Menü

Sevda Ferdağ – Ferda Ferdağ Kavgası

Bir kere kişinin akima takılmıya görsün eski günler, geçmişteki “parlak, renkli” yıllar… İşte ne olduysa Ferda Ferdağ’a bundan sonra olmuş… Bir tarihlerdeki fiziği akima geldikçe, eskiden etrafım çepeçevre saran erkekleri hatırladıkça başlamış kara kara düşünmeğe… bozmuş kendini…Ferda Ferdağ, yerli sinemanın soyunan kadını Sevda Ferdağ’ın ablası… Bundan yıllarca önce baş rollerde oynamış, Sarı Zambak, Beyaz Nehir gibi filmler çevirmiş ama o tarihlerde büyük paralardan laf edilmediği için fazla etkilememiş yerli sinema onu… bırakıp gitmiş… İki kız kardeş Sevda Ferdağ şöhret olana kadar iyi geçinmişler kendilerince ama aradan zaman geçip son yıllarda Sevda’nın durumu iyiden iyiye sağlamlaşınca abla Ferda da bir takım çıkışlar başlamış kız kardeşine karşı… Sevda’nın söylediklerine bakılırsa geçmişteki hataların, komplekslerin verdiği buhranlarmış hepsi bunlar… Ve sık sık kavgalar, hırçınlıklar başlamış aralarında… Sonra günün birinde Ferda ortadan kaybolmuş.. Yılbaşından beri kız kardeşini sorup aramaz olmuş fakat bu arada da hiç boş durmamış… Gazetecilere koşup “yıllarca baktığı kız kardeşi” için bol bol dökmüş içini.. “Soğan ekmek yedim ona baktım küçükken” demiş… ”O aşklar peşinde koşarken, elinden tutup sinemaya soktum” demiş ve sonra da göz yaşartan kararını açıklamış… “Madem kız kardeşim bana bakmıyor bende yaşamak, oğluma bakmak için 150 liraya figüranlık yaparım”…Bütün bunlar, son günlerde yerli sinemayı gerçekten ilgilendiren aile dramının bir numaralı kadm kahramanının anlattıkları… Birde Sevda Ferdağ var ortada… Paraları tek başına yemekle, vefasızlıkla suçlandırılan kadının söyliyecekleri…

SIRA ŞİMDİ BENDE

-“Eskiden şöhretmiş ablam.. Şimdi aradan yıllar geçmiş yine o günlere dönmek istiyor…. Yine parmakla gösterilmek istiyor. .. Ama aradan yıllar geçmiş ve o tarihlerde herşeyi, herkesi, içki ve aşk uğruna,kız kardeşi başta olmak üzere harcıyan kadının bir laf etmeğe hakkı yok. Eski halini bulamıyorsa kendisine bugüne kadar bakmış bir kız kardeşe söz söylemesi yersiz…”-“Böyledir hep… Sende yokken bir kişisindir… Ya da açlığını paylaşmağa gelen bir kişi daha çıkar… ama elin para gördümü bir kişi oniki kişiye bakmak zorunda kalır… Biri kazanır, onu yer…”

-“Ablam mı?… O tarihlerde bana bakmıyacaktı da ne yapacaktı yani… Mecburdu… Ben kendi hayatımı kazanıp yaşıyacak yaşlarda değildim o tarihlerde… Bana abla olarak bir vazife yaptı ama ben de ona bugüne katlar şöyle böyle kazanan bir kız kardeş olarak vazifemi fazlasıyla yerine getirdim… Zaten yerli sinemada artist olarak para kazanmağa başladığım bir buçuk yıl… ve ben, herkes bilirki, elimden geldiği kadar ablama bakmağa çalıştım… ama o yetersiz görüyorsa…-”Bir de kötürüm değil benim ablam… bir de hasta değil. Çocuğu hep bende kalır… Yeğenimi severim… Benim kazandığım paraya ortak başka kim olabilir?… Anam, ben ablam ev çocuğu… Ama onun arzu ettiği hayatı temin edemiyorsam ben suçlu değilim… Belki benim kendi kazandığımla bile yaşadığım hayat onca memnun edici değil…

Kaleci Şükrü meselesine karıştığı konusu ve benim hala bu mesele üzerinde ısrar ettiğime gelince doğru olmasına imkan yok, çünkü bundan çok eski tarihlerde silkip attım Şükrü’vü hayatımdan. Artık bambaşka bir hayatın, bambaşka bir insanıyım… Bunu da ablam diğer bir çokları gibi tümüyle kendi hayalinde yaratmış…-Bana küsmüş demekki.. Gazetelerden ve dergilerden daha çok yeni işitiyorum bunu.. Demekki Yılbaşından beri evime gelmeyişinin sebebi buymuş…. Kendisi bilir… Çocuğu kaç zamandır bende… Eğer ben ablamı bir figüran kadar, para yönünden tatmin edememişsem gerçekten haklı… Bu demektir ki, benim elimden birşey gelmiyor.. Yeni mesleğinde kendisine başarılar dilerim…Bütün bunlardan sonra Sevda Ferdağ eskiden çevirdiği filmlerde başarı kazanmış, birkaç filmde baş rol oynamış fakat aşk ve içki uğruna kız kardeşinin tabiriyle “çok şey kaybetmiş” ablası için bir tek kelime daha etti:

-“Beni kıskanıyor… Eski günleri ve şimdikini düşündükçe yerli yerine oturmayıp böyle garip ve ayıplanacak işler karıştırıyor.”

(Alıntıdır. Bkz. Http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-489-sayisi)

03.01.2021 08:53

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:51

  Gizem Ersoy

  bütün yeşilçam kavga ediyor ya :D:D:D
 • Yayınlandı: 30 Mart 2016 15:36

  Ferdi

  Sevdayı tutuyorum ben :DD
 • Yayınlandı: 30 Mart 2016 15:44

  Seren Koç

  Ben Ferda'yı tutuyorum :)
 • Yayınlandı: 4 Mayıs 2020 04:41

  Aslı

  İşin içine para girince kardeşler düşman oluyor. Kimin haklı olduğunu Allah bilir ama ben Sevda'nın yerinde olsaydım yıllarca bana bakmış ablama bu lafları etmezdim. Para, şöhret, gençlik, güzellik hepsi geçici. Hiçbir şey insanın ailesinden kardeşinden kıymetli olamaz.