Menü

Sevda Ferdağ Asıl İşini Seçti

REJİSÖR Osman N. Ergün «Günahımı çekeceksin» adlı bir filim çekiyor. Ergün’ün setinde Sevda Ferdağ, Nuri Sesigüzel, Turgut Özatay, Mahmure Handan, Leman Akçatepe, Ali Ekdal ve Haşan Ceylan var. Filmin adı «Günahımı Çekeceksin.» Teknik ekip Nuri Sesigüzel’in yakın planlarını çekerken biz de bir ağacın gölgesine konmuş koltuklara oturmuş, Sevda Ferdağ’la konuşuyoruz. Tamer Yiğit’ten ayrılması, Şükrü Ersoy’la evlenmeye karar vermesi, sonra bu karardan vazgeçmesiyle temmuz ayının bütün ilgilerini üzerinde toplayan genç kadın, yeni bir karar daha vermiş. Şöhretini sinemada yapan, sonra sahneye çıkınca sinemayı iyice «boşlayan» Sevda Ferdağ, «Bundan sonra yılda sadece 3 ay sahneye çıkacağım,» diyor.Sinemadan sahneye geçenlerin en iyilerinden olan Sevda’nın bu kararında herhalde sahnede tutunmama endişesinin payı yoktur. Peki öyleyse neden bu kararı vermiştir? Bunu sorunca şunları söylüyor:

– «Sinema bomboş kaldı… Kadın oyuncu sayısı gittikçe azalıyor Yeşilçam’da. Bundan sonra sadece 3 ay sahnede çalışacağım.»

– «9 ay da sinemada, öyle mi?»

– «Değil… Medenî bir şekilde yaşayacağım bundan böyle… Her yıl muhakkak 2 ayı kendime ayıracağım. Bu süre içinde Avrupa’ya gideceğim, gezeceğim, dinleneceğim…»Sevda Ferdağ laf arasında yılda 6-7 filim çevireceğini söylüyor. Bu defa ona «yıldız sisteminin» bir kuralını hatırlatıyoruz. Bir «yıldız» yılda en azından 10 filim yapıyor, buna bir bakıma mecbur. Sevda sonunda bize hak veriyor:

– «O da doğru… Belki iki ayda 3, ya da 4 filim yapıp bu sayıyı tuttururum, ama kararım kesin. Bir defa filim çevirmiş olmak için filim çevirmiyeceğim. Çevirdiğim filmin ya sanat değeri olmalı, ya da »iş filmi» olmalı, yani geniş halk kitlelerine seslenebilmeli. Sonra ne olursa olsun, iki ayım: kendime ayıracağım.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-33-sayisi)

18.10.2020 01:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar