Menü

Sevda Ferdağ Teklifleri Reddediyor

Sevda Ferdağ’la evinde konuşuyoruz. Konumuz şarkıcılık… Son günlerde sağda solda «Sevda Ferdağ da sahneye çıkacakmış,» diye duymuş ve tahkik etmek üzere kalkıp evine gitmiştik:– «Kimse beni fazla ciddiye almıyor. Oysa ben ne istediğini çok iyi bilen ve istediğine kavuşmak için beklemekten yılmayan bir kadınım. Sinemayı çok sevmeme rağmen, iik geldiğimde bir tek filim çevirdim ve şartların o an için müsait olmadığını görüp ayrıldım. Sonra tekrar Yeşilçam’a gelince filimciler beni önce vamp olarak oynattılar. Hiç sesimi çıkarmadım. Bir süre vamp oynadım, ama sonunda şartların benim için en müsait olduğu anda dayattım: ‘Ben, tek kadın oynarım…’ O gün bugün de yerli sinemada tek kadınım. Bunları size şunun için anlattım. Ben, sinemada bugün bulunduğum yere bir anda gelmedim. Bu hale gelebilmek için tam dört uzun yıl bekledim. Şimdi iki aylık bir şarkıcılık tecrübesi için dört yılımı niye tehlikeye sokayım?»– «Sinema dışından ilk teklif, dans etmem için geldi. Büyük söylemiyeyim ama, dansı hiç mi hiç düşünmüyorum. Teklifi yapanlar: İsterseniz biraz düşünün Sevda Hanım. Bu teklif Türkiye’de hiçbir dansöze yapılmamıştır!’ dedi. Tam bu sırada birbiri peşi sıra şarkı teklifleri de gelmeye başladı. Az buz para değil. Gecede tam 1500 lira…»

Sevda ferdağ, onu da şimdilik kaydıyle kabul etmemiş. Bu konuda da şu çok doğru teşhisi koymuş. Diyor ki:

– «Bize bu kadar parayı sırf sinemadaki şöhretimiz için veriyorlar. Sahneye çıkmak eğer sinemadaki durumu sarsarsa bu, bir süre sonra sahnedeki durumun da değişmesi demek olacak.»Onun için şimdi önüne gelene «Sahneye geçsem benim sinemadaki durumum sarsılır mı?» diye soruyor… Aynı soruyu bize de sordu… Bir müddet de bu konuda konuştuktan sonra ayrıldık. Bizi kapıya kadar uğurladı. Giderken dönüp baktık? Mahallesindeki çocuklarla bir olmuş, kartopu oynuyordu. Hemen dönüp birkaç resim çektik. İkinci defa veda ederken:

– «Canım sinema…» dedi. «Baksanıza, sahneye çıksam böyle kartopu oynayabilir miydim? Sesim bozulur diye kat kat giyinip evde pineklerdim. Amaaan. Boşverin siz bana. O zaman da bal gibi oynardım işte. Sanki ses var da, bozulacak…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-5-sayisi)

11.01.2021 02:30

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:23

    Belis Badem

    delikanlı kadınmış
  • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 11:50

    SEDAT VELİ

    ama dayanamayıp şarkıcılıkt yapmıştı diye hatırlıyorum :D