Menü

Sevda Ferdağ, Hamza’dan Vazgeçemiyor

Sevda Ferdağ’ın üfleyerek şişirdiği plastikten bir bebeği var. Ördek şeklindeki bu oyuncak için şöhretli yıldız, «Patlamadıkça beni bütün ömrünce terketmeyecek tek sevgilim ve sırdaşım olan Hamza» diyor. Şimdi gelin, Sevda’nın ağzından «Sevgili Hamza’sının» hikayesini dinleyelim.HAMZA kim? Adını söyleyemeyeceğim bir erkek… Gizli kalması gereken şey, bir sır… Bence insan her şeyini söylemeli, ama bugünkü toplumda bu olgunluk nerede? Adam evlidir, ama karısı çirkindir. Alırken aklı neredeydi, demeyin, elbet bir tarafındaydı. Olan olmuş, çirkin kadınla evlenmiş. Gözü dışarıda… Bir sürü «çapkınlık», bir sürü serüven… Ama anlatabilir mi? İşte şöhretli bir kadın hatıratını yazıyor. Okuyorum. Birçok maceralarını da biliyoruz. Ama, onları o kadar başka, o kadar değiştirip anlatıyor ki… Cesaret yok insanlarda. Hamza da vaktiyle sevdiğim bir adamın takma adı… Hamza’yı bir dükkanda buldum. Üfleyerek şişen, plastik bir ördek… Bazıları buna vakvaka kardeş diyor.»«Hamza nefesle canlanan bir yaratık.» Sihirli bir nefes sanki onu canlandırıyor. Hamza’yı şişirirken aklıma geldi. İnsan, sevdiği kimsenin nefesini böyle bir şeye doldurmak. Sonra ondan uzakta kalınca nefesini yudum yudum içmeli! Ne orijinal olur değil mi? Gerçekten canlı bir hatıra… Sanki çocuk gibi… Ben sevdiğim insandan böyle hiçbir hatıra alamadığım için yanıyorum. Bu hasretle başıboş dolaşıyor, vitrinlere bakıyordum. Hamza’yı görünce sevgilime benzettim.

«Bazan Hamza’yı yanıma alıp yüzmeye gidiyorum. Araba vapurunda yanımda oturtuyorum. Herkes onu çocuğuma aldığım bir oyuncak sanıyor. Oysa, bence onun o kadar büyük anlamı var ki… Zaten sevgilimi görseniz ‘Buna mı aşık oldun?’ dersiniz. Hangi sevgiliyi, başka gözler bizim gözlerimiz gibi görür?»«Neyse Üsküdar’a geldik. Fazla ruh bilgisine daldık. Şimdi arabayla Harem – Salacak kıyılarına gidiyoruz. Salacak plajında dantela mayomu giydim. Ortaya çıktım. Etrafım kalabalıklaştı. O gün Hamza’nın canı yüzmek istedi. Hamza batmıyor. Benim sadık dostum. Hiçbir zaman benden ayrılmayacak. Bu duygu hepsinden önemli…»

«Şişli’deki evime dönüyorum. Bütün gün yüzdüm, deniz havası aldım. Yanımda kimse yok… Bunca kırık hayaller, sevişmeler, kavgalar, muhabbetler, nefretler hep geçti gitti… Ama, Hamza hiç gitmeyecek. Şimdi yatağımın başucunda yatıyor. Bütün ömrünce tatlı rüyalarımı o da benimle birilkte görecek, bütün gezmelerime o da katılacak, bütün ömrünce benimle yaşayacak. Yaşadığı halde, benden uzakta kaldığı için benim nazarımda ölmüş sayılanlar arasına girmeyecek. Hamza seni seviyorum, çünkü sana güveniyorum.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-28-sayisi)

25.12.2020 12:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:36

  Ayşe İnan Kamber

  ne cok sevda ferdag haberi var he
 • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 15:24

  ŞENER BAYSAL

  artık nasıl kim seyi bulamadıysa oyuncaklara ilgi duymuş kadın :D
 • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 15:29

  AHMET SEZEN

  sevda ferdağ'ında hayranıydım şişme ördek kadar olmadık kıskandım ördeği :D:D