onu sahneye çıkarır ve kısa süre içinde büyük bir üne kavuşur. Ancak aklı hala Banu’dadır. Bir gün onu bulur…

Her iki filmin finali de gizli tutuluyor. Filmin yönetmenleri iki filmin finali için de, «Sürpriz» diyorlar… 1978 yılında «Taksi Şoförü» adlı filmle sinemaya geçen Banu Alkan ile arabesk dünyasının iddialı sesi Gökhan Güney, sinemada bir güçbirliği kurmaya karar verdiklerini söylüyorlar. Bunun nasıl olacağını ise şöyle anlatıyorlar:«Bu filmden hemen sonra Yaşam Film adına tekrar bir araya geleceğiz. Kamera karşısında çok iyi anlaşıyoruz.»

İki film setinden edindiğimiz izlenimler bunlar. Ancak, her iki filmde de olan tek şey var, batakhaneler, kadın tüccarları ve hayat kadınları.. Bakalım sinemada başlayan bu moda daha ne kadar sürecek?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-27-sayisi)

03.10.2020 19:39

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar