Menü

Şevket Uğurluer Yazlık Kulüpte

Uğurluer Orkestrası’nın kuruluşu, orkestralarımızınkinden bir bayii farklıdır. Kendi aralarında ve bir isim etrafında birleşen topluluklarımızın aksine, altı yıl önce açılan Klüp 12’nin yöneticileri, başka başka yerlerde çalışan ve birbirlerini sadece uzaktan tanıyan Şevket Uğurluer’i, Haldun Özdenizmen’i, Aydın Erdemer’i ve diğer birkaç ismi lokale bağlayarak bir orkestra hazırlamalarını söylemişlerdir. Piyanist- şantör olan ve müziği çok seven Şevket, diğer elemanlardan yaşça küçük olmasına rağmen, arkadaşlarının devamlı ısrarlarıyle grubun şefi olmuş. Kısa zaman sonra bas’a, Vural Cantürk’ü de alan «Orkestra Klüp 12», böylece Şevket Uğurluer ve Arkadaşları hüviyetine bürünmüştür.



İşte böylece bir araya gelen ve altı yıldır birbirlerinden ayrılmayarak, diğer orkestralarımız için çok iyi bir örnek olan dört arkadaş, Şevket’in piyanodan vaz geçip, gitara başlamasıyle, piyanist İrfan Esentaş’ı ve sonradan gitarı da bırakmasıyle, gitarist Oğuz Aksu’yu aralarına almışlardır.

Çok sık prova yapan, günün şarkılarını herkesten önce çıkarmalarıyle dikkati çeken, pırıl pırıl bir vokale sahip Uğurluer Orkestrasının en büyük özelliği, yurdumuzdaki en şakacı ve en neşeli elemanlardan meydana gelmesidir. Müziğin devam ettiği sürede kendi aralarında veya klübe gelen müşterilerle yaptıkları şakalar, lokale ayrıca show programı almaya lüzum göstermeyecek kadar kaliteli ve enteresandır.



Çaldıkları en yeni parçalarla, kısa zamanda balkımızın en çok tuttuğu orkestraların arasına katılan Şevket Uğurluer ve arkadaşları, bir noktada bu işten zararlı çıkıyorlardı. Her yaz, bütün klüpler kışlık yerlerini kapayıp, yazlıklara geçerken, onlar, sıcak yaz günlerinde de açık olan bodrum katındaki kulübe müşteri çekebildiklerinden kan, ter içinde didiniyorlardı.



Bu yıl. Klüp 12’nin Rumelihisarı’nda lokal açmasına en çok sevinen onlar oldular. Bıraksalar, nerdeyse orada yatıp kalkacak dan Şevket, Haldun, İrfan, Vural, Oğuz ve Aydın, sabahın erken saatlerinde klübe geliyor, bol bol yüzüyor, oyun oynuyor, her zamanki halleriyle kendileri kahkahaları atarken, etrafı da, gülmekten kırıp geçiriyorlar. Kısacası, Şevket ve arkadaşları, altı yılın acısını çıkarmak istercesine, yazın ve temiz havanın tadından faydalanmaya bakıyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1967-tarihli-29-sayisi)

27.01.2021 04:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar