Menü

Sevil Hasman Şarkıcı Oldu

Sevil Hasman Şarkıcı OlduSon günlerde, yeni bir moda aldı yürüdü, Yeşilçam’da. Sinema oyuncuları şarkıcılığa hevesleniyor nedense? Örneğin sinema oyunculuğundan şarkıcılığa geçenler arasında özellikle Efgan Efekan’ı Semra Sar’ı, Ajda Pekkan’ı sayabiliriz. Bir ara Sessiz sedasız Sevim Emre ile Nuran Aksoy’da bu işi denediği hatırlardadır.

İşte Yeşilçam’da, bu modaya en son boyun eğen oyunculardan biri de Sevil Hasman oldu. O da diğerleri gibi cazip tekliflere “Evet” deyip, mikrofonu eline ildi. Oysa Sevil Hasman’ın günün birinde şarkıcılık yapacağı aklının köşesinden dahi geçmiyordu. Onun bütün tutkusu iyi bir sinema oyuncusu olup, afişlerin görünür yerlerine ismini yazdırmiktı. Ve bu amaçla didiniyor, sabırla bekliyordu. Bu sabrının karşılığını da Duygu Sağıroğlu gibi soylu bir rejisörle çalışmakla almıştı bile. Ne var ki insanın hiç ummadığı bir anda karşısına kıramadığı bir dostu çıkıyor ve hiç beklemediği bir teklifde de bulunuyordu üstelik. İşte Sevil Hasman’ın şarkıcılık görevini dei böyle hiç beklemediği bir anda, bir dostu, daha doğrusu bir akrabasının hatırıyla başlıyordu.

Hasman bu konuda şunları anlatıyor:

“Fuaye’nin sahibi Adnan Halat’ı tanırsınız. Akrabamdır. “Fuaye’de şarkı söylerler misin?” dedi. Şaşırmıştım. Sesimin bu işe yeterli olup olamdığını konusunda da hiç Bir şey bilmiyordum. ”Nasıl olur?” dedim. Adnan diretti, ”Bal gibi olur, herşeyi sen bana bırak” dedi. Kıramadım. Önce provalar başladık, sonra da Fuaye’de şarkıcı oldum işte”. Türk Sinemasının esmer güzellerinden Sevil Hasman hiç tahmin etmediği bir ilgiyle karşılaşmıştı. Sesi genellikle beğeniyordu. Çalıştığı lokal olan Klüp 12’de gerçekten başarı kazanıyordu. Ve bu başarıda Şevket Uğurluel Orkestrasının da bir hayli yardımı oluyordu.

 

Sevil Hasman Şarkıcı OlduHayatından memnun olduğunu söyliyen Sevil Hasman, sadece bir tek şeye üzülüyor. O da sabaha kadar çalışması. Gündüzlerin gecenin yorgunluğunu çıkarıp, dinlenmesi için belli bir saate kadar uyumak zorunda kalıyor. Ve bu arada güneş ışığına hasret kaldığı oluyor çoğu kere. Sevimli şantöz, son günlerde gardrobunu zengişleştirmekle meşgul. En son 3. 000 liralik elbise yaptırmış terzisine…

 

– ”Şarkıcılık sinemadan önemli benim için. Tabii para bakımından demek istiyorum. Bono mono yok bu işte. Her gece trink paramı avucuma sayıyorlar. Buna karşılık da sinemayı itmiş değilim. En son İtalyan Filmcilerinden teklif aldım. Yakında çalışmaya başlıyacağız.” diyor Sevil Hasman

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/gosteri-dergisinin-1986-tarihli-64-sayisi/)

16.02.2017 12:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:31

  Anıl Dündar

  şarkıcı olmayan var mıydı ki :))
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 18:38

  AHMET SEZEN

  kendiside cesur oyunculardandı :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 18:55

  AYDIN AK

  bunu yapmasaydı eksik hissederdim zaten :D:D